Nemzetgazdasági szinten mérhető anyagi károkat okoz az influenza: a télen rendszeresen végigsöprő tömeges megbetegedések miatt sokan kényszerűen kiesnek a munkából. “Mindezen könnyen lehetne változtatni, hiszen az influenza ellen hatékony védőoltás érhető el, az pedig további előnyt jelent a munkáltató számára, hogy amennyiben maga gondoskodik a védőoltásról dolgozói részére, azt adómentesen teheti. A védőoltás biztosítása, illetve helyben történő beadatása kapcsán nem keletkezik személyi jövedelemadó-, és járulékfizetési kötelezettség sem” - foglalta össze H. Nagy Dániel, a MAZARS Kft. senior adómenedzsere.
Hozzátette: munkahelyen beadott oltás azért is előnyös mert nem okoz munkaidő-kiesést; a védőoltás pedig nemcsak a dolgozók, hanem hozzátartozóik számára is adómentesen biztosítható. Az oltóanyag árában felszámított áfa ugyan nem vonható le, azonban a társasági adó szempontjából elszámolható.
A szakember szerint nagy várakozás övezte idén a munkáltató által adómentesen biztosítható egészségügyi ellátások megjelenését, az őszi adócsomag azonban hatályon kívül helyezte az erre vonatkozó rendelkezést. A védőoltások adómentes biztosítását ugyanakkor nem érintették a törvénymódosítások, emellett az üzemorvosi ellátás köztehermentes megítélése sem módosult. A béren kívüli juttatások köre pedig 2017-től némileg szűkülni fog ugyan, de a Széchenyi Pihenőkártya kedvezményes adózását ez nem érinti.
Az influenza nem csak Magyarországon költséges és veszélyes betegség. Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) adatai szerint az Európai Unióban évente 25 és 100 millió között van az influenzában megbetegedettek száma és közülük kb. 38 000 fő hal meg, többnyire idős emberek. Az influenzával összefüggésbe hozható halálozások és a súlyos szövődmények száma, a munkahelyi és az iskolai hiányzások, a termelékenység csökkenése közvetlenül, vagy közvetett módon megközelítőleg 6-14 millió eurós terhet ró az EU éves költségvetésére.
Az irodai munka más egészségügyi kockázatokat is tartogat. Ezekről itt olvashat.
Mindez komoly kihívás az egészségügyi és a szociális ellátórendszereknek, és természetesen a cégeknek is. Az Európai Tanács ajánlása megállapítja, hogy a szezonális influenza megelőzésének, valamint az általa okozott népegészségügyi károk enyhítésének leghatékonyabb módja a védőoltás. Hazánkban egyébként látszólag örvendetes tendenciaként az elmúlt húsz évben folyamatosan csökkent az egy foglalkoztatottra eső munkaidő-kiesés, elsődlegesen azért, mert kevesebbet mentünk betegszabadságra.
A KSH megállapítja: 2013-ban a foglalkoztatottak létszáma 3.938.000 fő volt, közülük a vonatkozási héten 130 ezer ember nem dolgozott. A munkától való távolmaradás okai közül a második leggyakoribb - a rendes évi szabadság felhasználása után - valamilyen betegség volt: ezért hiányzott a munkavállalók 20%-a. “Érdemes tehát a prevenciót választani, az ingyenes védőoltással a munkavállaló és a munkáltató is jól jár és nyugodtan készülhet a közeledő ünnepekre” - tette hozzá H. Nagy Dániel.