Akárki nem újíthat fel panelt

A Zöld Beruházási Rendszer keretében a panel lakóházak energiahatékonysági felújítási munkáit végző szakkivitelezőknek, 2011 májusa óta kötelező minősítésnek kell megfelelniük. A rendszer kidolgozását és bevezetését az elmúlt kormányzati ciklusokban a közpénzek felhasználása körül tapasztalt visszaélések, a felszámolásba menekülő kivitelezők, illetve a szakszerűtlen munkát végző és a hatósági előírásokat megsértő cégek tették indokolttá. - írja közleményében a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) kötelessége és feladata, hogy a pályázati pénzek felelős és ésszerű felhasználása garantált legyen. Az állami forrásokból származó támogatások kezelésével kapcsolatos jogforrások lehetővé teszik a szakkivitelezőkre vonatkozó speciális feltételek támogatási szerződésben történő meghatározását a panel-felújítási pályázatok esetében is. Az iparosított technológiával épült lakóházak és társasházak szakkivitelezői kiválasztási rendszerének területén - épületgépészeti és építési munkák területén - 41 céget soroltak 'A' és 'B' kategóriába és jelenleg, további 102 építőipari vállalkozás áll még minősítés előtt.

Közös érdek

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium rendkívül fontosnak tartja, hogy a pályázati pénzek felhasználásával megvalósuló panel-felújítási munkálatokat kizárólag az adott területen megfelelő referenciákkal, a szükséges tárgyi, személyi és pénzügyi feltételekkel rendelkező vállalkozások végezhessenek. Ez a panelházakban lakók érdeke is, hiszen egy-egy épület felújítása komoly anyagi ráfordítást, 5-10 évre vonatkozó kötelezettségvállalást jelent a projektben résztvevő lakástulajdonosok számára. Ennek megfelelően a minősítési rendszer bevezetését több szakmai és civil szervezet, így a Panel Érdekképviseleti Egyesület, a Magyar Építőanyagipari Szövetség, az ÉVOSZ Könnyűszerkezet-építő Szakmai Tagozata, valamint a Magyar Ablakgyártók és Forgalmazók Egyesülete is támogatta.

Az építőipari cégek minősítését objektív és mérhető paraméterek - műszaki, gazdasági és jogi megfelelőség - alapján a 48 éves múlttal rendelkező Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft. (ÉMI Nonprofit Kft.) végzi. Az ÉMI Nonprofit Kft. az iparosított technológiával épült lakóházak és társasházak szakkivitelezői kiválasztási rendszerének - az épületgépészeti és az építési munkák - területén eddig átvilágított közel 160 társaság közül összesen 41 kivitelezőt sorolt 'A' és 'B' kategóriába, további 102 építőipari vállalkozás vár minősítésre. 4 társaságot ugyanakkor elutasított a Minősítő Bizottság szakszerűtlen múltbéli kivitelezésekért, illetve a Minősítő Bizottság megtévesztésének kísérlete miatt.

Folyamatos minősítések

Az ÉMI Nonprofit Kft. által működtetett nyilvános minősítési rendszer a Minősítési Szabályzat alapján, a minősítésnek megfelelő, egyetlen jól teljesítő építőipari vállalkozást sem zár ki a pályázatokhoz kapcsolódó a kivitelezési munkálatokban történő részvételből, azonban az építőipari társaságok - a minősítési kategóriájuknak megfelelő - tényleges műszaki, pénzügyi alkalmassága szerint meghatározott értékhatárig vállalhatnak megbízásokat. A minősítési rendszer ennek megfelelően versenyjogi szabályokat nem sért. Az ÉMI Nonprofit Kft. a minősítéseket folyamatosan végzi, a Minősítési Szabályzatban meghatározottak szerint.

Tekintettel arra, hogy a panelfelújításokban résztvevő építőipari cégek átvilágítása és minősítése még nem zárult le, valamint a minősítés a jogszabályoknak megfelelő a pályázatokhoz kapcsolódó egyfajta minőségbiztosítást is jelent, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium visszautasítja Szanyi Tibor, az MSZP országgyűlési képviselőinek vádjait.

"Cégcsoportra szabott panelfelújítási pályázatok"
Szanyi Tibor szerint egy cégcsoportot, az Épkar Zrt.-t hozta helyzetbe a kormányzat panelfelújítási pályázatoknál. A szocialista képviselő keddi budapesti sajtótájékoztatóján azt mondta, a zöldberuházási program panelfelújítási pályázatain nyertes cégeket a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyi államtitkársága kategorizálni kezdte, rögzítve, hogy melyikük milyen értékű munkákat végezhet el. A minősítési folyamat eredménye az lett - folytatta Szanyi Tibor -, hogy az első két kategóriába tartozó épületfelújításokat csak a korábban az óbudai faluház - az ország legnagyobb társasháza - modernizálását végző Épkar Zrt., illetve hozzá köthető cégek kaphatják meg, ők rendelkeznek ugyanis egyedül a szükséges referenciával.
Per lehet belőle?
Az Épkar Zrt. visszautasítja Szanyi Tibor MSZP-s képviselő vádjait, aki szerint kizárólag a társaságra és érdekeltségi köreibe tartozó vállalkozásokra szabták a panelfelújítási pályázatokat. A társaság jó hírnévének megsértése miatt kártérítési pert indít, rágalmazás miatt pedig büntetőfeljelentést tesz a szocialista politikus ellen a Pesti Központi Kerületi bíróságon - áll a cég közleményben. ... A társaság szerint viszont amennyiben Szanyi visszavonja állításait, úgy eltekint a peres eljárások indításától.

Véleményvezér

Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo