A GKM elemzésének fő következtetése, hogy a tavalyinál lényegesen gyorsabb világgazdasági növekedés és a gazdaságpolitika irányváltása nyomán a magyar gazdaság újra gyors ütemű, a beruházások és az export által vezérelt növekedési pályára állt. Ennek köszönhetően - noha az év második felében megtörni látszó nyugat-európai konjunktúra negatív hatásai is kezdenek érződni a hazai makrogazdasági folyamatokban - a magyar gazdaság idei növekedése mind ütemében, mind szerkezetében lényegesen kedvezőbben alakul, mint az elmúlt három évben. A külső egyensúly érdemi javulása ugyanakkor várat magára, ami azt jelzi, hogy a gyors növekedés hosszabb távú fenntarthatósága érdekében a gazdaságpolitikának további erőfeszítéseket kell tennie a versenyképesség javítása irányában.
A kiadvány legfontosabb megállapításait az alábbiakban foglaljuk össze:
A világgazdasági konjunktúra túljutni látszik idei csúcspontján, de a magyar gazdaság növekedésének külső feltételei így is lényegesen kedvezőbben alakulnak, mint az előző években.
A magyar gazdaság 4,1%-kal növekedett az első három negyedévben, ami főként a beruházások két számjegyű bővülésének köszönhető, miközben a fogyasztás dinamikája lassult.
A nyugat-európai kereslet harmadik negyedévi megtorpanása nyomán az alapvetően exportra épülő ipari növekedés lendülete valamelyest mérséklődött az utóbbi hónapokban.
A külkereskedelmi mérleg hiánya - részben egyszeri tényezőknek köszönhetően - növekedést mutat, és a folyó fizetési mérleg javulása is várat magára.
A működőtőke-beáramlás kedvezőbben alakul a tavalyinál, és folytatódik a hazai vállalkozások tőkeexportja.
A kiadvány teljes terjedelmében letölthető a GKM honlapjáról, a http://www.gkm.hu/dokk/binary/46/22/89/MG_2004Q3.pdf címen.