A gazdasági környezet ugyan nem alakult kedvezően, de Hévíz továbbra is egyre több turistát vonz. A vendégéjszakák száma átlépte az egymilliós határt, hiszen a látogatók összesen 1 050 000 vendégéjszakát töltöttek el a településen, amivel Hévíz ismét a leglátogatottabb vidéki város lett. A növekedés ráadásul töretlen, hiszen a statisztikák alapján 2009-ben mindössze 727 ezer, míg 2010-ben 999 ezer volt a vendégéjszakák száma. (A világ 10 legjobb borturisztikai desztinációja közé választotta az amerikai Wine Enthusiast Magazin Tokajt.)
A városnak és a városba is érdemes befektetni - nyilatkozta az eredményekről beszámoló mai sajtótájékoztatóján Papp Gábor polgármester (Fidesz-KDNP). Az önkormányzat nem véletlenül tervezi, hogy a bevételek jelentős részét újabb attrakciókra és további fejlesztésekre fordítja majd. A városvezető szerint az eredmények egyértelműen mutatják a megtérülést, igaz, mint hangsúlyozta a siker az elmúlt évben megvalósult komoly szakmai összefogásnak, a város szakmai szervezetei által összehangolt marketing munkáknak is köszönhető. Az útjára indított turizmusfejlesztési stratégia keretében elindult fejlesztések középtávon további eredményeket hoznak majd - hangsúlyozta Kepli József János alpolgármester.
A városmarketing eredményességét, a Hévízen az elmúlt évben megvalósított, országos szinten is kiemelkedő programokat, valamint a városvezetésnek a FlyBalaton repülőtér megmentésére tett eredményes lépéseit emelte ki Manninger Jenő országgyűlési képviselő (Fidesz-KDNP), a Zala Megyei Közgyűlés elnöke. (Nyártól új besorolási rendszer szerint kapnak csillagokat a magyarországi szállodák.)
Az elmúlt év átmenet volt a turizmusban, hiszen az Üdülési Csekk használata visszaesett, a SZÉP kártya viszont még nem jelent meg a piacon, ennek ellenére sikerült a belföldi vendégforgalomban növekedést elérni. A vendégek több mint fele továbbra is belföldről érkezett a fürdővárosba, és a külföldiek száma is növekedett. A csehek és szlovákok mellett emelkedést mutat az orosz turisták száma - nyilatkozta Könnyid László turizmusért felelős alpolgármester. Hévíz ugyanis mind a gyógyászat, mind a wellness terén megfelelő kínálatot nyújt a vendégeknek, a turisták gyógy- és wellness desztinációként egyaránt tudnak gondolni a fürdővárosra.
Az uniótól jön az újabb segítség?
Az unió 2013-tól liberalizálja a tagországok egészségügyi szolgáltatásait, vagyis a páciensek bármely uniós országban ugyanakkora térítésre tarthatnak majd igényt, amennyit az otthoni egészségbiztosítójuk fizetne az adott kezelésre. Ugyanakkor Dr. Kincses Gyula és Varga Eszter, az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet munkatársai szerint az irányelv életbelépéséből fakadó lehetőségek rövid távon nem fogják elérni a turisztikai szakemberek várakozásait. Két területen azonban mindenképp lehet azonnali pozitív hatása: forgalomnövekedés várható azoknak az ambuláns szolgáltatásoknak a piacán, ahol a szolgáltatás nálunk olcsó, és az igénybevételéhez egyéb turisztikai szolgáltatások is kapcsolhatók.
Tipikusan ilyen a gyógyfürdő szolgáltatás, illetve egyes kúraszerű - gyógyüdülés jellegű - rehabilitációs ellátások, írja a szerzőpáros tanulmányában. (Az aktív hatvanasoktól várják egyébként is a turizmus fellendítését.) A határmenti forgalom - különösen a nyugati határ mentén - is erősödhet. A direktíva szerint ugyanis, ha egy országban - például Ausztriában - a nem szerződött szolgáltatóknál igénybevett ellátás után is jár részleges visszatérítés, akkor ugyanilyen feltételek mellett jár a jogosultaknak a külföldi nem szerződött szolgáltatónál igénybevett ellátás is, míg ha egy állam - jelen pillanatban ilyen Magyarország - semmilyen mértékben nem téríti meg a hazai magánpiacon igénybevett ellátásokat, akkor polgárai a külföldön ilyen módon igénybevett ellátás után sem kapnak visszatérítést.
Az egészségturizmus felívelő piac Európában és megnőtt a külföldi orvosi kezelések iránt is a kereslet. Az Europ Assistance szerint az EU-polgárok 65 százaléka fontolóra veszi a külföldi orvosi kezelést. A döntésben a minőség és az ár játszik főszerepet.
- A páciensek eredményeket fognak elvárni egy egészségmegőrzésre irányuló üdüléstől - mondta el Alfred Hackl, a sárvári Spirit Hotel Thermal Spa vezérigazgatója az Európai Turizmus Konferencián, amelyet májusban tartottak Budapesten. A szakember beszélt arról is, hogy jelenleg hiányoznak az EU-n belül az egységes standardok és szabályozások, amelyek összehasonlíthatóvá tennék az egyes országokban kínált kúrákat, szolgáltatásokat.