"A kormányok titokban elkobozhatják polgáraik vagyonának egy részét"

Az amerikai gazdaságot a mélyebb recessziótól végső soron megóvó szövetségi dollárkibocsátás hosszabb távon ugyanolyan veszélyes lehet, mint maga a pénzügyi válság volt - figyelmeztetett a szerdai The New York Timesban megjelent véleménycikkében Warren Buffett.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A világ leggazdagabb emberei közé tartozó legendás befektető szerint a központi bankrendszer, a Fed, valamint a Bush- és az Obama-kormány gazdasági vezetői szerencsére kellő bölcsességet, bátorságot és határozottságot tanúsítottak tavaly ősszel, amikor a pénzügyi rendszer az összeomlás küszöbére került. Hibákat is követtek el, nem is történhetett ez másként, hiszen az amerikai gazdaság megdönthetetlennek hitt tartóoszlopai remegtek meg. A végső összeomlást azonban sikerült elkerülni; a helyzet megoldásában lényegi szerepe volt a szövetségi pénznyomásnak.

Pénz nyomtatva jó

Az Egyesült Államok gazdasága már kijutott a sürgősségi rendelőből és úgy tűnik, megkezdte a lassú felépülést. A hatalmas dózisú monetáris segélyinjekció mellékhatásaival, amelyek még hosszú ideik rejtettek maradnak, azonban már most foglalkozni kell - szögezte le írásában. Mint hozzátette, ugyanolyan baljós fenyegetést jelentenek ugyanis, mint maga a pénzügyi krízis volt. Buffett megállapította, hogy a képtelenül nagy államháztartási hiánnyal - amely ebben a pénzügyi évben a GDP 13 százalékára, mintegy 1,8 billió dollárra fog rúgni - az Egyesült Államok járatlan terepre került. Rámutatott, hogy ekkora mértékű deficitet csak további pénznyomással tud fedezni a kormány, számításai szerint Washingtonnak legjobb esetben is legalább 900 milliárd dollárt kell részben ily módon előteremtenie.


A kongresszus tagjai tisztában vannak azzal, hogy az állami kiadások jelentős visszafogása vagy az adóemelés veszélyezteti újraválasztásukat, ezért marad az infláció. A gazdasági válságban való politikai életben maradás ezen útjáról a neves közgazdász, John Maynard Keynes azt írta: az infláció folyamatában a kormányok titokban és észrevétlenül elkobozhatják polgáraik vagyonának egy részét.

Buffett szerint az Egyesült Államok továbbra is a világ messze legvirágzóbb gazdasága marad, amelynek adósságkezelő képessége növekedni fog, ahogy ez eddig is történt. A befektető azonban figyelmeztetett: a gazdaság talpra állása után a kongresszus mindenképpen véget kell, hogy vessen az adósság-GDP arány növekedésének. Az üzletember szerint ahogy az üvegházhatást okozó gázok ellenőrizetlen kibocsátása valószínűleg a jéghegyek elolvadásához vezet, a zöldhasú ellenőrizetlen kibocsátása bizonyosan az amerikai valuta vásárlóerejének romlását idézi elő; a dollár sorsa szerinte a kongresszus kezében van.

 

Orosz sorsok
Az orosz oligarchák - akik sokmilliárd dolláros vagyonukat a Szovjetunió széthullása nyomán, részben a privatizálás útján, részben nem egészen tiszta úton szerezték - nagyrészt vétkesek az orosz ipar siralmas helyzetében, és egyszerűen fejik az államot, vagyis a népet. Ezt a megállapítást az Izvesztyija című lap közölte szerdán egy orosz tudományos tanulmányt idézve. A gazdaságelemzők az oligarchák helyzetét vizsgálva arra jutottak: a dúsgazdagok vállalataik jövedelmét kivitték offshore cégekbe, mivel látták, hogy gazdasági megrázkódtatások várhatók.
Aztán segítséget követeltek az államtól, mert tudták, hogy az a saját állampolgárai védelmében adni fog. A következő lépés az adósságokban fuldokló, ráfizetéses cégek államosítása lehet, és ezzel az oligarchák áthárítják adósságaikat az egyszerű állampolgárokra, az "Oroszország Pikaljovo után - az új politikai-gazdasági realitás" című tanulmány. Pikaljovóban az üzemek - köztük Oleg Gyeripaszka, Oroszország tavaly még leggazdagabb embere egyik, a környező üzemeket nyersanyaggal ellátó gyára - beszüntették a termelést, bezártak, gyakorlatilag az egész lakosság munka nélkül maradt. Júniusban hatalmas tüntetés volt Pikaljovóban, és Vlagyimir Putyin miniszterelnök megjelenését követelték. Putyin oda is ment, és nyilvánosan utasította Gyeripaszkát a gyár újbóli beindítására, ami meg is történt.

 

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo