A kormányfő az Országos Érdekegyeztető Tanács pénteki ülésén Budapesten kifejtette: a változtatásra kész Magyarország vízióját kell megteremteni. A csomag megalkotásánál öt program elemeit szükséges figyelembe venni: a kormány már ismertetett intézkedéseit, a Reformszövetség munkaadók által is támogatott programját, Bokros Lajos volt pénzügyminiszter reform publikációit, az MSZOSZ javaslatait és a Fidesz koncepcióját.
A válságkezelési folyamatot elemezve Gyurcsány Ferenc elmondta: szeptember óta a költségvetésben 800 milliárd forintos kiadáscsökkentést valósított meg a kormány, a betétekre tavaly ősszel garanciát vállalt, vagyis azok teljes biztonságban vannak, s a négynapos munkahét lehetőségével is számos vállalkozás él. Gyurcsány Ferenc kompromisszumot, az álláspontok közelítését javasolta a béren kívüli juttatások (cafeteria) megadóztatásának kérdésében. A kormányfő azt mondta: a kabinet átgondolja elképzeléseit, és úgy vélte, hogy a három oldal képes lesz megegyezni. Hozzátette: a munkavállalóknak el kell fogadniuk, hogy az eddigi rendszer változik, de különösen az üdülési csekkekre és az étkezési utalványok megadóztatására vonatkozó szakszervezeti kifogásokban vannak olyan elemek, amelyeket újra meg kell fontolni. A jövő hét végén a kormány be kívánja nyújtani a nyugdíj és adóváltoztatásokra vonatkozó törvényjavaslatait az Országgyűlésnek - jelentette be Gyurcsány Ferenc.
Bátorítás az országnak
A miniszterelnök felhívta a figyelmet a közéletben szerepet vállalók, politikusok, elemzők felelősségére abban, hogy higgadt, nyugodt, határozott cselekvést mutassanak, és "bátorítsák az országot". Gyurcsány Ferenc bírálta azokat, akik válság forgatókönyvvel hiszterizálnak. Véleménye szerint meg kell fontolni, hogy lehet-e Magyarország jövőjét olyan mértékben a külföldi tőkebefektetésekre alapozni, mint eddig; bezárkózni nem lehet, de patriótább politikát kell folytatni. A kormányfő hozzátette: a nemzeti hátterű vállalkozások megerősítéséhez azonban a terheket kell csökkenteni.
Gyurcsány Ferenc arra kérte az Országos Érdekegyeztető Tanács résztvevőit, tegyenek meg mindent annak érdekében, hogy Magyarország még az idén megfeleljen minden követelménynek, amellyel beléphet az euró előszobájába, az ERM-2 árfolyamrendszerbe. Hozzátette: legkésőbb szeptember végén meg lehet állapodni az euró bevezetésének menetrendjéről.