Napelem-nagyhatalom lesz Környe

Amerikai napelemgyártó üzem épül a Komárom-Esztergom megyei Környén 26 milliárd forintos beruházással - jelentette be Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter csütörtökön Washingtonban.

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Magas technológiai színvonalú, mintegy 200, túlnyomórészt magasan képzett munkavállalót foglalkoztató gyárat hoz létre a Genesis Energy Nyrt nevű cég. A zöldmezős beruházás a Tatabányai Ipari Parkban valósul meg.

Az üzem nagy mennyiségben tervez napelemcellákat gyártani az európai piacra. A tervezett új gyártástechnológiának köszönhetően a termékek fajlagos előállítási költségei alacsonyabbak, mint a hagyományos gyártástechnológia esetében, ezenkívül a termékek végső energiatermelési képessége 25 százalékkal magasabb.

2 milliárd a befektetésnek

A világ több vezető napelem-gyártója - köztük a környei beruházás megvalósítója - a közeljövőben dönt arról, hogy melyik országban valósítsa meg nagy volumenű és technológia-intenzív beruházásait.

A Genesis Energy Nyrt beruházását a magyar kormány egyedi kormánydöntés útján nyújtott támogatásban részesíti. A támogatás összege 2 milliárd forint.

A beruházás nyomán keletkező költségvetési bevételek többszörösen meghaladják a támogatás mértékét - hangsúlyozta a miniszter, hozzátéve, hogy az iparág "első fecskéinek" támogatása jelzésértékű. A beruházások bizonyítottan hosszútávúak és technológiai igényességük miatt "nem mozdíthatók más országokba".

#page#

Kóka János meggyőződése, hogy az iparág betelepülése kitörési pontot jelenthet a magyar gazdaság számára. A gyártás világviszonylatban is vezető technológiai színvonalat képvisel, és döntően képzett munkaerőt foglalkoztat. Az ilyen gyárak magyarországi megtelepedése kedvező hatással lehet a hazai beszállítókra, például az üvegiparban.

K+F

A szektort gyors technológiai fejlődés jellemzi, ezért a gyártás mellett a kutatás-fejlesztési (K+F) tevékenység fontos szerepet kap. A napelemcella gyártók Magyarországra telepedése potenciális lehetőséget teremt a magyarországi K+F tevékenységek felfuttatására. Ezenkívül a Genesis Energy Nyrt. tőzsdei jelenléte "kiemelt fontosságú" a Budapesti Értéktőzsde számára.

A beruházás az év második felében kezdődik és 2009 végére fejeződik be. A Genesis Investment Fund társaság - amelyet a Genesis Capital Management cég kezel - high-tech termékeket, elsősorban napelemcelláket és félvezetőket előállító gyárak alapításával foglalkozik. A cég a magyarországi beruházással egyidőben Spanyolországban, Andalúziában is létrehoznak egy hasonló gyárat. A Genesis vállalatcsoport régóta jelen van Magyarországon, részesedése van az 1984 óta működő Novotrade Befektetési Nyrt. vállalatban.

Az ITDH Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. jelenleg hét napelem-gyártó céggel folytat tárgyalásokat. A szóban forgó projektek összértéke a rendelkezésre álló adatok alapján körülbelül 3 milliárd euró (750 milliárd forint); több mint ötezer új munkahely létesülhet.

Véleményvezér

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből

Hadházy Ákos nem vette a szívére, hogy kitiltották a Parlamentből 

Amikor kitiltanak a munkahelyedről, kicsit vicces.
Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát

Dübörög a bevásárlóturizmus, százezer forintot spórolt egy család, hogy olaszban vette a Barilla tésztát 

Nagyot lehet külföldön nyerni, ha jól figyeljük az árakat.
A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek

A védőnők helyzete katasztrofális lett, amióta a kormány gondozása alá kerültek 

Újabb fekélyes terület az egészségügy területén.
A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében

A magyarok többsége nem bízik saját állama szavahihetőségében 

Szomorú társadalmi látlelet.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo