Az elmúlt húsz évben, különösen az utóbbi öt évben, kormányok, felügyeleti szervek, nemzetközi testületek komoly erőfeszítéseket tettek a pénzmosás elleni fellépés érdekében. Ma már a bankok is kiemelt kérdésnek tekintik ezt, hiszen egy pénzmosási ügy igen komoly presztízsveszteséget jelenthet a bank számára a helyi és a nemzetközi piacon egyaránt.
A bankok amolyan kapuőrként igyekeznek védekezni, hogy a szervezett bűnözők, terroristák ne használhassák rendszereiket törvénytelen és tisztességtelen tevékenységeik fedezésére.
Ennek megfelelően, a válaszadók 83 százaléka az elmúlt három évben jelentősen (átlagosan 61 százalékkal) többet költött a pénzmosás elleni fellépésre. Többségük azt várja, hogy a következő évben további 40 százalékkal nő majd ennek költsége.
A növekvő kiadások elsődleges célpontja a pénzügyi ügyletek monitorozása a gyanús ügyletek kiszűrése érdekében –a bankok több mint 40 százaléka erre már külső fejlesztésű szoftvert használ. Bár sok bank ma még a munkatársak éberségére és a kivételes esetek rögzítésére apellál, közülük is sokan tervezik, hogy fejlettebb rendszereket vezetnek be. A második legnagyobb tételt a munkatársak képzése jelenti, ahol a bankok egyértelműen a személyes tréninget preferálják a számítógépes tanfolyamokkal szemben.
Adam Bates, a KPMG Forensic1 szolgáltatásaiért felelős nemzetközi elnöke egyetért azzal, hogy a tranzakciók ellenőrzése és a dolgozók képzése a két kulcsterület:
„Ha ez a két terület jól működik, akkor máris él egy radar-rendszer, amely jelzi a pénzmosás kockázatát. Ez nemcsak a bank jó hírnevét védi, hanem a civil társadalmat is.”
A felmérésből kiderül az is, hogy a megkérdezett bankok csaknem kéthármada nagyobb alapossággal jár el az ügyfeleivel szemben, különösen új ügyfelek felvételekor, illetve a számlamozgások ellenőrzésekor.
Több mint 80 százalékuk – az új ügyfél kockázati profiljához mérten – ügyfelenként változó mennyiségű információt kér a számlák megnyitásához.
„Ez a kockázatközpontú szemlélet jellemzi a kelet- és közép-európai régió bankjait is,” – hangsúlyozza Charlie Patrick, a KPMG kelet- és közép-európai regionális irodájának (KPMG CEE)
Forensic partnere, és hozzáteszi, hogy a felmérésben nem szerepel önállóan a térség, mert a régió jelentős bankjainak nagy többsége külföldi tulajdonban van
Patrick egyetért azzal, hogy a pénzmosási ügyletek leleplezését elsősorban a munkatársak éberségétől várják, ami a dolgozók – és főként az első vonalban dolgozó munkatársak – alapos képzését követeli meg.
A felmérés rávilágít arra is, hogy a pénzmosás elleni eljárásokat sok nemzetközi bank a leányvállalatoknál helyi szinten vezeti be, azért az alkalmazások esetlegesen eltérő színvonala – akár a szakértelem, akár a megfelelő kontroll hiánya miatt – jelentős kockázatot jelenthet. A kevésbé szigorú és pontos szabályokat alkalmazó leányvállalat így ügyfélnek fogadhat el akár pénzmosó bűnözőket is, akik „a hátsó ajtón besurranva” a bank nemzetközi hálózatába is bejutnak.
Charlie Patrick szerint ez is alátámasztja, hogy az ügyfél alapos ismerete a pénzmosás elleni küzdelem sarkköve. „Az ügyfelek hiteles azonosításával és alapos ügyfélprofil készítésével a bank képes lehet eldönteni, hogy gyanúsnak minősít-e egy tranzakciót vagy sem. Mindez azonban szükségessé teszi a bank teljes ügyfélkörének újbóli, visszamenőleges azonosítását, ahogy azt nemrég Magyarországon is megkövetelték” – hangsúlyozta a KPMG partnere.
A felmérés adatai szerint nemzetközi szinten a bankok háromnegyede rendelkezik olyan projekttel, amely kiegészíti a hiányzó információkat a már meglévő ügyfeleknél, azaz azoknál, akik még a szigorúbb ügyfél-azonosítási és számlanyitási szabályok bevezetése előtt váltak a bank kliensévé.
