Méltatlanul háttérbe szorítva

Jelenleg a közvélemény, de a döntéshozók is nagyon keveset tudnak a biogázról. Ennek is betudható, hogy Magyarország, az adottságaihoz képest az utolsó helyen tartózkodik azon az országokat rangsorba állító listán, amely az ezer lakosra jutó biogáz termelés 2006-os értékeit rangsorolja. Pedig a lehetőségeink jók, mint ahogy Romániának és Ukrajnának is.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A magyar biogáz ipar helyzete és perspektívái egészen lehangoló képet mutatnak, derült ki Kovács Kornél előadásából. A Szegedi Tudományegyetem biológus tanszékcsoportjának vezetője a Magyar Biogáz Szövetség elnökeként kapott szót a makói zárokonferencián, melynek apropóját a Klárafalvára tervezett biogáz-üzem projekt zárása szolgáltatta. Kiderült, hogy jelenleg a közvélemény, de a döntéshozók is nagyon keveset tudnak a biogázról. Ennek is betudható, hogy Magyarország, az adottságaihoz képest az utolsó helyen tartózkodik azon az országokat rangsorba állító listán, amely az ezer lakosra jutó biogáz termelés 2006-os értékeit rangsorolja.

Miért vonzó alternatív energiaforrás a biogáz?
Idöjárásfüggetlen üzemeltetés lehetséges, szemben a nap- és szélenergia hasznosítással.

Különböző alapanyagok felhasználásával állítható elő.

Az erőművek egyenletesen terhelhetők. Ennek viszont feltétele a folyamatos alapanyag-ellátás.
Pedig alapanyag tekintetében jók a lehetőségeink. Elméletben 2010-ben az összes energia-igényünk dupláját is előállíthatnánk biomassza felhasználásával úgy, hogy az élelmezés nem szenvedne hátrányt. A realitásokat figyelembe véve azonban csak az igények 10-25 százalékát lehetne így kielégíteni, melyből a biogázé lehetne 10 százaléknyi részesedés. Eközben a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium által alkotott megújuló energia stratégia 2010-re az ország energiaigényének 0,2 százalékát tervezi biomasszából nyert energiával kiszolgálni.

A kormány a rendelkezésre álló források csak töredékét fordítja a "zöldenergia" elterjesztésére. Az Új Magyarország Fejlesztési Terv megújuló energiákkal kapcsolatos fejlesztésekre a rendelkezésre álló összeg mindössze 1,1 százalékát irányozza elő. A rendelkezésre álló 1350 milliárd forintból 13,3 milliárdot. Javulhat a kép, ha konkretizálódik a Fölművelési és Vidékfejlesztési Minisztériumtól, valamint az Európai Mezőgazdasági Vidékfejlesztési Alapból e célra lehívható összegek nagysága.

A jövedéki adómentesség biometánra történő bevezetését is szorgalmazza a Magyar Biogáz Szövetség, amellyel a bioetanol elterjedését már segítik. Sajnálatos tény, hogy a GKM koncepciójában a biogáz egyszerűen nincs megemlítve, mint bioüzemanyag. Pedig az egy hektáron megtermett biomasszából előállított metánnal 67 600 kilométert lehet megtenni, szemben a bioetanol szolgáltatta 22 400 kilométerrel. A szövetség tagjai bíznak benne, hogy a következő évek áttörést hoznak a biogáz hasznosítás területén, hiszen abból, gázmotorok segítségével villamos energia állítható elő, miközben a folyamat hőenergiát is termel. De a tisztított gáz az országos gázrendszerbe is bevezethető, valamint üzemanyagként is felhasználható. A hazai kutatók, más országok kutatóihoz hasonlóan mindeközben azon fáradoznak, hogy a jelenleg több hétig tartó előállítási folyamat időtartamát lerövidítsék, a költséghatékonyság javítása érdekében.

Hivatali útvesztő
Németországban már kétszáz biogázt előállító üzemet épített az EnviTech Biogas cégcsoport, melynek Kelet-Európáért felelős, kecskeméti székhelyű leányvállalata hozta létre a klárafalvi erőművet. A kivitelező cég a térség hét országába szállítja a megújuló energiára épülő rendszereit. Kis Sándortól, az EnviTech Biogas Délkelet-Európai Kft. ügyvezető igazgatójától tudjuk, hogy a legnagyobb érdeklődés Romániában van a mezőgazdasági termékekből gázt, illetve villamos- és hőenergiát előállító üzemek telepítésére. Ukrajnában szintén nagy a potenciál, igaz ott még elég rendezetlen a jogi háttér. Amely hazánkban is messze elmarad az etalonként emlegetett német mintától. Jelenleg itthon szinte mindenkitől engedélyt kell kérni egy üzem elindításakor. A Pálhalmán létesített első hazai biogáz-erőmű képviselői többször jelezték, harminc hatósággal álltak kapcsolatban, így az engedélyeztetés másfél éven keresztül zajlott.

Véleményvezér

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?
Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo