Az adás öröme

Új rovatot indítunk útjára, mely a divatos Corporate Social Responsibility, rövidítve: CSR, magyar szóhasználatban társadalmi felelősségvállalás címet viseli. Rovatunk és rovattámogatónk célja, hogy a már elterjedt fogalom mögött levő valódi tartalmat minél többen ismerjék meg. Szeretnénk, ha Magyarországon minél több cég, legyen az kicsi vagy nagy méretű, szívből, elkötelezettségből, belülről fakadó késztetésből vállalná fel a felelősséget szűkebb és tágabb környezetének a jólléte iránt.

Az uniós tagországokban működő közepes és nagyvállalatoknak a 2005-ös pénzügyi évtől kezdődően - a pénzügyi eredmények kimutatása mellett - kötelező jelentést készíteniük társadalmi felelősségvállalásukról is, különös tekintettel szerepükre a környezeti hatásokban és a foglalkoztatással kapcsolatos kérdések kezelésében.

A magyarországi vállalatokra is egyre nagyobb nyomás nehezedik, hogy tegyenek eleget az EU-direktívának. Miközben a fogalom pontos tartalmával sincs tisztában a többség.

John Nichols magyarországi brit nagykövet úgy fogalmazott: ténylegesen akkor beszélhetünk felelősségvállalásról, ha az adott intézménynek olyan a küldetése, jövőképe, értékrendje, hogy az üzleti stratégia részeként nemcsak a munkahelyi légkört veszi figyelembe, hanem a közösségi szerepvállalást, a helyi gazdaság fejlesztését, valamint a piaci és környezeti hatásokat is. Ennek a megközelítésnek az üzleti stratégia és a menedzsmenteszközök szerves részévé kell válnia. (Piac és Profit  2005. 5.)

"A CSR a mindennapi gyakorlatban folyamatos cselekvést és közvetlen párbeszédet jelent a munkavállalókkal, ügyfelekkel, fogyasztókkal, üzleti partnerekkel, helyi közösségekkel vagy befektetőkkel, vagyis az érintettekkel annak érdekében, hogy a vállalat - üzleti sikereinek részeként - a közjót is szolgálja. Ahogy az egyén, úgy a vállalat is felelős azokért a tetteiért, amelyek hatással vannak a körülötte lévő emberekre, közösségekre és természeti környezetre. Éppen ezért a felelős vállalat a párbeszéd nyomán a társadalmi és környezeti megfontolásokat beépíti üzleti tevékenységeibe, és úgy járul hozzá a gazdasági fejlődéshez, hogy a munkát végzők, családjaik, valamint a helyi közösség és társadalom életminőségét javítja.

Ahhoz, hogy életminőségünk hosszú távon fenntartható legyen, a vállalat irányításának szempontjai közé - elsősorban a vezető személyén, az általa képviselt értékeken keresztül - a társadalmi felelősség értékeinek is be kell kerülniük" - olvashatjuk a társadalmi felelősségvállalás pontos meghatározását az e témában felkészült hazai kutatók publikációs honlapján, a talaljuk-ki.hu-n.

Teljes cikk a Piac és Profit januári számában.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo