A szankciók miatt jól keresnek az oroszok az euróövezeten

Júliusban a várt csökkenés helyett növekedett az euróövezet külkereskedelmi mérleghiánya az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat jelentése szerint a második legnagyobbra nőtt a nyilvántartások kezdete óta.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Eurostat júliusban 34,0 milliárd euró külkereskedelmi mérleghiányt regisztrált az euróövezetben, nagyobbat a várt 20,0 milliárd eurós deficitnél és nagyobbat a júniusi 25,4 milliárd eurós deficitnél is. Egy évvel korábban, 2021 júliusában 20,7 milliárd euró külkereskedelmi többlete volt az euróövezetnek.

Kelet felé gyenge a külkereskedelmi egyenleg (Fotó: Pixabay)
Kelet felé gyenge a külkereskedelmi egyenleg (Fotó: Pixabay)

Júliusban már sorban a kilencedik hónapja volt deficites a külkereskedelmi mérleg az euróövezetben és ebben a kilenc hónapos sorozatban a júliusi lett a legnagyobb.

A deficit elsősorban a magasabb energiaárak miatt növekvő import miatt duzzadt fel. Az import 44,0 százalékkal 269,5 milliárd euróra emelkedett, míg az export 13,3 százalékkal 235,5 milliárd euróra nőtt.

Júliusban az euróövezeti tagállamok 224,8 milliárd euró értékben kereskedtek egymással, ami 24,0 százalékos növekedés az egy évvel korábbihoz képest.

Január-júniusban az euróövezeti tagállamok 177,4 milliárd euró külkereskedelmi deficitet halmoztak fel az egy évvel korábbi 121,3 milliárd euró többlettel szemben. Az év első hónapjában az egymással folytatott kereskedelmi forgalmuk a tavalyi 1232,8 milliárd euróról 26,1 százalékkal 1554,1 milliárd euróra nőtt.

Az Európai Uniónak 42,3 milliárd eurós külkereskedelmi deficitje alakult ki júliusban, szemben a tavaly júliusi 15,6 milliárd euró többlettel. Júliusban az EU exportja 12,8 százalékkal nőtt éves összevetésben, az import pedig 47,6 százalékkal ugrott meg. Az uniós tagállamok 341,9 milliárd euró értékben kereskedtek egymással, ami 21,8 százalékos növekedés az egy évvel korábbi 280,6 milliárd euróhoz képest.

Az év első hét hónapjában 244,2 milliárd euró mérleghiányt halmozott fel az Európai Unió a világ többi részével folytatott kereskedelmében. Az elmúlt év első hét hónapjában még 98,8 milliárd euró volt a közösség külkereskedelmi többlete. A tagországok egymással folytatott kereskedelme 2407,8 milliárd euróra rúgott az első hét hónapban, ami 24,0 százalékos növekedés a tavalyi 1941,9 milliárd euróhoz képest.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo