A Fehér Ház által bejelentett intézkedések több országot céloznak meg, ezek közül Kína a legfőbb érintett. A kérdés, miként tolódott el az Egyesült Államok és Kína között a globális kereskedelmi dominancia az elmúlt két évtizedben. Az adatok az Egyesült Államok Népszámlálási Hivatalától és a Kínai Népköztársaság Általános Vámigazgatásától származnak.
2000-ben az Egyesült Államok kereskedelme 2 billió dollárt tett ki, ami több mint négyszerese volt Kína 474 milliárd dollárjának. Akkoriban Kína csak néhány ország elsődleges kereskedelmi partnere volt, köztük Kuba, Irán, Líbia, Mianmar, Mongólia, Észak-Korea, Omán, Szudán, Tanzánia és Vietnam.
2000 és 2024 között az Egyesült Államok kereskedelme 167 százalékkal nőtt (4,2 százalékos összetett éves növekedési ráta), míg Kína kereskedelme 1200 százalékkal (11,3 százalékos CAGR) nőtt. Ezzel 2012-ben megelőzték az Egyesült Államokat. 2024-re az USA teljes kereskedelme elérte az 5,3 billió dollárt, Kína pedig a 6,2 billió dollárt. Az export-import mérleg azonban fordított. USA export 2 billió, import 3,2, Kína export 3,5 billió, import 2,5 billió dollár.
Kína jelenleg a domináns kereskedelmi partner Ázsia, Kelet-Európa, a Közel-Kelet, Óceánia, Dél-Amerika és Afrika nagy részének.
A jövőre nézve Kína várhatóan tovább mélyíti kapcsolatait a feltörekvő piacokkal – üzemanyagok, ásványi anyagok és mezőgazdasági termékek importjával, valamint feldolgozott termékek exportjával.