A mérnökök két módszerrel élnek: az egyik a „felülről jövő", amikor formálják és programozzák a molekulákat; a másik az „alulról jövő", amikor a molekulák önszervező, „önösszerakó" mechanizmusait aknázzák ki - ilyen a DNS-ben a bázispárosodás, a fehérjefelgombolyodás vagy az enzimek viselkedése. (A nanotechnológia vezérelvei alapjaiban térnek el az úgymond klasszikus technológiákétól.)
A nanorobotok két fajtája ismeretes: az általános összeszerelők és az „önmásolók", előbbieknek „robotkarjaik" vannak. A nanotechnológia alapegységei 1985 óta a hatvan szénatomból összerakott „focilabdák", amelyekből nanocsöveket építenek. Ezek százszor erősebbek, mint a fémek, míg súlyuk csak a töredéke. A karboncsövecskéket évek óta használják: plasztiktermékekben, hogy keményebbek legyenek, számítógépekben, hogy javítsák az elektromos vezetőképességet. Most azonban seregnyi új alkalmazás jelenik meg a piacon. Az így manipulált réz áttetsző lesz, az alumínium gyúlékony, az arany feloldható - itt a modernkori alkímia.
„A nanovilágban való játszadozás prométheuszi ígéreteket nyújt a társadalomnak, ötszáz emeletes felhőkarcoló gyémántból fém helyett, mesébe illő nagy képességű mikroprocesszorok, a titánium erősségével bíró, ám pehelysúlyú, színváltó festék, testünk vérkeringésébe eresztett nanorobotok, melyek megölik a burjánzó ráksejteket, és kitisztítják a lerakódásokat az érfalon", lelkendezett 1997-ben a Newsweek. A Time magazin idén címlapsztorit szentelt a nano alapú molekuláris gyógyászatnak: a véráramba juttatott nanorobotok állítólag elpusztítják majd a rákos sejteket, baktériumokat, mérgező anyagokat, eltüntetik a lerakódásokat az érfalon, és helyrehozzák a sérült hajszálereket.
Mindenkit érdekel
Felesleges volna kiragadni márkaneveket, hiszen gyakorlatilag a világ összes nagyvállalata és a kormányok többsége nagy pénzekkel van jelen a nanotechnológiás K+F-ben. A '90-es évek netes e-forradalma után itt az n-trend. Ugyan a jelenlegi, 0 vagy 1 felismerésén alapuló, bináris számítógépek felváltása a sokszoros modellálásra képes kvantumkomputerekkel egyelőre távoli remény, egyes nano-tech megoldásoknak már sikerült javítani számítógépeink teljesítményét. A nanocsövekből készült NRAM csipek például akkor sem felejtik el, hogyan kell futtatni a programokat, ha kikapcsolják a gépet. 2007-ben a merevlemezek miniatürizációját elősegítő „mágnesellenálló" megoldásért kapott fizikai Nobel díjat két tudós.
Egyes inaktív anyagok nanorészecskékké bontva sokkal hajlamosabbak a kölcsönhatásokra, ennek következtében felületük megnő. Vannak arra utaló jelek, hogy a környezetre és az emberi szervezetre ártalmas viselkedést tesznek magukévá. A „rémálom-szcenárió" szerint az önreprodukáló „nanorobotok" elkezdenek burjánzani, ellepik a bolygót, és senki sem tudja megállítani őket.
A nap folyamán további cikkeket is olvashatnak nano-témában a Piac&Profit online-on!
- Műanyag ételcsomagolások, légfrissítők, mosógépek, gyerekjátékszerek, nyalókapálcikák, ágyneműk baktériumölő ezüstatomokkal.
- Nagyobb hatásfokú, a napfény nagyobb részét hasznosító szolárpanelek.
- 20 százalékkal hatékonyabb laptop-akkumulátorok, tízszer jobb energia-súly aránnyal, mint a lítium-ionos akkumulátoroknál.
- Üzemanyag-katalizátorok cérium-oxiddal.
- Víztisztító felszerelések, tengeri olajszennyeződéseknél és szennyezőanyag-tárolóknál a veszélyes molekulák hatástalanítása.
- Olajfinomítás.
- Könnyebb és súrlódásnál kevésbé felmelegedő autókerekek, butil-gumi felület helyett.
- Szennyeződésnek ellenálló és testszagot elnyelő ruhaalapanyagok.
- Hajszálvékonyra csiszolt gyémántok mint szerkezeterősítő- és építőanyagok.
- NanoDefend nevű baktériumölő (Ebola, anthrax, himlő stb.) folyadék katonai használatra, magáncélra vaginakrém-változata is kapható.
- HIV-vírusokat és rákos sejteket hatástalanító fullerének (fejlesztés alatt).
- Kerámiumbevonat révén célzottan ható rákellenes mikrokapszulák, mellékhatások nélkül (NASA-szabadalom).
- Fájdalomcsillapítók kristályverziója.
- Napkrémek cink-oxid- és titánium-dioxid-részecskékkel.
- Baktériumölő katéterek, melyek csökkentik a fertőzések veszélyét.
- Hő hatására változó arckifejezésű játékbabák, áramot vezető nikkeltitánnal.
Forrás: Newsweek, Time, International Herald Tribune, The Economist