Tagadhatatlan tény, hogy víz nélkül nincs élet. Azonban úgy folyatjuk a csapból, mintha végtelen mennyiségben rendelkezésünkre állna. Látunk elrettentő példákat Afrikából, ahol már harc folyik egy-egy pohárnyi tiszta víz fogyasztásáért is, míg mi folyó vízben mosogatunk. Összességében elmondható, hogy a Földünk vízkészletének csupán 2%-át teszi ki az ivóvíz, és a világon minden 6. ember már nehezen jut tiszta és fogyasztható vízhez. Amennyiben nem fókuszálunk jobban a fogyasztásra, ez az érték évről évre romolhat.
Hogyan spórolhatsz a vízfogyasztásodon?
Van pár olyan egyszerű dolog, amit te is megtehetsz az egész emberiségért, hiszen alig kíván tőled nagyobb erőfeszítést. Ilyen például a csöpögő csapok problémájának időbeli orvoslása. Egy háztartásban akár 15 liter is elfolyhat észrevétlenül egy rosszul felszerelt vagy kevésbé meghúzott csaptelep miatt. Gyümölcs- és zöldségmosás esetében egy edényben felfogva a szinte még tiszta vizet később felhasználhatod locsolásra, így az sem fog kárba veszni.
Mosogatásnál is próbálj meg spóroló üzemmódba kapcsolni, és csak akkor megengedni a csapot, ha öblíteni szükséges az edényeket. Mosó- és mosogatógép használatakor törekedj arra, hogy maximálisan kihasználd a gépek kapacitását, így tényleg csak akkor indítod be és használod a vizet, ha már nagyon szükséges. Sokszor fogmosás közben is hajlamosak vagyunk megfeledkezni a folyó csapról. Rengeteget spórolhatsz, ha újból kezedbe veszed a fogmosó poharat, és csak azt a vízmennyiséget használod fel az öblítéshez.
Amennyiben szeretnél te is nagyobb figyelmet fordítani fogyasztásodra, akkor keresd fel a Montivíz weboldalát, ahol számos hasznos tippet és trükköt olvashatsz a spórolással kapcsolatban.
Egy eszköz, amely ára hamar megtérülhet
Ezek olyan egyszerű teendők, amelyeket kis odafigyeléssel bárki betarthat. Léteznek azonban olyan módszerek, amelyek kisebb befektetést igényelnek az elején, de rövid időn belül gyorsan megtérülhetnek. Ilyen eszköz a perlátor vagy sugárszabályozó, amely negyedére csökkenti az átfolyó víz mennyiségét úgy, hogy levegővel sűríti azt. Így az érzet és hatékonyság ugyanolyan lesz, de mégis kevesebb folyik el.