Cselekvési program!

Az éghajlatváltozás egyértelművé tette azok számára is, akik nem akartak szembe nézni a felelőtlen, a világméretű társadalmi, ökológiai és gazdasági problémákkal, hogy az élet a Földön nem marad fenn, már előrelátható idő távlatában, ha ugyanúgy élünk, gondolkodunk, termelünk, mind eddig. A helyzetről és a lehetséges megoldásokról volt szó Piac és Profit Vállalkozói EU-információs Alapítvány által 2006. április 13-án szervezett konferenciáján, amelynek címe "Cégek a fenntartható világért" volt.

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy versenyt futunk az idővel, nagyon gyorsan kell cselekedni minden egyénnek és felelős embernek, valamint a kormánynak egyaránt. Közös megegyezésre akkor jutnak a szereplők, ha egyaránt elfogadják a megújuló energiákat és a hagyományos energiákat, miközben a környezetkímélő energiák elterjesztése és kifejlesztése érdekében, valamint a gondolkodásmód átalakítása terén mindent megtesz az egyén, a kormány, a döntéshozó, a civilszektor egyaránt.

Folyamatos dialógusra van szükség.

A "Cégek a fenntartható világért" című konferencia dialógus résztvevőinek közös nyilatkozata:

  • Alaptörvénybe kell foglalni, meg kell jeleníteni az Alkotmányban a fenntartható fejlődést.
  • Meg kell alkotni az élet védelméről szóló törvényt.
  • Legyen a második Nemzeti Fejlesztési Tervben önálló prioritás a fenntartható fejlődés.
  • Támogatni kellene a NFT 2-ben a szennyezőanyag-kibocsátást megállító technológiák térnyerését és az alternatív energiák széles körű elterjedését. Ehhez jogszabályi hátteret kell teremteni.
  • Az oktatáspolitikának sürgős feladata van. Általános, középiskolákban és felsőoktatási intézményekben is oktatni kellene a fenntartható fejlődés paramétereit, a gondolkodásmódot, az összefüggéseket. Ehhez a felsőoktatásban is gyorsan kellene lépni a tanárképzés területén.
  • A civil szektor, a kormány és a gazdaság együttműködve érhetnek csak el eredményt. Az együttműködésnek jogszabályi feltételei vannak, de emellett a civil szektornak is meg kell erősödnie, elfogadhatóvá kell válnia. A civil szervezetek felerősítése érdekében programot kell kidolgozni és elfogadtatni. Erős civil társadalomra van szükség.
  • A vállalatok kezében nagyon fontos eszköz az önszabályozás. Sokkal több esetben kellene ezzel élniük, mely természetesen feltételezi a szakmákban tevékenykedők összefogását.
  • Alapvető gondolkodásváltozásra van szükség, melyben hatalmas szerepe van a médiának.
  • Az egyénnek tudatosítania kell, hogy személyes igényei határozzák meg a piaci kínálatot. Az egyén fogyasztásán és tudatos cselekvésén keresztül formálhatja a környezetét. Az egyén felelőssége alapvető. Csak az tud felelősséget vállalni, aki közösséget érez a környezetében élőkkel és a környezettel. A tudatos fogyasztói magatartásra nevelés következtében a folyamatos fogyasztásra ösztönzés egyre kisebb táborra talál.
  • A gazdasági fejlődés és az ökohatékonyság párhuzamos haladásához az embereknek és döntéshozóknak tudatosítaniuk kell, hogy a létezés egy nagy rendszer, melynek részei egymással összefüggésben, kölcsönhatásban vannak. A rendszerkénti létezés felelősségének megtapasztalása elengedhetetlen a fenntarthatóság szempontjából.
  • A cégek szemléletváltozása erősen megindult. A lelkiismeret, a társadalmi felelősségvállalás erősödése felfokozott aktivitásként érzékelhető. Ez azonban nem azt jelenti, hogy az üzleti szemléletet  és a szponzoráció összeegyeztethetetlen volna. A médiának, a kommunikációs szakembereknek erről sokkal többet kellene beszélniük.
  • A média és az üzleti szektor, valamint a PR-szakma összefogására van szükség annak érdekében, hogy nyilvánosságot kapjanak a jó, követendő példák a vállalatok társadalmi felelősségvállalása témájában.
  • A kormány felelősségét nem lehet megkerülni. Megfontolandó egy európai mintára létrehozott CSR minisztérium.
  • A PR, a gazdasági szereplők és média felelős együttműködésére van szükség, melyet jogszabályi háttérrel is segíteni kell. Az egyes szakmák a törvényi szabályozás lehetetlensége mellett önszabályozással is élhetnek.
  • A környezetvédelmi beruházások és vállalkozások rentabilitásán szabályozási eszközökkel is szükséges javítani. A környezetvédelmi befektetések ma a jogszabályi környezet miatt hátrányban vannak a többi befektetéssel szemben. Az alternatív energiatermelésben és hasznosításban tevékenykedőket a kormányzatnak azonos versenyhelyzetbe kellene hoznia a hagyományos energiatermelőkkel. Hazánk előnyeit, természetes monopóliumait  kihasználó, alternatív erőforrások kiaknázására kell koncentrálni. Támogatni kell a konkrét műszaki jellegű megoldások keresését és megvalósítását.
  • Sürgősen ki kell dolgozni olyan energiastratégiát az energiafüggés megszüntetésére, melynek alapja az alternatív energiaforrások termelése. Meg kell szüntetni az import-kiszolgáltatottságunkat. Alulról építkező energiapolitika kell a fenntarthatóság érdekében, mely mozgalommal párosul.
  • Járjon sokkal komolyabb következményekkel a környezetvédelmi törvények megsértése.
  • Az energiaipar alapvetően felelős a klímaváltozásért. Ezért nagy a felelőssége a fenntarthatóságra veszélyes folyamatok csökkentésében. Az energiaszektorban mélyreható változás viszont csak az egész rendszer együttes változása esetén jöhet létre.
  • Új vállalati magatartásra van szükség, ahol  a profit cél és eszköz is egyben, ahol a vállalati küldetés a fenntarthatósággal van összehangolva, a vállalati jövőképalkotás szerves része a fenntarthatóságban közreműködés.
  • El kellene érni, hogy a vállalati fenntarthatósági mérőszám a gazdaságban az ökológiai lábnyom legyen. A hagyományos gazdasági fejlődést mérő számok képtelenek visszaadni a fenntartható fejlődésben végbement változásokat.

A konferencia előadásainak összefoglalója:

1. A fenntartható világért
2. Közös gondolkodás

Véleményvezér

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.
Ömlik az uniós pénz Lengyelországba

Ömlik az uniós pénz Lengyelországba 

Húznak el tőlünk a lengyelek, de nagyon.
Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten

Közeli nagyvárosok, ahol másfélszer többet kereshetsz, mint Budapesten 

Van-e még lejjebb, vagy már a gödör fenekén vagyunk?
Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt

Magyar Péter kiosztotta Orbán Viktort a nyugdíjasok helyzete miatt  

A miniszterelnök magára hagyta a magyar idős embereket.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo