2004. január 1-jétől a korábbiaktól eltérően az adóbevallást benyújtó vállalkozások közül csak azokat tekintjük működőnek, amelyek bevallásuk szerint valamennyi árbevétellel rendelkeznek, vagy van beruházásuk, keletkezik bérköltségük, fizetnek járulékot. A működés feltételeinek szigorítása elsősorban az egyéni vállalkozásokat érintette, mintegy 10 és fél ezer olyan egyéni vállalkozó került ki a működők köréből, akinek volt ugyan adóbevallása, de abban 0 forint árbevételt tüntetett fel. Ettől eltérően az APEH mindaddig működőnek tekinti az adószámmal rendelkező vállalkozásokat, ameddig tevékenységük megszűnését nem jelentik be, illetve nem kerülnek felszámolási, végelszámolási vagy csődeljárás alá, ezért a két adat egymástól eltér.
A társas vállalkozások 47, az egyéniek pedig 53%-ot képviseltek a működő vállalkozásokon belül. A működő társas és egyéni vállalkozások aránya az elmúlt évek tendenciáját követve változott. Ez az arány az elmúlt évek során fokozatosan eltolódott a társas vállalkozások irányába.
2004 II. negyedévének végén a vállalkozások 39%-a a közép-magyarországi régióban, 11,7%-a az észak-alföldi, 11,4%-a a dél-alföldi régióban, míg a többiben egyenként 8,8–10,3%-uk működött. A társas vállalkozásokat vizsgálva a közép-magyarországi régió jelentősen kiemelkedik, 50,5%-uk itt működött, míg a többi régió részesedése 7,2–9,6% volt. Az egyéni vállalkozások területi eloszlása kiegyenlítettebb. Közép-Magyarország 28,8%-os részesedését a többi 10,1–13,7%-kal követi.
Főtevékenység szerint a legtöbb működő vállalkozás az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatás nemzetgazdasági ágban tevékenykedett (arányuk 30,4%), ezt követte a kereskedelem, javítás (21,3%), majd az építőipar (9,6%) és az ipar (9,0%). A többi nemzetgazdasági ág részesedése: egyéb közösségi, személyi szolgáltatás és egyéb tevékenység 6,9%, szállítás, posta, távközlés 5%, szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás 4,6%, mezőgazdaság, erdőgazdálkodás 4,5%, pénzügyi tevékenység 3,0%, egészségügy 2,9%, oktatás 2,9%.
2004. január 1-jétől az eddig nyilvántartott alkalmazotti létszám helyett a tevékenységi létszám fogalmát használjuk, amely a szervezet tevékenységében részt vevők számát jelenti (lásd a részletes módszertanban). Létszám-kategóriák szerint 2004. II. negyedévének végén a működő vállalkozások 23,2%-a foglalkoztatottak nélkül vagy ismeretlen számú foglalkoztatottal tevékenykedett, a legjelentősebb arányt az 1–9 fős vállalkozások képviselték (72,8%). A vállalkozások 3,3%-a 10–49 fő közötti foglalkoztatottal, 0,6%-a 50-249 fő közötti foglalkoztatottal működött, ennél nagyobb tevékenységi létszámmal alig több mint 0,1%-uk rendelkezett.
A legtöbb gazdasági vállalkozás ingatlanügyletekkel foglalkozik
2004. június 30-án közel 930 ezer gazdasági szervezet működött Magyarországon, ezen belül közel 400 ezer társas és több mint 440 ezer egyéni vállalkozás. A költségvetési és társadalombiztosítási szervezetek száma több mint 15 ezer, a nonprofit szervezetek száma pedig közel 72 ezer volt.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.