A német hulladék döntő része 2005 végén és 2006 elején került hivatalos engedély nélkül Csehországba. Az illegális szeméttelepek ügye csak azután került a hatóságok és a nyilvánosság figyelmének a középpontjába, hogy néhányat közülük 2006 januárjában felgyújtottak.
A cseh környezetvédelmi minisztérium 2006 nyarától tárgyalásokat folytat az illetékes német hatóságokkal a hulladék visszaszállításáról. A németek azonban csak olyan hulladékot fogadnak vissza, amelyről a cseh fél bebizonyítja, hogy valóban Németországból származik. Szakértők szerint ez nagyon hosszadalmas és bonyolult, s a csehek eddig csak mintegy 2500 tonna szemét ügyében jártak sikerrel.
A minisztérium azzal számol, hogy a közeljövőben még esetleg mintegy 2000-3000 tonna szemétről tudja bebizonyítani, hogy Németországból hozták Csehországba, így nagy a valószínűsége annak, hogy a hulladék többsége Csehországban marad.
Nincs felelősségre vonás
Az üzletet lebonyolító különféle vállalatok döntő többsége a cseh környezetvédelmi felügyelőség vizsgálatai szerint többé-kevésbé törvénytelenül alakult meg, s mára már nagyrészt csődöt jelentett. A felügyelőség az illegális szeméttelepekért összesen milliós nagyságrendű büntetéseket szabott ki, de ezeket behajtani nemigen tudja.
"Nagyon nehéz, szinte lehetetlen a pénzt beszedni. Az illegális szemétüzleteket lebonyolító cégek döntő része csődöt jelentett, vagy megszűnt" - mondta újságíróknak a környezetvédelmi felügyelőség szóvivője.
A cseh rendőrség az illegális hulladékbehozatallal kapcsolatban majdnem félszáz személyt vizsgált, de a Právo szerint eddig még senki ellen sem indítottak büntetőeljárást. "Nagyon sajnálatos, de tény, hogy a törvénytelenül megszerzett milliók a csaló vállalkozók zsebében maradtak" - nyilatkozta Jitka Jensovská, a környezetvédelmi felügyelőség képviselője.