A feldbachi bőrgyár a kísérleti szennyvízszűrőt a nyár elején, a magyar és osztrák környezetvédelmi miniszter megállapodása után szerelte fel 120 ezer euró (mintegy 30 millió forint) költséggel. A három hónapos próbaüzem után a bécsi és a grazi műszaki egyetem vizsgálta meg a berendezés hatékonyságát, és megállapították, hogy a homok- és aktívszén-szűrők teljes mértékben kiszűrik a szennyező anyagot a vízből.
A szentgotthárdi delegációban a Pro Natura St. Gotthárd szervezet két vezetője és Labritz Béla önkormányzati képviselő vett részt, akik a látogatás után elégedettségüknek adtak hangot.
Christian Schmidt, a gyár igazgatója és Dieter Knoppek környezetvédelmi mérnök a helyszínen elmondta: október végéig szeretnék lefolytatni berendezés magyar és osztrák engedélyeztetési eljárását. Az engedélyek birtokában pályázatot írnak ki a szűrők gyártására, a tervek szerint 2008 őszén a feldbachi, 2009 nyarán pedig a jennersdorfi bőrgyárban szerelik fel a berendezést.
A beruházás összköltsége meghaladja az 1 millió eurót, ennek harmadát uniós pályázat, illetve az osztrák központi támogatás fedezné. A szűrők karbantartása a későbbiekben évi 200 ezer euróba kerül majd.
A bőrgyár a beruházást referenciaként kívánja használni, ezzel vezető szerepre törekszik a környezetvédelmi technológia területén.
A Rába szennyezést korábban úgynevezett ózonszűrők alkalmazásával kívánták megoldani, az elképzelés azonban lekerült a napirendről, mert felszerelésük többe kerül, alkalmazásuk pedig kisebb hatékonyságú, mint a most bemutatott berendezésnek.