"A szakadékot nem lehet két lépésben átugrani"

A válságról tartott előadások után a résztvevők szóltak hozzá a Piac és Profit "Krízis és túlélés" című konferenciáján. A megszólalók szerint a likviditásmenedzsment, az innováció, a munkaerő minőségi cseréje, az összefogás és a látványos adócsökkentés lehetnek eszközök a válság túlélésére.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az előadásokra reflektálva Csatlós Csilla, a Direktinfó Gazdasági Tanácsadó Kft ügyvezetője arról beszélt, hogy szerinte a válság során nem is a kereslet visszaesése, hanem a likviditás lesz a legnagyobb probléma a kis- és középvállalati szektor számára. Az követeléskezeléssel foglalkozó cég vezetője szerint a banki források álságos támasznak bizonyultak, és sajnos tapasztalatai szerint egy átlagos kkv vezetőinek fogalma sincs a kinnlevőség-kezelésről, kockázat-menedzselésről vagy úgy általában a bevételek biztosításáról, pedig a közeljövőben ezek hihetetlen fontosak lesznek.


Csatlós Csilla

Kriza Máté, a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható Fejlődésért igazgatója szerint nem szabad elfelejtenünk, hogy nem csak gazdasági, hanem ökológiai válság is sújt minket. "Itt az idő, hogy az ökológiát kapcsoljuk össze az ökonómiával" - mondta a szakember, aki szerint a legjobb példát a válságtól leginkább sújtott autóipar európai szereplője, a Mercedes adta. A düsseldorfi gyártó ugyanis minden szinten költségcsökkentést rendelt el, kivéve két területet: az innovációnak és ezen belül a zöld technológiák fejlesztésének nem csökkent a támogatása...


Kriza Máté

Gasztonyi László, a 2007-ben Üzleti Etikai Díjat kapott VILL-KOR ügyvezetője szerint egyelőre cégét még a lendület viszi tovább - de egyetért Csatlós Csillával a kinnlevőségek kezelésében. A likviditás problémája mellett azt emelte ki, hogy a válság jó alkalom lehet a munkaerő "minőségi cseréjére", hiszen jobb szakemberekkel jobb hatékonyság érhető el.  A VILL-KOR szűkebb környezetében, Győr-Moson-Sopron megyében a nagy termelő multik miatt hiányzott a képzett műszaki szakember, de Gasztonyi reméli, hogy most nagyobb kínálatból válogathat cége.


Gasztonyi László

Demcsák Mária, a konferenciát szervező Piac és Profit Kiadó ügyvezetője azt emelte ki, hogy ideje az "együttműködést" és "munkamegosztást" bevenniük a cégvezetőknek  a szótárba, a válság ugyanis teljesen új megközelítéseket igényel majd, a mai egyszerűen "verseny"-nek nevezett konkurencia-harcot idejétmúlttá teszi.


Demcsák Mária

Tamás István hozzászólásában arra emlékeztetett, hogy pénzt kérni és kapni nem mindig a jó megoldás. Az oktatásról Takács János negatív kritikájára  az International Business School (IBS) rektora azt mondta, hogy egy jó ideje folyamatosan az a kritika éri a magyar (felső)oktatást, hogy elszakadt a valóságtól, nem követi a gazdasági változásokat. Tamás szerint ennek oka részben az, hogy a Magyar Akkreditációs Bizottságban - amely a magyar felsőoktatás minőségéért felelős - szinte kizárólag egyetemi és főiskolai emberek ülnek, akiknek "fogalmuk sincs, mire van szükség". Az adórendszerről szólva Tamás István arra emlékeztetett, hogy amikor 36 százalékról 18 százalékra csökkentették a társasági nyereségadót, akkor a következő évben nem fele annyi, hanem éppen ellenkezőleg, kétszer annyi adóbevétele lett a büdzsének. Erre kéne gondolni, amikor 1-2 százalékpontos csökkentéseken gondolkodik a kormányzat: "nem hiszem, hogy a szakadékot két lépésben át lehetne ugrani" - fejezte be hozzászólását az IBS rektora.


Tamás István

A válság a legjobb alkalom a fejlesztésre - vélték többen is - hiszen az árak csökkennek, a kínálat nő, és csak innovációval lehet talpon maradni. Demcsák Mária szerint aki először lép válságos időszakban, az csak nyerhet. A feketegazdaságról szólva a Piac és Profit magazin főszerkesztője úgy vélekedett, hogy miután egész ágazatok kimaradnak az adózásból, nagyon nehéz helyzetbe hozzák azokat a cégeket, akik rendesen fizetnek. Fekete István arra hívta fel a figyelmet, hogy valamilyen módon a feketegazdaság is hozzájárul a nemzeti össztermékhez és az adóbevételekhez, ezért óvatosan kell hozzálátni a fehérítéséhez. "Először a szürke-, majd utána kell áthúzni a fehér gazdaságba ezeket a cégeket" - mondta a Joint Venture Szövetség elnöke.


Fekete István

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo