A mezőgazdaságot is gyökeresen átalakítják a drónok

A precíziós gazdálkodás az elsők között fedezte fel a drónokban rejlő lehetőségeket. A földek felmérése, az adatok kiértékelése és hasznosítása a mezőgazdasági tevékenység során egyre nagyobb teret hódít és forradalmasítja a modern gazdálkodást. Az agro-drónok felhasználásról írt a clue-drone.hu blog.

Mi legyen a pénzünkkel? Tegyük állampapírba? Részvénybe? Ingatlanba? Kriptóba?
A befektetésektől a vagyonkezelésig - újra itt a Klasszis Klub Live!

Jöjjön el személyesen, találkozzon neves szakértőkkel vagy csatlakozzon online!

2024. március 27. 17:00

Részletek és jelentkezés itt!

Csakúgy, mint a legtöbb ipari területen, a mezőgazdaságban is a drónok legegyszerűbb felhasználási módja az egyszerű légifotózás vagy videózás. Költséghatékonyan és körberepülhetünk nagy területeket, felügyelhetjük, hogy bizonyos munkafolyamatok hogyan haladnak vagy csak szemmel tarthatjuk a földünket nagyobb távolságból is.

A drónnal készített térképek jelentősen olcsóbbak, mintha helikopterrel, repülővel, vagy akár műholdak segítségével készítenénk ortofotókat a területről. Drónnal térképet készíteni gyors, és nem utolsó sorban rengeteg adat nyerhető az így szerzett nyersanyagból.

Kép: drone.nl

A módszer lényege, hogy a mezőgazdasági drón egy célszoftverrel párosítva lerepül egy útvonalat, miközben kamerájával nagyfelbontású fotókat készít az alatta fekvő területről. Ezeket a képeket később egy szoftver összefűzi és létrehoz belőle egy nagyfelbontású, GPS koordinátákkal ellátott ortofotót.

Mérések

A drónok segítségével készült térképen szoftverek segítségével pontos méréseket végezhetünk – mérhetünk távolságokat, területeket, sőt néhány megoldás a legfejlettebb drónok magasságérzékelőjét is ki tudja használni, így akár pontos domborzati térkép és készíthető, sőt térfogat is mérhető.

Képzeljük csak el, hogy a területen fekvő, felhalmozott szénabálák pontos térfogatát egyszerűen, gyorsan, és pontosan megmérhetjük anélkül, hogy akár hozzájuk kellene érnünk.

A drónokból kinyert térképek GPS koordinátákkal ellátott képekből állnak, amelyek felhasználásával egyszerűbben vezérelhetők

Robotokkal helyettesítené a méheket a Walmart
Világszerte nagy probléma, hogy megcsappant a beporzást végző méhek populációja. Az élelmiszer, a kozmetikai és a divatipar is érintett, hiszen rengeteg növény függ a beporzástól. A Walmart repülő minirobotokkal végeztetné el a beporzást. A méhpopuláció csökkenése miatt leginkább a kakaóbabot és a csokigyártást fenyegeti veszély.

 a precíziós mezőgazdaságban használt munkagépek. Sőt néhány gyártó már lehetővé tette, hogy a térképek egy az egyben importálhatók legyenek gépeikbe.

Károk, betegségek

Drónnal olyan analízis készíthető, amely meg tudja állapítani például a növények állapotát. A növényzet levelei másképp verik vissza a fényt ha egészségesek, illetve ha nem. Ez egy bizonyos fok után már szabad szemmel is látható, ám ekkor legtöbb esetben már késő intézkedni és szinte elkerülhetetlen a terméshozam csökkenése.

Bizonyos algoritmusok képesek arra, hogy megbecsüljék a különböző természeti erők által okozott károk mértékét. Pontosan megállapítható, hogy adott káresemények a terület mekkora százalékát érintik, és ebből kikalkulálható a keletkezett kár is.

Újdonság a permetezés

A legújabb irány a drónos permetezés, amely jelenleg leginkább a munkagéppel nehezen, vagy egyáltalán nem megközelíthető földeknél lehet hasznos. Ezeket a területeket kézi permetezővel kellett karban tartani, aminél a drónos permetezés 20-60-szor hatékonyabb.

Köszönhetően a drónon elhelyezett szenzoroknak, a gép – a szél figyelembevételével – pontosan annyit permetez és pontosan oda, ahova szükséges. A permetező drónok azonban jelenleg még nagyon korlátozottan érhetőek el a piacon, így ez a technológia csak a következő évekre várható a gyakorlatban.

Kukoricára figyel a legtöbb drón

Egy amerikai jelentés szerint a legtöbb drón projekt a mezőgazdasági területen a kukoricatáblákat figyelte, ezt követik a búzafélék, a szója, a burgonya és takarmánylucerna.

A drónokhoz kapcsolódó elemzéseket leggyakrabban a 400 hektárnál nagyobb birtokok veszik igénybe – ők teszik ki az összes birtok 35%-át, de a 20-40 hektáros területek is felismerték a kinyerhető adatok jelentőségét.

Bemutatjuk a Piac & Profit Online Akadémia kurzusvezetőit!
Új szolgáltatással jelentkezik a Piac & Profit a hazai kkv-döntéshozók üzleti tudásának gyarapítása érdekében. Piac & Profit Online Akadémiát indítottunk a Piac & Profit Konferenciák legsikeresebb, legjobb előadói kurzusvezetői közreműködésével. Az online képzések egyre népszerűbbek, sokak számára elérhetőbbek. A konferenciákon felhalmozott tudásokat ajánljuk a kkv-döntéshozóknak és az adott szakma jövőjét előre megismerni akaróknak.

Véleményvezér

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.
Svédország után most éppen a spanyolokkal készülünk összeakasztani a bajszunkat

Svédország után most éppen a spanyolokkal készülünk összeakasztani a bajszunkat 

Nem tetszik a spanyoloknak, hogy azt sem lehet tudni, ki fia borja akarja megvenni egyik legnagyobb járműgyártójukat.
Magyarország az első helyen áll a világon a demokrácia leépítésében

Magyarország az első helyen áll a világon a demokrácia leépítésében 

Kettészakított társadalom, gyenge demokratikus intézményrendszer.
Orbán Viktor és csapata két luxusgéppel repült Donald Trumphoz

Orbán Viktor és csapata két luxusgéppel repült Donald Trumphoz 

Nem olcsó a repülés Amerikába.
Pupákra vernek minket a versenytárs régiós országok a tech cégek versenyében

Pupákra vernek minket a versenytárs régiós országok a tech cégek versenyében 

A régiós versenytársak elhúztak a csúcstechnológiákban.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo