30 év alattiak
A belgrádi sajtó szerdai beszámolói szerint a 300 ezres szám a legfeljebb 30 éves korosztályra vonatkozik. Az állástalan fiatalok a hivatalosan nyilvántartott munkanélküliek 47 százalékát teszik ki (azaz csaknem minden második munkanélküli e korosztályból kerül ki, ami egyúttal afiatalok kilátásait is érzékelteti).
A fiataloknak nincs esélyük
Vladimir Ilic, a szerb gazdasági és területfejlesztési minisztérium államtitkára a témának szentelt kerekasztal-beszélgetésen elmondta: a 15-24 év közötti munkaképes szerbiai fiatalok mindössze 19,5 százalékának van állása, szemben Európa más részeivel, ahol az e korosztályba tartozók 40 százalékát alkalmazzák a munkaadók.
Hasonló cipőben, mint Magyarország
A foglalkoztatási mutatók leginkább az oktatás (korszerűsítése), a reformok folytatása - közte az adórendszer átalakítása, a kis- és közepes vállalkozások fejlesztése - révén, illetve további külföldi befektetések érkezésével lennének javíthatók - vélte.
A szerb kormány mintegy 2,5 milliárd dinárt (7,5 milliárd forintot)tervez az idei - még elfogadásra váró - költségvetésben a munkanélküliség csökkentésére fordítani. A munkanélküliségi adatokból felsejlő képet Ilic szerint azért némiképpen árnyalja, hogy számos fiatal bejelentés nélkül, feketén vállal állást.
Az oktatás a hibás
A tanácskozás többi résztvevője is az oktatási rendszerben vélte felfedezni a fiatalokat sújtó nagyfokú munkanélküliség egyik fő okát, mondván: a szerbiai közép- és felsőoktatási intézmények alapvetően olyan szakmákat okítanak, amelyekre jelenleg kicsi a kereslet, ezért a képzést a munkaerőpiac igényeihez kell igazítani.
Mint elhangzott, további nehézséget jelent, hogy maguk a fiatalok sem jeleskednek a munkahelykeresésben, s alapvetően a fővárosban, Belgrádban, illetve az ország második és harmadik legnagyobb városában, Nisben és Újvidéken szeretnének dolgozni, mellőzve azokat a kisebb településeket, ahol állást vállalva munkatapasztalatokra tehetnének szert.