Az országos tisztifőorvos a reggel óta már ismert, újabb halálozási rekordot jelentő adatok elismétlésével kezdte tájékoztatóját:
az elmúlt 24 órában 2079 újabb magyarnál mutatták ki a fertőzést, míg 63 beteg elhunyt. Az elvégzett tesztek száma átlépte az 1 milliót, 1 002 093 mintavétel történt. Az aktív fertőzöttek száma 45 461 fő, 16 646-an pedig már meggyógyultak. Részletek cikkünkben.
Szintén érezhető a növekedés a kórházban kezelt betegek számánál – jelenleg 2891 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 243-an vannak lélegeztetőgépen. Müller Cecília ezzel kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy a járványvédelmi intézkedések fenntartása továbbra is indokolt, emellett ismételten a szabályok betartására és felelősségteljes viselkedésre szólított fel mindenkit, ugyanis a járványgörbe ellaposítása csak így válhat lehetségessé.
Az iskolákban az őszi szünet alatt zajlanak a fertőtlenítések, azokban az intézményekben, ahol korábban akár koronavírusos tanárt, akár diákot találtak, a honvédség járványügyi bevetési csoportjának segítségével végeznek teljes takarítást és fertőtlenítést.
A 42. héten 8392 új fertőzöttet regisztráltak, míg a 43. héten (ez a múlt hét) már 13 797 esetet – ebből is látszik, hogy a járvány eszkalálódik Magyarországon. Müller Cecília szerint minden korosztályban emelkedik a fertőzöttek aránya, de az életkori megoszlás egyre inkább eltolódik az idősebbek felé – a 43. héten az új koronavírus-esetek 20 százaléka a 40-49 évesek közül került ki. A fertőzöttek 15 százaléka 65 évesnél idősebb, míg 4,7 százalékuk 15 évnél fiatalabb (a tisztifőorvos szerint itt is növekedés tapasztalható, egy hét alatt 641 új esetet találtak).
A pozitív esetek ötöde Budapestről került ki, a legfertőzöttebb megyék listáját Pest és Borsod vezeti, míg a helyzet továbbra is Tolna megyében a legrosszabb. Múlt héten csak Somogyban csökkent a fertőzöttek száma, míg Jász-Nagykun-Szolnok, Veszprém és Zala megyékben jelentős növekedést mértek.
Szigorítások
Kiss Róbert rendőr alezredes, az operatív törzs ügyeleti központjának vezető helyettese elmondta, hogy az Országgyűlés szigorításokat fogadott el, ennek alapján:
- határátlépéskor az ellenőrzést végző rendőrrel közölni kell a karantén helyszínét, és a belépők kötelezhetőek a digitális ellenőrző szoftver letöltésére
- az elrendelt karanténnal kapcsolatos szabályokat megsértőkre ezentúl 5-150 ezer forintos bírság szabható ki
- a tömegközlekedésen a maszkviselési szabályok megsértése miatt 16 esetben figyelmeztettek, míg 1 esetben szabálysértési feljelentetést tettek a rendőrök
- boltokban és más intézményekben a maszkviselési szabályok megsértése miatt 24 esetben figyelmeztettek, 5 esetben helyszíni bírságot szabtak ki, míg 2 esetben szabálysértési feljelentetést tettek a rendőrök
- az elmúlt 24 órában 3862 új házi karantént rendeltek el, ebből 798-at a határokon, míg a rendőrök 11 993 alkalommal ellenőriztek
- összesen jelenleg Magyarországon 27 050-en vannak hatósági házi karanténban, míg a digitális ellenőrző alkalmazást 1173-an használják.
Müller Cecília a koronavírus-fertőzötté váló, várandós nőknek azt tanácsolta, hogy ezt mindenképpen jelezzék a gondozó orvosnak, azonban kiemelte, hogy az eddig megjelent publikációk nem igazolták azt, hogy a vírus ártana a magzatnak. A kismamáknak az országos tisztifőorvos továbbra is tanácsolja a szoptatást, miután a vírus nem terjed anyatejjel, ám fontos az óvintézkedések betartása is, így például a maszkviselés és a rendszeres fertőtlenítés.
Az arra vonatkozó kérdésre, hogy mikor jöhetnek további szigorítások, Müller Cecília úgy fogalmazott, hogy egyértelműen növekvő tendenciában van Magyarországon a vírus, és nem lehet tudni, hogy mikor hagy alább, így az operatív törzs folyamatosan figyeli a járvány alakulását, és szükség esetén intézkedik.