Klímaváltozás: most kell lépni!

Az ENSZ keretei között kidolgozott, jogilag kötelező erejű szabályozásra van szükség a klímaváltozás elleni küzdelemben - áll a múlt pénteken nyilvánosságra hozott, százötven globális nagyvállalati vezető által aláírt kiáltványban.

A felhívás az amerikai, európai, ausztrál és kínai vállalatok eddig példa nélkül álló összefogásának eredménye. A nyilatkozat kezdeményezői - a Walesi Herceg és az EU Corporate Leaders Groups on Climate Change (Európai uniós üzleti vezetők a klímaváltozás ellen) elnevezésű szövetség - reményei szerint a felhívás érdemben befolyásolhatja a héten, Bali szigetén kezdődő ENSZ klímaváltozási konferencia tárgyalásait, oly módon, hogy megerősíti a résztvevőket a szigorú, azonnali intézkedések meghozatalában.

A felhívás szerint "a kutatások mára egyértelműen bizonyították, hogy a klímaváltozás rendkívül súlyos, globális társadalmi, környezeti és gazdasági katasztrófával fenyeget, melynek elkerüléséhez azonnali intézkedésekre van szükség."

"Vállalatvezetőként meggyőződésünk, hogy a várható költségek szempontjából érdemesebb időben megtenni a szükséges lépéseket, és nem halogatni tovább a döntést. Bár a probléma ma még jól kezelhető, minden egyes elvesztegetett év óriási pusztítással jár. Az elmozdulás egy környezetkímélőbb gazdasági modell felé ráadásul számos új, ígéretes üzleti lehetőséget teremt" - áll a kiáltványban. (A Föld Barátai és Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) vezető szerepet vár az európai kormányoktól a konferencián.)

A felelősség a nagyoké

A vezető cégek legfőképp azt vitatják, hogy a "tudománynak kellene koordinálni a teljes körű célokat", mivel ez a kijelentés ellentétben áll azzal a korábbi érveléssel, miszerint a versenyképesség és ár fölötti aggodalomnak kellene limitálni a kibocsátás csökkentését.

A vezetők megjegyzik, hogy az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) már rámutatott a csökkentés szükségszerűségére, méghozzá "legalább 50 százalékos csökkentést ír elő 2050-ig", valamint hozzáteszik, hogy a legnagyobb erőfeszítést a nagyipari országoknak kell megtenniük. (A szervezet Budapesten tartja tavaszi ülésszakát.)

A Bali szigetén sorra kerülő ENSZ-értekezleten résztvevő világvezetőket ezért arra ösztönözik a cégek, hogy ragadják meg az alkalmat, és egyezzenek meg egy széleskörű megállapodás munkatervében, hogy biztosítsák a megállapodás életbe lépését 2012 után, amikor is a hatályban lévő Kiotoi Egyezmény lejár. (Nemrég egy egész kontinens csatlakozott az egyezményhez.)

Óriáscégek az aláírók között

A kiáltványt támogató amerikai társaságok például a Coca-Cola, Dupont, Gap, GE, Johnson and Johnson, Nike, Pacific Gas and Electric, Sun Microsystems és a United Technologies. Európai támogató cégek például az Anglo-American, British Airways, F&C Asset Management, Ferrovial, Nestle, Nokia, Shell, Tesco, Virgin and Volkswagen míg ausztrál részről például az Insurance Australia Group, Macquarie, National Australia Bank, News Corporation és a Westpac csatlakozott a kiáltványhoz. A kiáltványt számos kínai cég is aláírta, mint például a Shanghai Electric, Zhufeng Technology és a Suntech. (A turizmus maga is jelentős mértékben hozzájárul a klímaváltozás negatív hatásaihoz, ezért ajánlásokat fogalmaztak meg a turizmusban érintett valamennyi szereplő számára.)

A Bali Klímakonferencia 2007. december 3-án, hétfőn kezdődött, és december 14-én, pénteken ér véget. A konferencián az indonéz Környezetvédelmi Miniszter Rachmat Witoelar elnököl, az ENSZ Klímaváltozás Osztályának (UNFCCC) főtitkára, Yvo de Boer segítségével. Az első héten a legfelsőbb kormánymegbízottak fognak tárgyalni számos kérdéskörben. A konferenciára 130 környezetvédelmi minisztert várnak. (Tavaly 1,5 százalékkal csökkent az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása az Egyesült Államokban az enyhe időjárás, valamint a földgáz és az alternatív energia növekvő felhasználása miatt.)

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo