Világgazdasági és magyar gazdasági prognózis
A Kopint-Datorg Rt. 2000. évi negyedik konjunktúrajelentése szerint 2000 őszéntelén a konjunktúra alábbhagyott az Egyesült Államokban és némileg lassulóban van Nyugat-Európában. Az év egészében azonban az amerikai gazdaság lendülete még fokozódott is (a GDP 5%-ot meghaladó mértékben nőtt). Az Európai Unió országaiban 3,5%-kal nőtt a gazdaság, évtizedes stagnálás után lassú növekedés kezdődött Japánban. A világkereskedelem rendkívül élénk ütemben (mintegy 13%-kal) bővült ebben az évben. A kutatók 2001-ben Európában némileg csökkenő munkanélküliséget, az OECD egészében lassuló inflációt (Japánban folytatódó árcsökkenést) valószínűsítve az USA-ban és Nyugat-Európában is 3% körüli vagy azt kevéssel meghaladó ütemű gazdasági növekedést várnak. Japánban a GDP növekedése várhatóan nem éri el a 2%-ot. Az olaj ára bár a magas olajár 2000 novemberéig fennmaradt, s csak a legutóbbi hetekben csökkent érzékelhetően 2001 átlagában 25 dollár körüli szintre csökkenhet. Az euró helyzete bizonytalan, de a mélyponton feltehetően túljutott, és a jövő évben erősödhet a dollárhoz képest. A tőzsdei folyamatok tanúsága szerint csökkenhet a világgazdaságban a hagyományos számítástechnikai eszközök iránti kereslet. Ez egyebek között differenciálhatja a délkelet-ázsiai fejlődést.
2000-ben valamennyi rendszerváltó országban különböző mértékben nőtt a gazdaság. A leggyorsabb növekedést Oroszország (rendkívül alacsony bázisról), Észtország, valamint Közép-Európában Magyarország és Lengyelország könyvelheti el. Az 1999. évi csaknem általános gyengélkedés után mindenütt nőtt az ipari termelés Magyarországon kiemelkedő ütemben. Az infláció a FÁK országaiban és néhány délkelet-európai országban (Románia, Jugoszlávia) még mindig nagyon gyors (20 és 100% közötti), másutt (Lengyelország, Csehország, Szlovénia, Bulgária) jórészt a magas világpiaci olajár és a gyenge euró hatására a megelőző évhez képest gyorsult. Magyarországon a dezinfláció megtorpant. A munkanélküliségi ráta igen magas még az olyan gyorsan fejlődő közép-európai országokban is, mint Lengyelország (14%) vagy Szlovákia (16%). 2001-re a kutatók a térségben általánosan folytatódó gazdasági növekedéssel számolnak. Ezen belül azonban a nagyobb FÁK-országokban lassulást prognosztizálnak. Közép-Európa dinamikusabban fejlődő országaiban nem várják a GDP-növekedés további gyorsulását.
A magyar gazdaság negyedik éve igen gyorsan növekszik. A Kopint-Datorg prognózisa szerint a beruházás (melynek növekedése az év eddigi részében elmaradt a várakozástól) éves átlagban 6%-kal, a magánfogyasztás (a nettó reálkeresetek 1,5-1,6%-os és a háztartások reáljövedelmének 3,2-3,3%-os növekedésével számolva) 3,7%-kal nőhet. A GDP belföldi felhasználásának bővülése így valamelyest elmarad a várttól. Az áru- és szolgáltatás-exportnak az importét meghaladó bővülése nyomán azonban a GDP reálértéke mintegy 5,3%-kal meghaladja a múlt évit. Az ipari termelés mintegy 18%-kal nő, a mezőgazdaság stagnál. A fogyasztói árak éves átlagban csaknem 10%-kal emelkednek. A külső és a belső egyensúly legfontosabb mutatói kielégítőek, jóllehet a külső hiányok az év vége felé erősödnek. A folyó fizetési mérleg hiánya kevéssel meg fogja haladni az elmúlt évit (a kutatók becslése: 2,1 milliárd euró), a külkereskedelmi deficit több mint egymilliárd euróval lesz nagyobb az 1999. évinél. Az államháztartási hiány a GDP arányában számítva 3,3%-ra csökken.
A jövő évben a kedvező folyamatok folytatódhatnak. A belföldi kereslet valamennyi összetevője gyorsabban fog nőni, mint 2000-ben. (A magánfogyasztás ma becsülhető 2001. évi növekedési üteme 4,5% azonban nem fogja meghaladni az 1999. évit.) A beruházások 8%-kal is bővülhetnek, ha megvalósulnak az infrastruktúra-fejlesztési tervek, és az idei viszonylag jelentős működőtőke-beáramlást a külföldi tulajdonú cégek fokozódó állótőke-beruházásai követik. A belföldi felhasználás 5,4%-kal nőhet, valamivel gyorsabban a GDP várható növekedési üteménél (5,3%). Az áru- és szolgáltatás-export jövőre már nem fog az importnál gyorsabban bővülni. A külkereskedelmi mérleg az idei évhez képest csak kismértékben romlik tovább (a deficit 4,2 milliárd euró körül lehet 2001-ben), a folyó fizetési mérleg deficitje is kezelhető lesz, illetve csak kismértékben nő: 2,4 milliárd eurót tehet ki, a GDP mintegy 4,3%-át. A kutatók az inflációs ráta csökkenését prognosztizálják, az importált infláció időben kissé elhúzódó enyhülését feltételezve. De az éves inflációs ráta ebben az esetben sem lesz 8%-nál alacsonyabb.
A KOPINT Datorg Konjunktúra-, Piackutató és Számítástechnikai Rt. 2000/4. konjunktúra jelentése
Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?
Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!
2025. április 22. 15:30
Véleményvezér

A statisztika azt mutatja, hogy mit sem érnek a kormányzati hatósági árak
Árkorlátozás ide, vagy oda, azok mennek felfelé.

2,9 milliárd forintért árulja dubaji luxuslakását a volt jegybankelnök fia
Szépen gazdagodott a Matolcsy gyerek.

A cseh kormánypártok Orbán Viktor rémével kampányolnak
Orbán Viktort kifejezetten negatív színben tüntetik fel cseh plakátokon.

Szijjártó Péter nagyon megdicsérte magát az USA vámok felfüggesztése kapcsán, bár semmi köze nem volt hozzá
Szijjártó Péter rettenetesen büszke önmagára.

180 fokot fordult Orbán Viktor és Donald Trump barátja
A politikusok némelyike felülmúlja a szélkakasokat.