Hogyan okoz a hőhíd penészedést?

Talán kevésbé ismert, hogy a penész az új építésű ingatlanokat sem kíméli, és nem csak a magas páratartalom miatt alakulhat ki. Az úgynevezett hőhidak miatt is megjelenhetnek penészfoltok a falakon, nézzük, hogyan és miről ismerhetők fel!

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Mi az a hőhíd?

Hőhíd alatt azokat a felületeket értjük, amelyeknek a hőmérséklete eltér a körülötte lévőktől, tehát alapvetően hidegebbek, ezért körülötte a levegő is gyorsabban lehűl, ami miatt hamar a telítettségi pont alá süllyed a hőmérséklete. A párát ekkor kiadja magából, és ha egyébként is túl magas a páratartalom a lakásban, akkor ezeken a pontokon vizesedés tapasztalható, ami pedig a penész melegágya.

A hőhidak megjelenése

A hőhidak leginkább a nyílászárók környékén, illetve a padlón jelenhetnek meg, azokon a helyeken, amelyeknél valamilyen építészeti megoldás miatt az anyagok eltérnek. Ezt tapasztalhatjuk többek között a nyílászáróknál, amik felett a betonáthidaló használata gyakori. Jobban vezeti a hőt, mint a tégla, így könnyebben áthűl a beton is és a környezete is, ami miatt párakicsapódás történik.

Azt is jó, ha tudjuk, hogy az északi tájolású falak jobban ki vannak téve a penész kialakulásának, mivel azokat nem éri folyamatos napsütés, ezért hidegebbek. Továbbá az egyéb tájolású falfelületekkel érintkezve a hőmérséklet-különbség miatt szintén páralecsapódás történhet, ami aztán penészt eredményezhet, főleg akkor, ha a lakásban lévő páratartalom értéke magasabb, mint az optimális.

Mindenképpen fontos, hogy a páratartalom legyen beállítva, hiszen az amiatt kialakult penész asztmatikus és más légúti betegségeket okozhat. A Páramentesítő.hu-nál széles választékban kapható páramentesítő, érdemes egyet beszerezni.

Milyen értékek mellett csapódik ki a pára a falakon?

Táblázatok segítségével könnyen kiszámítható, hogy milyen értékek mellett csapódik ki a pára a falakon. Például egy 20 C°-os hőmérsékletű lakásban 65%-os páratartalomnál, ha a falfelület hidegebb, mint 13,2 C°, kicsapódik a pára, tehát mindenképpen ügyelni kell rá, hogy a páratartalom alacsonyabb legyen, és a falak hőmérséklete se térjen el egymástól nagy mértékben.

A párakicsapódás megelőzése

A falakon való hőhidak kialakulását meg lehet előzni azáltal, ha már az építkezésnél ügyelünk arra, hogy az áthidalók hasonló anyagból legyenek, mint a környező területek. Ezenkívül mindenképpen be kell szerezni egy páramentesítő készüléket, ami gondoskodik a lakásban lévő optimális páratartalom fenntartásáról. A páratartalom értéke ideális esetben 45-55% (télen 45-50%, nyáron pedig 50-55%) között van, e felett már nagy valószínűséggel megjelennek a kellemetlen penészfoltok a falakon és az ablakokon.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo