9,1 százalékkal nőttek az ipari árak

Az ipari belföldi értékesítés árai szeptemberben 0,4 százalékkal emelkedtek az előző hónaphoz viszonyítva. A 9,1 százalékos 12 havi árnövekedés az augusztusival gyakorlatilag megegyező. Idén az első kilenc hónapban átlagosan 8,5 százalékkal magasabbak voltak az árak, mint az előző év azonos időszakában. Az exportértékesítés havi termelői árai 0,3 szzáalékkal voltak magasabbak az augusztusinál.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A belföldi értékesítéseken belül a legmagasabb havi áremelkedés a vegyianyag-, termékgyártásban alakult ki. Közel ilyen mértékben növekedett az árszint a kőolaj-feldolgozásban is. A kőolaj világpiaci ára az ismert politikai és gazdasági okokból még erőteljesebben tovább emelkedett, és ez hatással volt a hazai vegyipari ágazatok áraira is (1,5 százalék). Folytatódott, bár a korábbi hónapokhoz viszonyítva mérséklődött az áremelkedés a kohászati termékeket előállító fémalapanyag és fémfeldolgozási termékek gyártásában. A nyersanyag- és energiaárak növekedése, valamint a kohászati termékek iránt tartósan jelentkező kereslet árnövelő hatása - az április óta tartó folyamat részeként - elsősorban a csőgyártás (4,1 százalék), valamint a vas-, acél-, vasötvözet-alapanyagok (1,8 százalék) területén jelentkezett. A belföldi értékesítés közel 27 százalékát képviselő élelmiszer-ágazatban az árak nem változtak: a mezőgazdasági felvásárlási árak emelkedése (tejtermékek, húsfeldolgozás) és az árletörő import következtében jelentkező akciós árakon történő értékesítés (malomipari termékek) hatásában kiegyenlítette egymást. A feldolgozóipari átlagos árnövekedéstől némileg elmaradva, 0,3 százalékkal emelkedett a szabályozott áras villamosenergia-, gáz-, gőz- vízellátás árszintje, a villamosenergia-termelés és -elosztás árának 0,8 százalék áremelkedése következtében. Az árnövekedést nem hatósági árintézkedés váltotta ki. A liberalizált árampiac lehetővé tett magasabb áron történő szabadpiaci értékesítést, másrészt a lakossági fogyasztás éves elszámolású fogyasztóinak egy részénél a korábbi áremelkedés hatása csak most érvényesült.

Az ipari termékek belföldi értékesítésének 12 havi alakulását is a szeptemberi áralakulást meghatározó folyamatok irányították. A feldolgozóipari ágazatokban továbbra is a kőolaj-feldolgozás (126,3 százalék), és a fémalapanyag, fémfeldolgozási termékek gyártása (126,3%), valamint a vegyi anyagok, termékek (110,9 százalék) árszintje a legmagasabb az előző év szeptemberéhez viszonyítva. A kohászati ágazaton belül a vas-, acél-, vasötvözet-alapanyagok gyártása (157,6 százalék), valamint a csőgyártás (147 százalék) esetén kiugróan magas árnövekedést figyelhettünk meg. Az élelmiszerek belföldi értékesítésének termelőiár-szintje 12 hónap alatt közel 7 százalékkal emelkedett, az árnövekedés üteme tovább mérséklődött. A papírgyártás, kiadói, nyomdai tevékenység területén - az iskolakezdési akciók hatására - tovább csökkentek az árak a 12 hónappal korábbihoz képest. A szabályozott árak emelkedése következtében ugyancsak átlagon felüli (109,9 százalék), de az előző évi bázisárak növekedése miatt május óta csökkenő irányú a villamosenergia-, gáz-, gőz- vízellátás 12 havi árindexe.

A belföldi értékesítés rendeltetés szerinti csoportjainak szeptemberi alakulásában is az előzőekben leírt folyamatok tükröződtek. A 12 havi áralakulásban megfigyelhető, hogy az energiatermelő és intermedier ágazatoknál mért közel 12 százalékos árnövekedés még nem gyűrűzött be a többi ágazatcsoport áralakulásába (beruházásási javak 4,5 százalék; fogyasztási cikkek 5,7százalék).

A forintban mért exportértékesítési árak szeptemberi alakulását a 12 havi összehasonlítást tekintve (1,3 százalékos csökkenés) döntően a forintárfolyam alakulása határozta meg. A forint szeptemberi árfolyama - 12 havi összehasonlításban - az euróval szemben is és, a dollárral szemben is erősödött. Az export 70 százalékát kitevő gépipari ágazatok kiviteli árai forintban kifejezve az előző év szeptemberéhez viszonyítva 3,7 százalékkal csökkentek.

A belföldi és exportárváltozást is magába foglaló termelőiár-index az előző hónaphoz viszonyítva 0,3 százalékkal nőtt, és 3,3 százalékkal haladta meg a 12 hónappal korábbi szintet.

Az Európai Unió 25 tagországa ipari termelőiár-indexének 2004. szeptember havi alakulásáról szóló Eurostat sajtóközlemény 2004. november 4-én (csütörtökön) jelenik meg (www.europa.int/comm/eurostat).

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo