A továbbra is élénk, az euró-zónáét kétszeresen meghaladó gazdasági növekedést a termelési oldalról alapvetően az árutermelő ágazatok teljesítménynövekedése adja. A GDP felhasználási oldalán legdinamikusabban a felhalmozás (lényegében a beruházás) nőtt. A belföldi felhasználás kétharmadát kitevő lakossági fogyasztás növekedése kissé meghaladta a GDP növekedési ütemét, viszont a közösségi fogyasztásnövekedés továbbra is lényegesen lassúbb maradt.
A 2000. évi változatlan árakalapján készített számítások szerint az árutermelő ágazatok (mezőgazdaság, ipar és építőipar) hozzáadott értéke 5,7%-kal növekedett a második negyedévben, 6,4%-kal az első félévben. A második negyedévben az iparon belül a feldolgozóipar hozzáadott értéke 8,2%-kal emelkedett. Az építőipar 2,4%-os növekedést mutatott, míg a mezőgazdaság teljesítménye az utóbbi két év csökkenése, majd az előző negyedév stagnálása után 2,9%-kal nőtt.
A szolgáltatások ágazatainak bruttó hozzáadott értéke 2004 II. negyedévében 3,7%-kal, az első félévben 3,4%-kal emelkedett. A második negyedévben szolgáltatásokon belül a kereskedelem, javítás nemzetgazdasági ág teljesítménye 5,4%-kal, a szálláshely-szolgáltatás és vendéglátásé 6,1%-kal bővült. A szállítás, raktározás, posta és távközlés nemzetgazdasági ágban 4,7%-os, a pénzügyi szolgáltatások és az ingatlanügyletek, gazdasági szolgáltatások ágazataiban együttesen 3,4%-os volumennövekedés következett be. A közigazgatás, az oktatás és az egészségügyi szolgáltatások hozzáadott értéke együttesen 2,4%-kal emelkedett, az egyéb közösségi és személyi szolgáltatásoké pedig 1,6%-kal lett magasabb.
2004 II. negyedévében a háztartások fogyasztási kiadásai az első negyedévben megfigyelt 3,8%-kal szemben magasabb ütemben, 5,1%-kal emelkedtek, így az I. félévben 4,4% a bővülés mértéke. Mind a kormányzattól mind a háztartásokat segítő non-profit intézményektől származó természetbeni társadalmi juttatások növekedtek a II. negyedévben 3,2 illetve 4,4%-kal. Az I. félévet tekintve e két területen 1,2 illetve 2,2%-os növekedés figyelhető meg. Ezen tényezők hatására a háztartások végső fogyasztása a II. negyedévben 4,7%-kal, az első félévben 3,9%-kal emelkedett.
A közösségi fogyasztás a II. negyedévben 2,3%-kal, az I. félévben 1,8%-kal nőtt. A végső fogyasztás mindezek következtében a II. negyedévben 4,4%-os, az I. félévben 3,6%-os növekedést mutatott.
A bruttó állóeszköz-felhalmozás bővülése a II. negyedévben továbbra is magas, 10,0%-kal emelkedett, míg az I. félévet tekintve 13,5 százalékos volt a növekedés. A bruttó felhalmozás a második negyedévben 11,1%-kal, az I. félévben összességében 10,6 százalékkal bővült.
A belföldi felhasználás – főként a felhalmozás magas ütemű növekedése hatására – 2004 II. negyedévében 6,2%-kal, az I. félévben 5,3%-kal emelkedett. Ugyanakkor a felhasználásnak a termelését meghaladó ütemű bővülése a külkereskedelmi egyenleg romlását jelzi.
Az áruk és szolgáltatások külkereskedelmi exportja a II. negyedévben 16,9%-kal növekedett, míg az import 18,5%-kal bővült. Az I. félévben 17,1 illetve 17,6%-os növekedés figyelhető meg. A II. negyedévben jelentősen megugrott külkereskedelmi hiány értékelésekor figyelembe kell venni, hogy a májusi és júniusi import szintjét jelentősen, összességében mintegy 170 milliárd forinttal, 10%-kal növelte a közvámraktárakba korábban betárolt közösségi származású vámáruk csatlakozáskori, egyszeri adminisztratív intézkedéssel szabad forgalomba helyezésének hatása.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2004 II. negyedévében a gazdasági növekedés 0,9% volt az előző negyedévhez képest<2>.
Az árutermelő ágazatok teljesítménye 1,0%-kal nőtt, ezen belül a az iparé és az építőiparé nőtt, míg a mezőgazdaságé csökkent. A szolgáltatások hozzáadott értéke 0,9%-kal bővült. A szolgáltatási ágazatok közül a kereskedelem, javítás 1,7%-os hozzáadott érték-növekedése emelkedik ki. A többi szolgáltatási ágazat enyhe növekedést mutatott.
2004 II. negyedévében a háztartások fogyasztási kiadása 1,5%-kal emelkedett. Mind a kormányzattól, mind a háztartásokat segítő non-profit intézményektől származó természetbeni társadalmi juttatások növekedtek összességében 1,7%-kal, de ezzel együtt is a háztartások tényleges fogyasztása 1,5%-kal emelkedett. A közösségi fogyasztás 0,5%-kal való növekedése következtében a végső fogyasztás 1,4%-kal emelkedett. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 0,1%-kal, míg a bruttó felhalmozás 8,1%-kal bővült. A belföldi felhasználás mindezek következtében 3,1%-kal emelkedett. Az export 3,8, az import pedig 4,7%-kal nőtt.
<1> A következőkben, ahol más megjelölés nincs, a volumenindexek mindegyike az előző év azonos időszakához viszonyított adat.
<2> A szezonálisan kiigazított indexek mindegyike az előző negyedévhez viszonyított adat.
4,0 százalékos a hazai GDP növekedése
Magyarország bruttó hazai terméke 2004 II. negyedévében 4,0%-kal, az első félévben pedig 4,1%-kal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva[1] - tette közzé a KSH.
Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!
Találkozzunk személyesen!
2024. november 21. 16:00 Budapest
Véleményvezér
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben
Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát
Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba
Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
A Jobbik volt elnöke megerősítette Magyar Péter állítását, hogy a Fidesz titkosszolgálati eszközöket is használ az ellenzék lejáratására
Régi-új szereplő jelent meg a belpolitikai porondon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten
Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt
A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.