Kutatócégbe fektet az SZTA

A Széchenyi Tőkealap egy földtani kutatásokra specializálódott cégbe, a GEOCHEM Kft-be fektet be, mindösszesen 120 millió forintot. A 2006 óta működő vállalkozás olyan méréseket végez speciális kőzetfizikai laboratóriumában, részben saját fejlesztésű eszközeivel, amelyek a szén, szénhidrogén és geotermikus kutatásokban, a radioaktív hulladékok elhelyezésében és a metánbányászatban is alkalmazhatók.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Innovatív cégbe fektet az SZTA - Kép: Pixabay

A GEOCHEM több éve dolgozik hazai és nemzetközi cégeknek, bányatársaságoknak, főleg innovatív K+F tevékenységeket végez megbízásukból. A cég a munkatapasztalatok és az alapkutatások eredményeit integrálja az ipari gyakorlatba, így folyamatos innováció épül a felhalmozott tudásra. A kutatások speciális jellegéből adódóan a vállalkozás magasan kvalifikált mérnököket foglalkoztat, valamint tudományos munkát végző szakembereket is bevon működésébe. E tevékenységeinek fejlesztéséhez forrást keresve fordult a társaság a Széchenyi Tőkealaphoz, amely 120 milliós forintos forráskihelyezésével kisebbségi részesedést szerez a társaságban. A tőkét a vállalkozás a kutatásokhoz szükséges eszközpark és munkaerő-állomány bővítésére, valamint a saját mérőeszköz fejlesztésére és piacra vitelére kívánja fordítani.

A társaság tulajdonában lévő high-tech felszereltségű kőzetfizikai laboratórium nagy pontosságú méréseket tesz lehetővé olyan kőzeteken, amelyek általában rutinszerűen nem vizsgálhatóak. A cég a szénkutatás, a geotermikus kutatás és radioaktív hulladék elhelyezés területén sikeres méréseket végzett hazai és külföldi cégeknek egyaránt. A Társaság a 2011 áprilisában megalakult Alkalmazott Földtudományi Klaszter alapító tagja, s 2014 májusától a klaszter elnökének választotta meg GEOCHEM  vezetőjét, Dr. Fedor Ferencet. A klasztertagokkal együttműködve megkezdett projektekből származó kutatási és fejlesztési megbízások a cég egyik fő bevételi forrását jelentik.

Emellett a GEOCHEM érdekeltségi körébe tartozik az amerikai Quantachrome vállalat német leányvállalatának magyarországi értékesítési és szerviztevékenysége is. Saját fejlesztésű univerzális áteresztőképesség-mérő készülékével 2010 novemberében regionális innovációs díjat nyert. A mérőeszközök fejlesztése folyamatos, a vállalkozás a határokon túl is értékesíteni kívánja ezek eredményeit a jövőben. A műszerértékesítés és szerviztevékenység fő felvevőpiaca az alkalmazott kutatással foglalkozó cégeken kívül az egyetemi kutatószféra, a nagyüzemi gyártáshoz kapcsolódó minőségellenőrzés (pl. szűrők vizsgálata) és az orvostudomány kísérleti laboratóriumai is.

Először a cégvezetőt nézi meg a befektető
A menedzsment képességei a kockázati tőkés befektetőnek is kulcsfontosságúak. Legyen bármilyen jó is az üzleti elképzelés, döntő fontosságú, hogy azt milyen úton, milyen képzettséggel, és a kihívásokra milyen módon reagálva viszi végig egy kisvállalat menedzsmentje.
Csuhaj V. Imre, a Széchenyi Tőkealap elnök-vezérigazgatója kiemelte, hogy a társaság által kiszolgált speciális szektor lehetőségei és a cég magasan kvalifikált szakembergárdájában rejlő potenciál is hozzájárult ahhoz, hogy az SZTA erre, a kockázati tőke szempontjából újdonságnak számító szegmensben valósított meg befektetést.

A kőzetkutatásban rejlő potenciál – messzire vezető eredmények

A Társaság speciális földtani kísérleti laboratóriuma komplex pórustér és tárolótér vizsgálatok elvégzésére és ezek geofizikai vizsgálatokkal való összevetésére alkalmas. A mérések többek között a nagyon tömör kőzetek porozitását, víz és gáz áteresztő- vagy záró-képességét vizsgálják. Ilyen kőzeteket kell vizsgálni a hagyományos (pl. zárókőzetek) és ún. nem konvencionális szénhidrogén-kutatás (pl. palagázok, CBM, stb.), a szénkutatás, a radioaktív hulladék elhelyezés és a nagy mélységű geotermális kutatások (EGS) során. A társaság jelentős eredményeket ért el a sekély mélységű geotermális kutatások területén is, többek között műszerfejlesztéssel, mérési és mérnöki szolgáltatásokkal járult hozzá különböző projektekhez. E fejlesztésekkel a GEOCHEM laboratóriumának tevékenysége a CO2 tárolás, elnyeletés kutatási piacán is érdeklődésre számíthat.

Aki pénzt kér, tanácsot kap, aki tanácsot, az pénzt
Amit mindenkiben keresnek a befektetők, az elsősorban az önismeret. Ha valaki tudja, mire képes, de azt is, hogy mire nem, sokkal meggyőzőbb, hiszen képes lesz elfogadni a felajánlott segítséget. A legvonzóbb, ha valaki nem is a tőkésnek, hanem a piacnak akar megfelelni. Alap igazság, hogy aki pénzért megy a kockázati tőkéhez, az tanácsot kap, aki viszont tanácsot kér, pénzhez is juthat – mondja Oszkó Péter, a PortfoLion kockázati tőke befektető cég eddigi vezetője. További hasznos infók tőle és Kádas Pétertől, Traction Tribe vezetőjétől itt.

Véleményvezér

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.
Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten

Aláírásgyűjtő ellenzéki aktivitákat támadtak meg Budapesten 

Tettlegesséig fajult a választási kampány a fővárosban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo