A kerti tavak mindig is kölcsönöztek valamiféle különleges bájt a kerteknek. Amikor arra gondolunk, hogy a mi kertünkben is jól mutatna akár egy kisebb méretű kerti tó is, elkezdünk játszani annak gondolatával, hogy hova telepíthetnénk. Amikor megtaláljuk a tökéletesnek vélt helyet, akkor kezd kézzelfoghatóvá válni a tervezés: utánajárunk, hogy mit szükséges mindenképp vásárolni, illetve mivel lehet a lehető legjobban feldobni a megjelenését.
A kerti tó helye és mérete
Amikor még a tervezés fázisában vagyunk, érdemes alaposan megfontolni, hogy hova kerüljön a tavacska. Célszerű olyan helyet választani, ahol nincs a közelben lombhullató fa, ugyanakkor megoldható az árnyékolás akár kültéri árnyékolók segítségével. Ez azért elengedhetetlen, mert a tó élővilága, ideértve a növényeket és a halakat egyaránt, nem viselik el a 4-6 óránál tovább tartó közvetlen napsütést.
Ha találtunk a fenti kritériumoknak megfelelő helyet, az általában már behatárolja a tó maximális méretét is. A méret ugyanakkor a halak szempontjából szintén fontos, hiszen az 1 méternél kisebb mélységű tavakban a halak biztosan nem élik túl a telet. Ezért ha mindenképp szeretnénk halacskákat látni a tavunkban, úgy alakítsuk a tómedret, hogy egy ponton minimum 1 méter mély legyen. Ha nem így teszünk, és mégis behalasítjuk a tavat, akkor télire ki kell venni őket a tóból.
A tómeder anyaga
Attól függően, hogy mekkora és milyen formájú tóban gondolkodunk, három lehetőségünk van a tómeder megfelelő kialakítására. A szabályos formájú tavakhoz a tómedret jellemzően betonból építik, illetve kaphatóak előre gyártott medencék is, melyet a kisebb tavak kialakításához használhatunk. Ha nagyon szabálytalan az elképzelésünk a kerti tavat illetően, akkor a tófólia akadályozhatja meg a víz elszivárgását a talajba.
Amennyiben a tófólia alkalmazása mellett döntünk, mindenképp vásároljunk alá geotextíliát. A geotextília használata kiemelkedően fontos, hiszen ez az anyag védi meg a tófóliát az esetlegesen kiálló gyökerek és éles kövek miatt kialakuló sérülésektől.
A kerti tó extra elemei
Miután megépítettük a tavunkat, tavi növények telepítésével dobhatjuk fel a megjelenését. Igény szerint speciális szivattyúval szökőkutat is varázsolhatunk a tó közepére, illetve az élővilágot halak betelepítésével tehetjük teljessé. Fontos azonban figyelni arra, hogyha halakat is szeretnénk a tavunkba, akkor szükség van tó levegőztető készülékre, mert bár a tavi növények biztosítják a vízben az oxigénellátást bizonyos mértékben, de a nyári nagy melegben nem képesek elegendő mennyiségű oxigént termelni. Végül, de nem utolsó sorban ne felejtsünk el vízszűrő berendezést beszerezni, ugyanis ezzel segíthetjük a tó vizének tisztán tartását.
Ha mindent megfelelően csinálunk, sokáig gyönyörködhetünk majd kertünk legújabb ékességében.