Japán felvásárolja a magyar többletet

A Kiotói Jegyzőkönyv céljainak elérése érdekében a csatlakozott országok kereskedhetnek a többlet kibocsátási egységeikkel.

Japán és Magyarország egyaránt fontosnak tartja, hogy ez a kereskedelem átlátható módon történjen, és az eladott egységekből származó bevételt kizárólag kibocsátás-csökkentő beruházásokra lehessen felhasználni - áll a KvVM szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében.

A két állam ennek érdekében már több mint fél éve folytat tárgyalásokat, amelynek eredményeképp Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter keretmegállapodást írt alá Shinichi Nabekura japán nagykövettel. A szándéknyilatkozat a fő kereteket szögezi le, az eladandó mennyiségről és az egységek áráról 2008-ban folytatódnak a tárgyalások.

A szándéknyilatkozat a tájékoztatás szerint nemzetközi szempontból is mérföldkőnek nevezhető, mivel eddig a nemzetközi kibocsátás-kereskedelmi piacon csak Lettország és Hollandia kötött hasonló megállapodást. (A globális felmelegedés elleni küzdelemben mindenki segédkezhet. Nem kell sokat tenni, elég például ha mindig lekapcsoljuk a villanyt, amikor kimegyünk a szobából. Videó.)

Világviszonylatban a vezetők között

Hazánk a jövő évtől teljesíti azokat a megfelelési kritériumokat, amelyek alapján 2008. január 1-től technikailag is felkészült lesz a kibocsátható mennyiségi egységek utalására a nemzeti rendszeréről. Az erről szóló, Zöld Beruházási Rendszer működését szabályozó kormányrendelet 2008. január 1-től hatályos. (Magyarország továbbra is határozottan fog fellépni a klímaváltozás ellen annak ellenére, hogy az ENSZ indonéziai Klímakonferenciáján nem sikerült megállapodásra jutni arról, hogy 2012 után mekkora mértékben kell csökkenteni az üvegházhatású gázok kibocsátását.)

Magyarország jogi háttere a Zöld Beruházási Rendszerrel kapcsolatban teljes egészében kidolgozott, e tekintetben hazánk világviszonylatban is a vezetők közé tartozik: a megfelelőségi kritériumokat rajtunk kívül eddig csak Ausztria, Japán, Új-Zéland és Svájc teljesítette. Az úgynevezett kibocsátható mennyiségi egységekből többlettel rendelkező országok közül Magyarország felkészültsége a legerősebb.

Fodor Gábor közölte, hogy az eladott kiotói egységekből származó bevétel pályázati alapot képez, és teljes egészében olyan beruházásokra fordítható, amelyek hosszú távon is hozzájárulnak a kibocsátás-csökkenéshez. Ez a cél összhangban áll a Nemzeti Éghajlatváltozási Stratégia céljaival.

Magyarország Japánon kívül másokkal is tárgyalásokat folytat, s továbbra is nyitott más, a kiotói egység iránt érdeklődő ország és cég felé. (Magyarországot javasolta az ENSZ Kormányközi Klímaváltozási Bizottság (IPCC) tavaszi ülésének helyszínéül Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi miniszter)

Véleményvezér

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz

Zalaegerszegen lenyúlta a civilek pénzét a Fidesz 

A pénzelosztás mintha részrehajló lenne, nem kicsit.
Már Bulgária is faképnél hagyott minket

Már Bulgária is faképnél hagyott minket 

Dobhatják a levát a bolgárok.
Eszkalálódik az ukrajnai háború

Eszkalálódik az ukrajnai háború 

Immár akár Moszkvát is elérheti az ukrán hadsereg rakétákkal.
Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál

Jönnek az oroszok, nem állnak meg az ukrán határnál 

Új keményvonalas katonai parancsnok irányítja az orosz szárazföldi erőket.
A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral

A Romániában élő magyarok által is támogatott új elnök teljesen szembe megy Orbán Viktorral 

Lengyel-magyar barátság helyébe, lengyel-román került.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo