Ha cégünk egyik partnere esetleg nem fizet, érdemes első lépésként jogkövetkezményekkel nem járó fizetési felszólító levelet kiküldeni. Sok esetben ez is elég ahhoz, hogy megérkezzen a pénz, és megúszhatjuk a bonyolultabb, ráadásul nekünk is költséges jogi procedúrákat.
1. Telefonon csak a fizetési határidő lejárta után keressük azt, aki tartozik nekünk és ezzel egy időben küldjünk fizetési felszólítást neki. Amennyiben nem érjük el az adóst se telefonon, se írásban, sem egyéb hivatalos dokumentumban megadott elérhetőségen, próbáljuk meg családtagjain, munkaadóján keresztül. Figyeljünk viszont arra, hogy ne adjunk ki túl sok információt egy esetleg illetéktelen személynek. A cégünk nevét sem érdemes elárulni, ha valóban el akarjuk még érni az adóst. Célszerű annyit közölnünk velük, hogy üzleti ügyben kerestük a partnerünket. Azonban a hozzátartozókat nem hívogathatjuk rendszeresen, mert az bizony zaklatásnak minősül - hisz velük semmilyen üzleti ügyünk nincs.
2. A fizetési felszólítást célszerű szakszerűen megfogalmazni, szerepelnie kell benne, az adós pontos nevének és címének, valamint a cégünk elérhetőségeinek. Rögzíteni kell, hogy milyen korábbi megállapodás alapján, mely határidőre kellett volna fizetnie az adósnak, valamint azt is, hogy korábban esetleg milyen lépéseket tettünk a tartozás behajtására. Érdemes olyan hangszínt megütni és szófordulatokat használni, amelyek elolvasása után adósunk inkább a fizetést választja, mint a tartozást. Fontos, hogy kiderüljön belőle, mekkora összeggel tartozik az adós és mindezt hogyan tudja rendezni. A bankszámlaszámunkon túl adjunk meg egy konkrét elérhetőséget, nevet, telefonszámot.
3. Határozzuk meg az utolsó időpontot, ameddig a tartozás kiegyenlíthető és hívjuk fel az adós figyelmét a tartozása ki nem egyenlítésének következményeire. Helyezzük mondjuk kilátásba fizetési meghagyás küldését, késedelmi kamatot, ügyvéd, esetlegesen behajtó cég megbízását.
5. Hívjuk fel a figyelmét arra, hogy a polgári törvénykönyv változásának köszönhetően, szigorúbbak a határidők a fizetésre. Már nem szakítja meg az elévülési időt, ha több fizetési felszólítást kapna tőlünk, vagyis ne is álmodjon arról, hogy „örökös adósunkká” válhat. Ha szeretné tudni, mitől hosszabbodik meg fizetési kötelezettség elévülése, itt megtalálja a részleteket!