Rácz Miklós tájékoztatása szerint az Ékövizig működési területe mintegy 10 ezer négyzetkilométer, amely az ország teljes területének több mint egytized része. Az érintett 459 településen - Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves megye teljes területén, Nógrád- és Szabolcs-Szatmár-Bereg megye kisebb részein - körülbelül 1 millió ember él.
A területen található természetes vízfolyások - a Tisza, a Bodrog, a Hernád, a Sajó és a Bódva - vízgyűjtő területének több mint háromnegyed része külföldön, Szlovákiában, és Kárpátalján található. A beérkező vízhozamok 95 százaléka külföldről származik, a lehulló csapadék térben és időben egyenlőtlenül oszlik el. (Az árvíz elleni küzdelem felgyorsítását Fodor Gábor új környezetvédelmi miniszter egyébként megígérte.)
Az igazgatóságon szinte minden vízgazdálkodási feladat megjelenik a gyors lefolyású árvizektől, a sík és dombvidéki vízrendezésen, a karsztvizek védőidomainak lehatárolásán keresztül a határokon átnyúló vízgyűjtő-gazdálkodási tervek készítéséig - mondta Rácz Miklós.
Koncepciója szerint a vizek mennyiségi kérdései mellett hangsúlyosabban foglalkozik majd a vízminőségi kérdésekkel. Az Ékövizig kezelésében lévő árvízvédelmi fővédvonalak - Tisza jobb parti, Bodrog, Sajó, Hernád, Tarna, Takta - összes hossza mintegy 600 kilométer, a védelmi rendszer jelenlegi kiépítettsége 56 százalékos, amely az országos átlag alatt van, ezért szorgalmazza a fenntartható árvízvédelem megvalósítását.