Az operettszínház két művésze épp kézen fogva sétált a Jókai utcában, amikor a tragédia történt. Babácsi Benjámin az RTL klubnak elmondta, hogy gerincvelő-sérüléssel kellett megműteni a Jókai utcai tetőomlás után barátnőjét. Ha nem sikerül az orvosi beavatkozás, akkor a táncosnő lábai lebénulhatnak.
A lehulló tégláktól és vasrudaktól az utcán négyen sérültek meg. Hárman szerencsére csak könnyebben. Az Indexnek egy munkavédelmi szakértő úgy nyilatkozott, a kivitelezők gyakorlatilag semmilyen munkavédelmi előírást nem tartottak be. Ezt a következtetést abból vonta le, hogy ugyanez a beruházás néhány héttel korábban kigyulladt, ami csak úgy fordulhatott elő, hogy gyúlékony anyagok lehettek a tetőn, ami szigorúan tilos.
A portfolio.hu pedig azt derítette ki, hogy a Jókai utcában milyen luxusberuházás folyik, amelynek kapcsán a baleset történt.
A fő kérdés, hogy a rengeteg biztonsági előírás és ellenőrző hatóság ellenére, hogyan történhetett meg egy ilyen súlyos tragédia. Egy építőipari vállalkozó lapunknak elmondta, hogy ezt csak az értheti meg, aki ismeri a magyar építőipar jelenlegi helyzetét. Néhány példát mondott erre. Ha őt ma valaki megkeresi egy megbízással, akkor azt leghamarabb 2025-re tudja vállalni. Egyszerűen a piacon nincs képzett munkaerő, ő meg dilettánsokkal nem hajlandó dolgozni. A probléma évekkel ezelőtt kezdődött. A szakemberek egyszerűen kivándoroltak nyugatra, ahol kevesebb munkáért nagyságrendekkel több pénzt fizettek. Lényegében csak a kalandvágyók, vagy a röghöz kötöttek maradtak.
A másik gond, hogy a szakképzetlen munkaerő képzésére kapott uniós pénzek minden jel szerint köddé váltak. Többször találkozott olyan brigáddal, amelynek tagjai hátrányos helyzetű térségből érkezett emberek voltak és akik semmilyen építőipari feladatot nem tudtak nemhogy profin, de még elfogadható szinten sem megoldani. Kérdezte a vezetőjüket, hogy elnézést, de milyen végzettsége van az embereinek. A vezető közölte, hogy mindnek hivatalos papírja van arról, hogy szakképzett kőművesek. Ez két dolgot jelenthet, vagy hamisak a papírok, vagy az oktató cégek az uniós pénzek lenyúlása érdekében boldog-boldogtalannak végzettséget igazoló papírokat gyártottak, függetlenül attól, hogy alkalmasak voltak-e az adott feladatra, vagy nem.
A harmadik probléma, hogy ilyen körülmények között, ha minden építkezéshez három ellenőrt állítanak, akkor vagy leállna a magyar építőipar, vagy az ellenőröknek csukott szemmel kellene dolgozniuk.
Összefoglalva a Jókai utcai tragédia, vagy a hasonló esetek kódolva vannak a jelenlegi rendszerben és csak reménykedni lehet, hogy minél kevesebb balesettel megússzuk.