Bár a folyamatosan bővülő magyarországi szelektív hulladékgyűjtési infrastruktúra egyre nagyobb mennyiségű települési hulladék újrahasznosítását teszi lehetővé, ugyanakkor a legtöbb helyen jellemző utcai színes kukás-rendszernek, azaz az úgynevezett gyűjtőszigetes modellnek előbb-utóbb határt szab a telepítésre alkalmas terület megléte és a lakosság igénybevételi hajlandósága - közölte Kovács Kálmán, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium államtitkára a távirati irodának.
Az államtitkár megjegyezte, hogy 2006-ban az országszerte meglévő 4.100 gyűjtőszigetről a települési hulladékok mintegy 15-20 százalékát sikerült a közszolgáltatóknak begyűjteniük és újrahasznosításra továbbadniuk. Ennek az aránynak az Európai Unió előírásainak megfelelően 2015-ig 65-70 százalékra kell emelkednie. Ebben segíthet az észak-magyarországi hulladék-gazdálkodási program felgyorsulása is, illetve az, hogy például Szegeden folytatták a hulladékudvarok elhelyezését.
Ilyen magas arányt csak úgy lehet elérni, ha azok is bekapcsolódnak a környezetbarát hulladékgyűjtésbe, akik jelenleg túl távolinak ítélik meg a gyűjtőszigeteket, és inkább továbbra is a hagyományos módon válnak meg szemetüktől, azaz minden hulladékukat egy kukába ürítik - magyarázta Kovács Kálmán.
Erre a problémára jelenthet megoldást a gyűjtőszigetek kiegészítése lépcsőházon belülre is elhelyezett színes kukákkal. Ilyen rendszerben különösen lakótelepeknél lehet érdemes gondolkozni, hiszen ezek a helyek a legsűrűbben lakottak, és a legnehezebb a hulladékmennyiséget "logisztikailag lekövetni".
Ha beválik, milliárdok juthatnak ilyen célra
Noha az úgynevezett házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési modellel az országban több helyen is már próbálkoznak, de a Gazdagréti lakótelephez hasonló kiterjedtségű területről nem állnak rendelkezésre megfelelő hulladékgazdálkodási, közgazdasági, illetve gyakorlati tapasztalatok.
Az államtitkár jelezte, hogy épp ezért most a Fővárosi Közterület-fenntartó Zrt. a környék 119 lakótelepi házában, a földszinti lépcsőfordulókban helyez ki négy-négy színes kukát. Ezekbe lehet a külön gyűjtött műanyag, illetve papír szemetet helyezni, és csak a többit a megmaradó hagyományos kukákba dobni.
A mintaprojekt január elsejével indul, és egy évig tart - mondta. Hozzátette: amennyiben az új rendszernek köszönhetően érdemben nő a szelektíven begyűjtött hulladékmennyiség a jelenleg működő két hulladékszigetre hordott szemétmennyiséghez képest, akkor a környezetvédelmi tárca hasonló projektek ösztönzésébe fog.
Kovács Kálmán szerint erre jó lehetőség adnak az EU-támogatással a jövőben kiépülő hulladékgazdálkodási rendszerek. A jövő évi tapasztalatok tükrében el lehet majd dönteni, hogy a 2007-2013-as uniós költségvetési időszakban hulladékgazdálkodásra rendelkezésre álló 119 milliárd forint pályázati pénzből érdemes-e házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési modellt alkalmazó rendszereket támogatni.