Kísérleti jelleggel ugyan, de már Amerikában és Kanadában is elérhetővé vált a Starlink által nyújtott internetkapcsolat - írja a Tech magazin.
A SpaceX leányvállalata, a Starlink a tervezett 42 ezer műholdból eddig ezret telepített, 50 és 150 megabit/szekundum közti letöltési sebességet biztosítva ezzel a felhasználóknak. Viszonyításképp: a Németországban átlagosnak mondható letöltési sebesség jelenleg 54 megabit/szekundum.
A rendkívül gyors internet köszönhető többek közt annak is, hogy a műholdakat a cég a szokásos 35 ezer kilométeres magasság helyett mindössze 550 méter magasra telepítette, így azok minden eddiginél hatékonyabban továbbítják a jelet egymásnak.
A rendszernek hála az internet a Föld infrastrukturálisan legfejletlenebb régióiba is eljuttatható: felcsatlakozhat a világhálóra például az a mintegy 21 millió vidéki amerikai, akik számára az eddig egyáltalán nem volt elérhető. Igaz, a költségek borsosak, a Starlink telepítésének ára 499 dollár, havidíja pedig 99 dollár.
Az átlagemberek mellett a Starlink kiépüléséből profitálhatnak a légiforgalmi és mezőgazdasági cégek, valamint a feldozóipar is - jelentette ki Grundbert Sherf, a McKinsey tanácsadócég szakértője. De jól járhatnak vele az önvezető játművekre, vagy épp gépek közti kommunikációra specializálódott tech-cégek is, amelyeknek világszerte elérhető, stabil internetkapcsolatra van szükségük a terjeszkedéshez.
A Starlink költségeit a SpaceX 2018-ban, akkor még 12 ezer műholdas hálózattal számolva 10 milliárd dollárra becsülte. Így a McKinsey szerint a Föld körüli pályára állított anyag minden kilogrammja 1835 dollárba kerülne a cégnek. Ez szenzációs ár-érték arány, figyelembe véve, hogy az űrjárműveknél egy kiló anyag űbe juttatása mintegy 54 ezer dollárba is kerülhet.
Építőipari magazin | Zöld magazin | Caramella | Énidőm | Hírkút | E-sport magazin