Finisben a biogáz-üzem építése

Finiséhez érkezett a biogáz-üzem építése a Magyar Cukor (MC) Zrt. kaposvári gyárában, a hónap végén indul a próbaüzem - közölte Szeles Zoltán igazgató.

A Kaposváron alkalmazott környezetkímélő technológia a maga nemében páratlan, ennek során a préselt cukorrépaszeletből erjesztéssel előállított biogázt kazánokban égetik el.

Az igazgató tájékoztatása szerint az 1,7 milliárd forint értékű beruházás, amelyet a tulajdonos, az osztrák AGRANA cégcsoport saját forrásból valósít meg, négy év alatt megtérül.

A munkák jelenlegi állásáról szólva elmondta: a berendezések 90 százaléka megérkezett, jelenleg a két, egyenként 12 ezer köbméteres fermentáló tetőzetének szigetelését, a csővezetéket szerelését végzik a szakemberek.

A biogáz-üzemben a tervek szerint naponta 800 tonna cukorrépaszelet hasznosítanak - mondta Szeles Zoltán, hangsúlyozva: ezzel egy nagyon fontos környezetvédelmi problémát is megoldanak, hiszen a szerves hulladék jelentős részét hasznosítani fogják. Az is fontos szempont, hogy ezzel részben kiváltják a földgáz felhasználását - tette hozzá.

A cégvezető közölte: az idei, 60 naposra tervezett kampányban 400 ezer tonna cukorrépát dolgoznak fel. Ennek során 110 ezer tonna préselt répaszelet keletkezik, amelyből ebben az idényben közel 40 ezer tonnát hasznosítanak a biogáz-üzemben, a többit takarmányként értékesítik.

A kaposvári gyárban a múlt év végén kezdték el az Európában egyedülálló kísérletet; jelesül saját fejlesztésben és finanszírozásban - mintegy 100 millió forint értékben - megépítettek egy kisteljesítményű biogáz-üzemet, amelyben melléktermékként keletkező cukorrépaszeletet hasznosítottak.

Véleményvezér

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett

Mulatságba fordult a magyar focibajnokság közvetítési jogának aukciója, senki nem jelentkezett 

A politikusok, fene nagy étvágyukban, a sportot is bekebelezték.
Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén?

Bezárási hullám Orbán Viktor szülőföldjén? 

4 csillagos szállodát, stadiont zárnak be?
Halálzóna lett Ukrajna keleti része

Halálzóna lett Ukrajna keleti része 

Hatalmas emberveszteségeket szenvednek el az oroszok.
Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg

Teljes drónblokádot hirdetett Donyeck útjaira az ukrán hadsereg 

A blokád lett a háborúk kulcsszava.
Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok

Beindultak a magyarok, dőlnek a részvételi rekordok 

Tényleg a demokrácia ünnepe lesz a nap.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo