A fenntartható fejlődés vitasorozat már a negyedik tanácskozását tartotta, ezen a közgazdasági összefüggésekkel foglalkoztak az előadók. Kerekes Sándor, a Corvinus Egyetem tanára többek között arról beszélt, hogy a gazdasági fejlődéssel együtt egy ideig nő a környezetterhelés, de aztán egy bizonyos pont után csökkenni kezd. Példaként hozta fel, hogy a fejlődéssel egyre környezetkímélőbb járműveket konstruálnak. De aztán egyre több fogy ezekből a környezetkímélő járművekből is, és így újra nagyobb lesz az összes környezetterhelés.
Az a pont pedig, amelyiken a gazdasági fejlődés során az egyre nagyobb környezetterhelés egyszercsak csökkenő tendenciába megy át, gyakran egy olyan sávba esik, amelyről keveset lehet tudni. Ezért sokak szerint ezt nem szabad megvárni, hanem a gazdasági fejlődés egy alacsonyabb szintjén korlátozó intézkedésekkel kell átkötni a csökkenő környezetterhelési ágba. Ilyen átkötési igyekezet a magas légköri ózont lebontó vegyületek kibocsátásának, illetve az üvegházhatást okozó gázok légkörbe kerülésének mérséklése.
Vértes András, a GKI Gazdaságkutató ZRt. elnöke arra figyelmeztetett, hogy a fenntarthatóság nem csak környezetvédelmet jelent. Szerinte a fenntarthatóságot az egész gazdaságra, a társadalomra kell értelmezni. Ennek egyik alapvető vonása Vértes András szerint az együttműködési készség. Például, ha az egyes európai uniós országok nem külön-külön akarnák megoldani az úthasználattal arányos útdíj-fizetés ügyét, ezzel igen nagy összegeket lehetne megspórolni, és hasznosabb ügyekre fordítani. Most mindegyik tagállam, így Magyarország is külön-külön 100 milliárd forintot, körülbelül 400 millió eurót fordít a rendszer alkalmazására, ez az Európai Unió szintjén több tíz milliárd euró. Közben csak annyit kellene tenni, hogy egységesen az üzemanyag árában érvényesítenék ezt a díjat, az üzemanyag-fogyasztásnál nem kell jobb mérőeszköz az úthasználatra. De akkor valamennyi országban egységesen kellene érvényesíteni ezt az üzemanyagban, mert különben a fuvarozók ott tankolnának, ahol ezt nem érvényesítik. Vértes András szerint a fenntarthatóság az ilyen együttműködési készséget is jelentené.
Wetzker Konrad, a Corvinus Egyetem tanára egyszerűen fogalmazta meg a fenntarthatóságot. Elmondta az a fenntartható, ami nem megy a jövő rovására. Elvei szerint a fenntarthatóságot a piaccal összhangban kell képviselni. Egyes országoknak a fenntartható fejlődéshez ki kell használniuk relatív előnyeiket.