Charlie Patrick szerint mindezt a bankok gyakran csak költségnek tekintik, pedig a KPMG tapasztalatai igazolják, hogy a megfelelő eljárások alkalmazása javítja az ügyfélkapcsolatokat, a vezetői információk minőségét és a bank piaci megítélését.
A felmérésben megkérdezett bankok nagy többsége (84 százaléka) elfogadhatónak tartja a szigorúbb előírásokkal járó terheket. Ugyanakkor többségük úgy véli, e szabályok hatékonyabban működnének, ha nagyobb lenne a nemzetközi harmonizáció, jobb lenne a kommunikáció a hatóságok és bankok között, és a pénzintézetek több visszajelzést kapnának.
A hatóságoknak Charlie Patrick szerint is nagyobb szerepet kellene vállalniuk a bankok támogatásában.
„Régióbeli tapasztalataink szerint a bankoknál a gyanús ügyletek jelentéséért felelős munkatársak (Money Laundering Reporting Officers – MLROs) gyors és pontos visszajelzést várnak, elsősorban az általuk jelentett esetek kimenetelével kapcsolatban. Több információra lenne szükségük a helyi pénzmosási kísérletekről is, hogy a munkatársak a legaktuálisabb kockázatokkal is tisztában legyenek,” – hangsúlyozta a KPMG szakértője.
A felmérést összegezve Brendan Nelson, a KPMG pénzügyi szolgáltatásaiért felelős nemzetközi elnöke azt emelte ki, hogy a pénzmosás elleni fellépés olyan folyamat, amelyben még igen sok a tennivaló.
„Jól látható, hogy a bankok elkötelezettek, és hatékonyan kívánnak részt venni a pénzmosás és a nemzetközi terror elleni küzdelemben. A törvényalkotóknak és a hatóságoknak az a feladatuk, hogy szorosabban működjenek együtt a szektorral, információikkal segítsék, illetve igazolják, hogy a bankok erőfeszítései valóban a pénzmosási ügyletek leleplezését vagy megelőzését eredményezik.”
1A KPMG Forensic üzletága csalások, korrupciós ügyek és vállalati bűncselekmények kivizsgálásával foglalkozik.A jelenlegi becslések szerint drog- és fegyverkereskedők és más bűnözök világszerte évente mintegy 500-1000 milliárd dollárt mosnak tisztára. Elsősorban a bankok éberségén múlik, hogy pénzmosási tranzakciókat megelőzzék, illetve időben észrevegyék és jelentsék.
A KPMG felmérésének további pontjai:
A bankok több mint 60 százalékánál a cégvezetés kiemelt fontosságú területnek tekinti a pénzmosás elleni küzdelmet, míg 34 százalékuk kezeli a kérdést közepesen, és mindössze 5 százalékuk kevésbé fontos területként. Főként a latin-amerikai térség és Oroszország bankjai tekintik a pénzmosás elleni fellépést kiemelten fontos feladatuknak (87, illetve 88 százalékuk), míg az ázsiai, csendes-óceániai régióban csak a bankok fele véli.
A megkérdezettek kétharmada jelezte, hogy a jobb ellenőrző és jelentésrendszereknek köszönhetően az elmúlt három évben egyre több gyanús ügyletet jelentettek a hatóságoknak. Mindez ugyanakkor több feladatot ró a helyi hatóságokra is, hogy feldolgozzák a jelentéseket, és az esetekben érdemben eljárjanak.
A bankok jelentős része független kontrollal teszteli saját pénzmosás elleni rendszerét. Leginkább a közel-keleti térség bankjai tekintik ezt fontosnak (100 százalékuk rendelkezik független kontrollal), Észak-Amerikában az arány 91 százalék, míg a nyugat-európai bankoknál mindössze 59 százalék, a vizsgált térségek közül ez a legalacsonyabb arány.
A bankok egyre többet költenek a pénzmosás kivédésére
A bankok világszerte egyre többet költenek a pénzmosás kivédésére szolgáló rendszerekre és eljárásokra. A KPMG nemzetközi felmérése szerint a bankok a tranzakciók következetes ellenőrzését és a munkatársak képzését tekintik a beruházások fő területeinek. A felmérésben 41 ország 209 pénzintézete vett részt, köztük a világ vezető bankjai és jelentősebb helyi bankok.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.