-A magamfajta laikus fejében a pro bono gyakorlat Erin Brockovich nevével forrt össze, aki a helyi lakosok nevében beperelt egy nagyhatalmú vállalatot, amiért beszennyezte egy falu ivóvizét. A pro bono ügyek többsége emberi jogi eset?
-Egyáltalán nem. A pro bono történelmileg mindig is az ügyvédi gyakorlat része volt, ennek az etikája cseppet sem változott. Hiszen az egyetemen is azt tanulja minden ügyvéd, hogy ő egy különleges hivatást űz; olyan munkát, amit senki nem tud elvégezni helyette, és hogy a társadalom összeomlik, ha nincsenek ügyvédek. De a jogi piac is egyre jobban globalizálódott, és kicsi az esélye annak, hogy valaki besétáljon az Andrássy úti irodánkba azzal, hogy vállaljuk el a képviseletét ingyen.
-Mikor vetődött fel az igény, hogy koordinálni kellene az irodák között az ilyen esetek elosztását?
-2007-2008 táján a hat-hét legnagyobb ügyvédi iroda partnerei és a PILnet képviselői összeültek egy nagy értekezletre Budapesten. Ekkor létrejött a PILnet vezetésével az első magyar pro bono elszámolóház (clearing house), ami hidat képezett a civil szervezetek és akkor még négy-öt ügyvédi iroda között. Azóta már 15 iroda vesz részt a programban.
Jogsegély szervezeteknek
-Elkezdtek együttműködni a nem kormányzati szervezetekkel (NGO-k). A non-profitokkal.
-Tudtuk, hogy jogilag nagyon sok igényük van. Ha jól tudom, egyetlen ország sincs Európában, amely jogsegélyt kínálna a non-profit szervezeteknek. A jogsegély rendszerének kedvezményezettei a magánszemélyek – például megvádolt, rossz anyagi helyzetben lévő emberek, akik nem tudnak ügyvédet fogadni és fizetni érte. A büntetőügyek a leggyakoribb esetek. Azonban pro bono ügyek 90 százaléka nem bírósági pereskedés. Az ügyvédek hagyományosan a gazdasági jogban vannak otthon és ilyen jelegű tanácsadást nyújtanak a profit és non-profit szektornak, a legtöbb multinacionális irodának nincs is büntetőjogi ügyvédje. Azonban a Dentons varsói irodájában van öt-hat nagyon erős büntetőjogi ügyvéd, de ez ritkaság. Varsói ügyvédeink a szólásszabadsággal kapcsolatos ügyekben járnak el, jelenleg három bloggert, egy költőt és egy újságírót védenek pro bono alapon.
A cikk teljes terjedelemben a Piac & Profit április hatodikán megjelenő számában olvasható!