Szeptemberben - első becslésünk szerint - az export értéke 1004 milliárd forint, az importé 1085 milliárd forint, így a mérleg hiánya 81 milliárd forintra tehető. A kivitel értéke 9, a behozatalé pedig 12%-kal haladta meg a 2003. szeptemberi szintet.
A szeptemberi kivitel 78, a behozatal 74%-át az Európai Unió 24 tagállamával bonyolítottuk le.
A külkereskedelmi forgalom alakulását továbbra is növekvő tendencia jellemzi. Az év első nyolc hónapjában az export volumene 18, az importé 17%-kal bővült az előző év azonos időszakához képest. Ugyanakkor júliusban és augusztusban a növekedés üteme mérséklődött, ez jórészt a nyári szabadságolásokkal, leállásokkal függ össze. (A forgalom augusztusi szintje jelentősen elmaradt a júliusban regisztrálttól, amely megfelel az előző években tapasztalt folyamatoknak.)
A külkereskedelem forintárszínvonala lényegében nem változott az összességében változatlan forintárfolyamszint mellett. Az időszakon belül májusig a forint leértékelődése, június-augusztusban a forint erősödődése volt megfigyelhető.
Az árufőcsoportok közül továbbra is a kivitel 62%-át jelentő gépek és szállítóeszközök volumene bővült a legnagyobb mértékben (25%). A volumenhordozó termékcsoportok közül kiemelkedően nőtt a híradás-technikai, hangrögzítő és -lejátszó készülékek exportértéke (34%); lényegesen alacsonyabb növekedést tapasztaltunk a villamos gépek és készülékek kivitelében (8,5%). Az utóbbi hónapokban számottevően mérséklődött a gépjárműmotorokat jelentős értékben tartalmazó energiafejlesztő gépek és berendezések exportnövekedési üteme. A feldolgozott termékek átlagosan 12%-os volumennövekedésén belül a gyógyszerek és gyógyszerészeti termékek exportértéke kimagaslóan, 39%-kal nőtt, de a műanyag alapanyagok és termékek (20%), valamint a színesfémek és az egyéb fémtermékek exportnövekedése is meghaladta az átlagot. Ugyanakkor a jelentős forgalmi értéket képviselő ruházati cikkek és öltözékkiegészítők forgalma 3%-kal, a lábbelik kivitele 15-%-kal csökkent. Az árufőcsoportok közül kizárólag az élelmiszerek, italok, dohánytermékek volumene csökkent (5%), nagyobbrészt a mérséklődő gabonaexporttal összefüggésben.
A behozatal 52%-át képviselő gépek és szállítóeszközök volumene 23%-kal nőtt. Ezen belül a gépcserékkel és a beruházásokkal összefüggésbe hozható, jelentős részarányt képviselő villamos gépek, készülékek és műszerek, valamint az energiafejlesztő gépek importértéke közel 30%-kal bővült. Az import nem egészen 4%-át képviselő élelmiszerek, italok, dohánytermékek volumene 31%-kal magasabb volt, mint egy évvel korábban. A forgalom két iránya között tapasztalt legnagyobb mértékű ütemkülönbség továbbra is ezen árufőcsoport kereskedelmében tapasztalható.
A külkereskedelmi forgalomnak behozatalban háromnegyedét, kivitelben négyötödét az Európai Unió (25) országaival bonyolítottuk le. Augusztusban az Európai Unió részaránya - az előző hónapok tendenciáját követve - kismértékben mindkét oldalon csökkent.
Az Európai Unióból származó behozatal volumene 14%-kal nőtt. A legnagyobb, 39%-os forgalomnövekedés az élelmiszer, ital, dohány árufőcsoportban történt, melynek importja lassan megközelíti az ide irányuló export értékét. Az unión kívüli országokból érkező import volumenének bővülése 15 százalékponttal meghaladta az uniós forgalomét. Az ázsiai országok behozatali dinamikája hónapról hónapra nő, január-augusztusban a folyó áras bővülés már 43%-os volt. A 270 milliárd forintos növekedés 90%-át a gépimport tette ki. A kivitel volumene az Európai Unió viszonylatában 17%-kal, az Európai Unión kívüli országok viszonylatában 26%-kal bővült. Mindkét országcsoportban a gépek, berendezések exportja volt a meghatározó.
Az év első nyolc hónapjában a külkereskedelmi mérleg hiánya mintegy 860 milliárd forintot ért el, romlása az előző év azonos időszakához viszonyítva 103 milliárd forint. Az augusztus havi passzívum a júliusihoz hasonlóan alatta maradt az egy évvel korábbinak. Az Európai Unió országaival szembeni passzívum csökkent, az unión kívüli országokkal a hiány 164 milliárd forintos növekedéssel 623 milliárd forintot tett ki. Az ázsiai országokkal folytatott külkereskedelem hiánya - az import erőteljes növekedése miatt - augusztus végére már 574 milliárd forint volt, közel 177 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. Ez utóbbi folyamat annak következménye, hogy a magyarországi vállalatok az Európai Unióba irányuló exportjuk lebonyolításához szükséges alapanyagokat és részegységeket a korábbiakhoz képest jóval nagyobb mértékben szerzik be közvetlenül ezekből a távol-keleti országokból.
Információk az adatok értékeléséhez
A csatlakozáskor vámfelügyelet alatt álló közösségi vámárukat egyszeri, adminisztratív intézkedéssel, ún. technikai EV-k alkalmazásával szabad forgalomba helyezték. E termékek értéke augusztusban 30 milliárd forintot tett ki. A makrostatisztikai elemzéseket támogató vizsgálat folyamatban van.
Az uniós csatlakozás óta eltelt négy hónap tapasztalatai azt mutatják, hogy a külkereskedelem lebonyolításában résztvevő cégek jelentősen átrendeződtek. Ezt a folyamatot az adminisztratív nyilvántartások (vám, áfa) folyamatos elemzésével lehet nyomon követni. Mivel az Intrastat adatszolgáltatói kör kijelölése a korábbi struktúra alapján történt, az átrendeződés miatt bizonyos esetekben lényeges forgalmak esnek ki a statisztika látóköréből. A május előtt külkereskedelmi forgalmat lebonyolító vállalatok külföldi partnerei - élve a jogszabályok adta lehetőségekkel - saját maguk intézik a be- illetve kiszállításokat. Ezek a cégek nem rendelkeznek magyarországi telephellyel, de magyar adószámmal, illetve vámazonosító számmal igen, bevonásuk a statisztikai adatgyűjtésbe időigényes. A fenti folyamatokat felismerve keressük azokat a megoldásokat, amelyekre építve a magyar külkereskedelmi forgalom számbavétele pontosabbá válik. A külkereskedelmi statisztika adatai ezáltal folyamatosan javulnak, illetve teljesebbé válnak. Hihetőségi vizsgálatainkat a vállalatokkal fenntartott rendszeres információcserével kontrolláljuk, és becsléseinket erre is alapozzuk.
Mindezek magyarázzák a májusi és a júniusi adatok utólagos kiegészülését (a májusi adatok importban 7, exportban 5%-kal, a júniusi import 9, az export értéke 7%-kal egészült ki). A következő hónapokra is, a fentieknek megfelelően további pontosítások várhatóak.