Március 27-én, az európai uniós jogharmonizáció jegyében módosította a parlament az 1992-ben hatályba lépett Munka törvénykönyvét. A módosítások között kizárólag a kormány javaslatait fogadták el. Kilenc uniós irányelvet kellett beépíteni a hazai jogrendbe, ebből nyolcban megegyeztek a szociális partnerek:
• Diszkrimináció esetén megfordul a bizonyítási teher, ennek értelmében a munkaadónak kell igazolnia, hogy nem követett el hátrányos megkülönböztetést a munkavállalók között.
• A férfiak és a nők azonos bérezésének elve.
• Tájékoztatási kötelezettség terheli a munkáltatót a munkavégzés helyéről, a munkakörről, a személyi alapbérről, a fizetés napjáról.
• Változás a csoportos létszámcsökkentés szabályaiban, hogy számításba kell venni a rendes felmondáson kívül a munkáltató által kezdeményezett közös megegyezéssel történő felmondást és a határozott idejű munkaszerződés lejártát is.
• A fiatalok védelme érdekében a 15–18 évesek naponta nyolc, hetente pedig legfeljebb 40 órát dolgozhatnak.
• A más munkahelyeken történő munkavégzés együttes ideje egy évben legfeljebb 110 munkanap lehet.
• A határozott idejű szerződéssel, illetve ideiglenesen foglalkoztatottakra vonatkozó szabályok.
• Az Európai Üzemi Tanács létrehozása.
A kilencedik, a munkaidő szervezését szabályozó pontnak visszavonását követelik a szakszervezetek. A Gazdasági Minisztérium szerint az eddigi Munka törvénykönyve nem korlátozta a napi és heti munkaidő mértékét, ezért naponta akár húsz órán át, szombaton és vasárnap is lehetett dolgoztatni valakit. A módosítás lényege, hogy most napi 12 órában és heti 48 órában maximálják a munkaidőt. A munkaadók azonban ma is meghatározhatnak olyan két hónapos időszakot, amelyen belül a munkaidőt aránytalanul lehet elosztani. Így hosszabb ideig lehet tizenkét órás műszakokban foglalkoztatni az alkalmazottakat, majd rövidebb, akár négyórás munkanapok beiktatásával „ihozni”a heti 48 órás átlagot. A kormány eredetileg szeretett volna ennél nagyobb négy- és hat hónapos időkereteket is lehetővé tenni, ám végül elállt szándékától.
Nem jutottak egyetértésre arról sem, hogy a módosított törvény megszabja-e, és ha igen, mennyiben az éves túlórák számát. A kormány és a munkaadói képviseletek szerint erre nem volt szükség, mert a módosított törvény a legtöbb munkakörnél a túlórákkal együtt maximálta a napi és a heti munkaidőt. A szakszervezetek szerint viszont a módosítás hatnapos munkahetet hozhat. A heti pihenőidő ugyanis a jelenlegi 48-ról, illetve az általános munkarendtől eltérően foglalkoztatottak 42 órájáról 40-re csökken.
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.