A válság nagy úr: 70 évesen is dolgoznának az amerikaiak

A nyugdíjalapok szűkössége világprobléma, amit csak súlyosbít a gazdaság világszerte tapasztalható és minden jel szerint hosszan tartó válsága. Az Egyesült Államokban élő idősek a jelenség ellen úgy próbálnak védekezni, hogy a lehetőség szerint megnyújtják aktív dolgozó életszakaszukat, s megpróbálnak minél később élni a nehezebb életkörülményeket teremtő nyugdíjba vonulás lehetőségével. Friss statisztikai adatok igazolják e tendencia erősödését.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 A 71 éves Miriam Gorman - aki 15 éve egy hirdetési vállalatnál dolgozik könyvelőként az amerikai Maryland állam Bethesda városában - már 2007 végén szeretett volna nyugdíjba menni, azonban a nyugdíj-megtakarításait sújtó nagy pénzügyi veszteségek arra késztetik, hogy  határozatlan ideig tovább dolgozzék - írja a Reuters hírügynökség, azt példázva, hogy az idősebb dolgozók egész Amerikában elhalasztják a nyugdíjba meneteli terveiket. Nehéz helyzetbe hozza őket azoknak a befektetéseknek a nagyfokú értékvesztése, amelyektől a nyugdíjuk finanszírozása függ.

Csak 10 százalék menne nyugdíjba

Súlyosbítja a problémát, hogy a lakóházak értéke jócskán lecsökkent, és a biztonságosabb befektetések kamatozása a nullához közelít. "Ez valóban nehéz környezetet teremt ahhoz, hogy időzíteni lehessen a nyugdíjba menetelt" - állapította meg Richard Johnson, az Urban Institute, egy washingtoni agytröszt idős- és nyugdíjügyi szakértője.

Az intézet szerint a nyugdíjszámlákon a befektetések 2007. szeptember 30-ától 2008. december 2-áig az értékük 32 százalékát, 2,8 ezer milliárd dollárt elveszítették. Ez nagy változást eredményez az amerikaiak nyugdíjba meneteli terveiben. Az AARP idősügyi érdekvédelmi csoport egyik decemberi felmérése azt mutatja, hogy azoknak a 45 év feletti amerikaiaknak, akik pénzt vesztettek a befektetéseikben az elmúlt év folyamán és akik dolgoznak vagy munkát keresnek, 57 százalékuk  nyugdíjaztatásuk elhalasztását tervezi, egynegyedük pedig már el is döntötte, hogy tovább dolgozik a tervezettnél.

Egy, a Towers Perrin tanácsadó cég által elvégzett másik közvéleménykutatás - szintén decemberből - azt mutatta, hogy az amerikai alkalmazottak majdnem kétharmada nem számít már arra, hogy akkor megy nyugdíjba, amikorra korábban tervezte. 2008 augusztusában a megkérdezettek 14 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nyugdíjba szándékozik vonulni a következő néhány évben. A decemberi felmérésben a számuk - ugyanebben a körben - 9 százalékosra csökkent.

Minden harmadik 60-as munkában

Miriam Gorman azt reméli, hogy csak néhány évet kell még dolgoznia, míg végre a nyugdíjazást választhatja, Jean Setzfand, az AARP pénzügyi biztonsági igazgatója szerint viszont nem tudható, mennyi időt vesz igénybe az emberek számára megtakarításaik helyreállítása. "Sok függ attól, hogy milyen gyorsan kerülünk ki a lejtmenetből" - tette hozzá magyarázatként. Az AARP azt sugallja az amerikaiaknak, hogy a nyugdíj előtti éves jövedelmük körülbelül 70 százalékára lesz szükségük az életszínvonaluk fenntartásához, amikor abbahagyják a munkát. (Magyarországon pedig az is gond, hogy a befizetett járulékok nem fedezik a nyugdíjakat és a friss nyugdíjasok havi 28 ezer forintot nélkülöznek átlagosan)

Az amerikai munkanélküliségi ráta 7,2 százalékosra nőtt decemberben - s a legnagyobb mértékű az utolsó másfél évtizedben -, ezért az idősebb dolgozók nehéz helyzetben vannak, amikor próbálják megtartani állásukat vagy fizikailag kevésbé igényeset találni.  Richard Johnson, az Urban Institute szakértője azért némi biztatót is tud mondani a számukra: "Sokkal könnyebb dolgozni idősebb korban a régi állásban. A recesszió azokat fogja a legjobban sújtani, akiknek kicsi a jövedelme, alacsony a műveltsége és a képzettsége" - véli, de hozzáteszi, hogy a statisztikák állandó változásról tanúskodnak azzal kapcsolatban, amit az amerikaiak gondolnak a "nyugdíjazási korról", vagyis hogy 65 év a munkás élet vége.

A pénzügyi veszteségek, a munkáltatói nyugdíjtervek megszűnése és a hosszabb életkor azt jelenti, hogy most több öreg dolgozik tovább, mint néhány évvel ezelőtt. - Az átlagos nyugdíjba meneteli kor viszont változatlanul 64 év körül van, ám 1998 óta nőtt az idősebb emberek részaránya a munkaerőpiacon. 2008 augusztusában a 65-től 69 évig terjedő korosztály férfiainak 36 százaléka és nőinek 26 százaléka még dolgozott, míg 10 évvel korábban ez az arány a férfiaknál 26 százalékos és a nőknél 17 százalékos volt - hangsúlyozta a szakértő.

Itt még többet is olvashat a nyugdíjról és megtakarításokról.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo