Klímaváltozás: most kell lépni!

Az ENSZ keretei között kidolgozott, jogilag kötelező erejű szabályozásra van szükség a klímaváltozás elleni küzdelemben - áll a múlt pénteken nyilvánosságra hozott, százötven globális nagyvállalati vezető által aláírt kiáltványban.

A felhívás az amerikai, európai, ausztrál és kínai vállalatok eddig példa nélkül álló összefogásának eredménye. A nyilatkozat kezdeményezői - a Walesi Herceg és az EU Corporate Leaders Groups on Climate Change (Európai uniós üzleti vezetők a klímaváltozás ellen) elnevezésű szövetség - reményei szerint a felhívás érdemben befolyásolhatja a héten, Bali szigetén kezdődő ENSZ klímaváltozási konferencia tárgyalásait, oly módon, hogy megerősíti a résztvevőket a szigorú, azonnali intézkedések meghozatalában.

A felhívás szerint "a kutatások mára egyértelműen bizonyították, hogy a klímaváltozás rendkívül súlyos, globális társadalmi, környezeti és gazdasági katasztrófával fenyeget, melynek elkerüléséhez azonnali intézkedésekre van szükség."

"Vállalatvezetőként meggyőződésünk, hogy a várható költségek szempontjából érdemesebb időben megtenni a szükséges lépéseket, és nem halogatni tovább a döntést. Bár a probléma ma még jól kezelhető, minden egyes elvesztegetett év óriási pusztítással jár. Az elmozdulás egy környezetkímélőbb gazdasági modell felé ráadásul számos új, ígéretes üzleti lehetőséget teremt" - áll a kiáltványban. (A Föld Barátai és Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) vezető szerepet vár az európai kormányoktól a konferencián.)

A felelősség a nagyoké

A vezető cégek legfőképp azt vitatják, hogy a "tudománynak kellene koordinálni a teljes körű célokat", mivel ez a kijelentés ellentétben áll azzal a korábbi érveléssel, miszerint a versenyképesség és ár fölötti aggodalomnak kellene limitálni a kibocsátás csökkentését.

A vezetők megjegyzik, hogy az ENSZ Éghajlatváltozási Kormányközi Testülete (Intergovernmental Panel on Climate Change - IPCC) már rámutatott a csökkentés szükségszerűségére, méghozzá "legalább 50 százalékos csökkentést ír elő 2050-ig", valamint hozzáteszik, hogy a legnagyobb erőfeszítést a nagyipari országoknak kell megtenniük. (A szervezet Budapesten tartja tavaszi ülésszakát.)

A Bali szigetén sorra kerülő ENSZ-értekezleten résztvevő világvezetőket ezért arra ösztönözik a cégek, hogy ragadják meg az alkalmat, és egyezzenek meg egy széleskörű megállapodás munkatervében, hogy biztosítsák a megállapodás életbe lépését 2012 után, amikor is a hatályban lévő Kiotoi Egyezmény lejár. (Nemrég egy egész kontinens csatlakozott az egyezményhez.)

Óriáscégek az aláírók között

A kiáltványt támogató amerikai társaságok például a Coca-Cola, Dupont, Gap, GE, Johnson and Johnson, Nike, Pacific Gas and Electric, Sun Microsystems és a United Technologies. Európai támogató cégek például az Anglo-American, British Airways, F&C Asset Management, Ferrovial, Nestle, Nokia, Shell, Tesco, Virgin and Volkswagen míg ausztrál részről például az Insurance Australia Group, Macquarie, National Australia Bank, News Corporation és a Westpac csatlakozott a kiáltványhoz. A kiáltványt számos kínai cég is aláírta, mint például a Shanghai Electric, Zhufeng Technology és a Suntech. (A turizmus maga is jelentős mértékben hozzájárul a klímaváltozás negatív hatásaihoz, ezért ajánlásokat fogalmaztak meg a turizmusban érintett valamennyi szereplő számára.)

A Bali Klímakonferencia 2007. december 3-án, hétfőn kezdődött, és december 14-én, pénteken ér véget. A konferencián az indonéz Környezetvédelmi Miniszter Rachmat Witoelar elnököl, az ENSZ Klímaváltozás Osztályának (UNFCCC) főtitkára, Yvo de Boer segítségével. Az első héten a legfelsőbb kormánymegbízottak fognak tárgyalni számos kérdéskörben. A konferenciára 130 környezetvédelmi minisztert várnak. (Tavaly 1,5 százalékkal csökkent az üvegházhatást okozó gázok kibocsátása az Egyesült Államokban az enyhe időjárás, valamint a földgáz és az alternatív energia növekvő felhasználása miatt.)

Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo