A húszezredik Széchenyi kártya

A kis- és középvállalkozások körében jelenleg legnépszerűbb hitelkonstrukcióban igényelhető Széchenyi Kártya elérte a húszezredik kiadott darabszámot.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Ünnepélyes keretek között ma adták át a húszezredik Széchenyi Kártyát a Budapest WestEnd Hiltonban. A hitelkonstrukcióban résztvevő bankok képviselői nyújtottak át egy-egy Széchenyi Kártyát, jelképezve a húszezredik Kártya kiadását.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján a kedvezményes hitelkonstrukciók, a Széchenyi terv keretében nyújtott támogatások a vállalkozások létrejöttét, megerősödését fejlesztésekkel segítették elő. Forgóeszköz finanszírozásra, átmeneti likviditási nehézségek áthidalására a mikro-, kis- és középvállalkozások számára azonban csak korlátozott lehetőségek álltak rendelkezésre.

A kkv szektor különböző méretű vállalkozások összessége, amely eltérő problémát is jelent, ezért differenciált támogatási rendszert kell számukra kidolgozni. A speciális hitelkonstrukciók, kamattámogatások célja, hogy a kisvállalkozások is forrásokhoz jussanak, ezzel is segítve, hogy az erősebb vállalkozásokkal szemben hátrányuk csökkenjen. Az Európai Unióhoz történő csatlakozás tükrében is fontos, hogy a szektor versenyképessége javuljon.

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége kezdeményezte az újszerű hitelkonstrukció kidolgozását, mely állami szerepvállalás révén, a helyi szinten rendelkezésre álló információk felhasználásával az eredményesen működő, megfelelő múlttal rendelkező vállalkozások részére biztosít hitelfelvételi lehetőséget.

A Széchenyi Kártya program Kormány határozat alapján 2002. augusztus végén indult be, amely az egyszerűsített eljárással forgóeszköz-finanszírozást segíti elő. A kamat- és garanciadíj támogatást is ötvöző konstrukció a vállalkozások speciális részéhez jut el, ezzel is segítve a napi likviditási problémák áthidalását.

 

A meghirdetett konstrukció 500 ezer és 1 millió forintos kártya igénylését tette lehetővé, 5 százalékos kamattámogatással és a Hitelgarancia Rt. készfizető kezességvállalása mellett. A fizetendő kamat mértéke az állami támogatással havi 1% körül van.

A kérelmezők az ország különböző pontjain működtetett VOSZ, illetve Területi Kamarák irodáiban kitöltött formanyomtatványon a szükséges igazolások becsatolásával kiválaszthatják a konstrukcióban résztvevő öt bank egyikét (OTP Rt, Postabank Rt, MKB Rt., Magyarországi Volksbank Rt. és a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Rt valamint az általuk képviselt takarékszövetkezetek). Időközben a programhoz közel 100 érdekképviseleti szerv és kamara is csatlakozott. Így az ország bármely pontján elérhető ez a hitelfelvételi lehetőség.

 A Széchenyi Kártya tapasztalatai azt bizonyították, hogy a kártyát azok a vállalkozók, vállalkozások igénylik, amelyek eddig más módon nem tudtak hitelhez jutni. A kezdeményezők és a GKM is úgy ítélte meg, hogy az igényelhető kártya nagyságát a vállalkozók, vállalkozások igényeihez kell igazítani.

Más programok is biztosítanak kisebb összegű hitelfelvételi lehetőséget, azonban a Kártya esetében a gyors forráshoz jutás jelenti a legnagyobb vonzerőt, nem szükséges saját erő felmutatása, az összeg szabadon felhasználható (egyaránt alkalmas vásárlásra, készpénz felvételre) és nem kell tárgyi fedezetet biztosítani. 

2003. májusában a Kormány döntött az 500 ezer, 1 millió forintos kártyák mellett a 2, 3, 4 és az 5 millió forintos kártyák bevezetéséről. A minisztérium a Kis- és Középvállalkozói Célelőirányzata terhére biztosítja a kamat- és garanciadíj támogatáshoz szükséges forrást. A kártyát igénylő vállalkozások a megemelt hitelkeretet kedvezően fogadták, és a tapasztalatok is azt bizonyították, hogy a kötelező törlesztéseket, a lejártakori visszafizetések a szerződéseknek megfelelően teljesítik a vállalkozások. 2004. júliusi döntése alapján a Kormány megfelelő paraméterek megléte esetén a vállalkozások számára biztosított a 6, 7, 8, 9, 10 millió forintos kártyák igénybevételének lehetőségét, 2004. évben 3 százalékpontos, 2005. és 2006. évben 2 százalékpontos kamattámogatás mellett. Ezzel egy időben a Hitelgarancia Rt. 0,2 százalékponttal csökkentette a garancia díj összegét, melyhez a GKM változatlanul 50 százalékos támogatást biztosít.    

Az igénylések száma 2004. október 22-én:  32 650 db

Az átadott kártyák száma október 22-én: 21 050 db

Júliustól az igénylések negyede 10 milliós kártya

Az igénylők aránya:

Kb. 15 százalék Budapest

 Kb. 85 százalék vidék

Elérési pontok:

615 településen

991 pénzintézeti fiókban

Igénylési tendencia:

 2004. július 1 799 vállalkozás

2004. augusztus 2 234 vállalkozás

2004. szeptember 2. 18 vállalkozás

 

Vállalkozások szerinti megoszlás

32 százalék egyéni vállalkozó

 68 százalék társas vállalkozó

Társas vállalkozások megoszlása:

28 százalék kereskedelem

19 százalék kiskereskedelem

9 százalék nagykereskedelem

13 százalék gazdasági szolgáltatás

11 százalék építőipar

8 százalék szállítás

5 százalék vendéglátás

35 százalék egyéb tevékenység

2004. október 1-től a belföldi fuvarozó tevékenységet folytatók is kaphatnak Széchenyi Kártyát. Az Unióba lépéssel úgy tűnt, hogy a fuvarozással foglalkozó vállalkozói kör nem kaphat SZK-t, de a KA-VOSZ Rt. lobby tevékenységének köszönhetően mégis kaphatnak azok, akik fuvarozói tevékenységüket az országhatárokon belül végzik.

Bár a húszezredik kártya átadására most került sor, eredetileg csak decemberre tervezték, de már október 22-én 21 050 darabot adtak ki a vállalkozóknak. Az igénylések száma októberre elérte a  32 650-es számot. Jelzi a megemelt 10 millió forintos hitelkeret sikerét, hogy mára az összes igénylés negyedét a 10 milliós Széchenyi Kártya tesz ki. Már 615 településen, 991 pénzintézeti fiókban igényelhetik a Széchenyi Kártyát a vállalkozók.

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo