Akárki nem újíthat fel panelt

A Zöld Beruházási Rendszer keretében a panel lakóházak energiahatékonysági felújítási munkáit végző szakkivitelezőknek, 2011 májusa óta kötelező minősítésnek kell megfelelniük. A rendszer kidolgozását és bevezetését az elmúlt kormányzati ciklusokban a közpénzek felhasználása körül tapasztalt visszaélések, a felszámolásba menekülő kivitelezők, illetve a szakszerűtlen munkát végző és a hatósági előírásokat megsértő cégek tették indokolttá. - írja közleményében a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) kötelessége és feladata, hogy a pályázati pénzek felelős és ésszerű felhasználása garantált legyen. Az állami forrásokból származó támogatások kezelésével kapcsolatos jogforrások lehetővé teszik a szakkivitelezőkre vonatkozó speciális feltételek támogatási szerződésben történő meghatározását a panel-felújítási pályázatok esetében is. Az iparosított technológiával épült lakóházak és társasházak szakkivitelezői kiválasztási rendszerének területén - épületgépészeti és építési munkák területén - 41 céget soroltak 'A' és 'B' kategóriába és jelenleg, további 102 építőipari vállalkozás áll még minősítés előtt.

Közös érdek

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium rendkívül fontosnak tartja, hogy a pályázati pénzek felhasználásával megvalósuló panel-felújítási munkálatokat kizárólag az adott területen megfelelő referenciákkal, a szükséges tárgyi, személyi és pénzügyi feltételekkel rendelkező vállalkozások végezhessenek. Ez a panelházakban lakók érdeke is, hiszen egy-egy épület felújítása komoly anyagi ráfordítást, 5-10 évre vonatkozó kötelezettségvállalást jelent a projektben résztvevő lakástulajdonosok számára. Ennek megfelelően a minősítési rendszer bevezetését több szakmai és civil szervezet, így a Panel Érdekképviseleti Egyesület, a Magyar Építőanyagipari Szövetség, az ÉVOSZ Könnyűszerkezet-építő Szakmai Tagozata, valamint a Magyar Ablakgyártók és Forgalmazók Egyesülete is támogatta.

Az építőipari cégek minősítését objektív és mérhető paraméterek - műszaki, gazdasági és jogi megfelelőség - alapján a 48 éves múlttal rendelkező Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI Nonprofit Kft.) végzi. Az ÉMI Nonprofit Kft. az iparosított technológiával épült lakóházak és társasházak szakkivitelezői kiválasztási rendszerének - az épületgépészeti és az építési munkák - területén eddig átvilágított közel 160 társaság közül összesen 41 kivitelezőt sorolt 'A' és 'B' kategóriába, további 102 építőipari vállalkozás vár minősítésre. 4 társaságot ugyanakkor elutasított a Minősítő Bizottság szakszerűtlen múltbéli kivitelezésekért, illetve a Minősítő Bizottság megtévesztésének kísérlete miatt.

Folyamatos minősítések

Az ÉMI Nonprofit Kft. által működtetett nyilvános minősítési rendszer a Minősítési Szabályzat alapján, a minősítésnek megfelelő, egyetlen jól teljesítő építőipari vállalkozást sem zár ki a pályázatokhoz kapcsolódó a kivitelezési munkálatokban történő részvételből, azonban az építőipari társaságok - a minősítési kategóriájuknak megfelelő - tényleges műszaki, pénzügyi alkalmassága szerint meghatározott értékhatárig vállalhatnak megbízásokat. A minősítési rendszer ennek megfelelően versenyjogi szabályokat nem sért. Az ÉMI Nonprofit Kft. a minősítéseket folyamatosan végzi, a Minősítési Szabályzatban meghatározottak szerint.

Tekintettel arra, hogy a panelfelújításokban résztvevő építőipari cégek átvilágítása és minősítése még nem zárult le, valamint a minősítés a jogszabályoknak megfelelő a pályázatokhoz kapcsolódó egyfajta minőségbiztosítást is jelent, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium visszautasítja Szanyi Tibor, az MSZP országgyűlési képviselőinek vádjait.

"Cégcsoportra szabott panelfelújítási pályázatok"
Szanyi Tibor szerint egy cégcsoportot, az Épkar Zrt.-t hozta helyzetbe a kormányzat panelfelújítási pályázatoknál. A szocialista képviselő keddi budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, a zöldberuházási program panelfelújítási pályázatain nyertes cégeket a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyi államtitkársága kategorizálni kezdte, rögzítve, hogy melyikük milyen értékű munkákat végezhet el. A minősítési folyamat eredménye az lett - folytatta Szanyi Tibor -, hogy az első két kategóriába tartozó épületfelújításokat csak a korábban az óbudai faluház - az ország legnagyobb társasháza - modernizálását végző Épkar Zrt., illetve hozzá köthető cégek kaphatják meg, ők rendelkeznek ugyanis egyedül a szükséges referenciával.
Per lehet belőle?
Az Épkar Zrt. visszautasítja Szanyi Tibor MSZP-s képviselő vádjait, aki szerint kizárólag a társaságra és érdekeltségi köreibe tartozó vállalkozásokra szabták a panelfelújítási pályázatokat. A társaság jó hírnévének megsértése miatt kártérítési pert indít, rágalmazás miatt pedig büntetőfeljelentést tesz a szocialista politikus ellen a Pesti Központi Kerületi bíróságon - áll a cég közleményben. ... A társaság szerint viszont amennyiben Szanyi visszavonja állításait, úgy eltekint a peres eljárások indításától.

Véleményvezér

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo