Energiahatékonyság: van még pénz, jelentkezzen!

Még egyáltalán nem merítették ki a pályázók a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) energiahatékonyságot és megújuló energiahasznosítást célzó forrásait, így az ezen projekteket kezelő Energia Központ Nonprofit Kft. még továbbra is várja a 2009-2010-es pályázati időszakra jelentkezőket - közölte az Energia Központ. Az EU-s miniszterek időközben azt tárgyalják, hogyan lehetne sikeresen fellépni az éghajlatváltozás ellen, hogy azzal a Föld többi részének is példát mutathassunk.

A KEOP megújuló energiaforrás-felhasználás és energiahatékonyság növelését célzó energetikai pályázataira a két évre összesen 34 milliárd forint európai uniós forrás áll rendelkezésre. Augusztusban egy új pályázat jelent meg a program keretében, amely a helyi hő és hűtési energiaigény megújuló energiaforrásokkal való kielégítésére, beszerzésére szolgál. Az energetikai beruházásoknak ezen szegmensére 2009-2010-ben 6 milliárd forint áll rendelkezésre. A kiírás kedvezményezettei a vállalkozások, nonprofit szervezetek, költségvetési szervek és intézményeik. Pályázni az ország egész területéről lehet, kivéve Budapest és Pest megye, azaz a Közép-Magyarország területén megvalósulandó fejlesztéseket.

Az új pályázat keretében napkollektoros rendszerek, szilárd biomassza-tüzelő berendezések, illetve különféle hőszivattyús rendszerek kialakításához lehet finanszírozást nyerni, projektenként 1-50 millió forint erejéig. Az elnyert összeg területtől függően a projekt összköltségének 50-70 százaléka lehet. A pályázó a fűtési energia, a melegvíz-igény kielégítésére vagy a gazdasági-termelési folyamat közvetlen hőigényének biztosítására kérheti a támogatást.

A klímavédelem költségeit a gazdagoknak kell finanszírozni

Az EU egyetlen tagállama sem vonja kétségbe, hogy az éghajlatváltozás egyike az emberiséget fenyegető legveszélyesebb globális kihívásoknak, amelyeket a nemzetközi közösség tagjainak közösen kell megoldaniuk - hangoztatta Kovács László, az Európai Bizottság vámuniós és adópolitikai felelőse az EU-tagországok pénzügyminisztereinek kötetlen svédországi találkozóján. Abban is egységes a vélemény, hogy ebben az EU-nak vezető szerepet kell játszania.

Az EU-tagországok állam- és kormányfőit magában foglaló tanács az energiabiztonsági és éghajlatváltozási stratégiában rendkívül ambiciózus célokat fogalmazott meg, és e stratégia alapján az unió arra törekszik, hogy vezető szerepet vállaljon az év végi világszintű klímakonferencia előkészítésében, illetve az ottani megállapodás elérésében - emelte ki Kovács László. Hozzátette: az EU-nak meg kell találnia a leginkább költséghatékony eszközöket arra, hogy csökkenteni lehessen az üvegházhatású gázok kibocsátását, és megfelelő forrásokkal rendelkezzen a globális éghajlatvédelmi politika finanszírozására. Ez valamennyi országtól áldozatot követel, viszont nem lehet arra számítani, hogy a legkevésbé fejlett országok képesek vállalni - fejtette ki a bizottsági tag, hozzáfűzve: a költségeket a fejlett térségnek, azon belül az EU-nak kell finanszíroznia.

Megadóztatnák a széndioxid-kibocsátókat

A legfontosabbnak Kovács László azt nevezte, hogy meghatározzák a kibocsátás árát. Emlékeztetett arra, hogy ennek egyik eszközét, a szén-dioxid-kibocsátási kvóták, engedélyek kereskedelmét már bevezették. Probléma viszont, hogy az összes gázkibocsátásnak csak a 40-45 százalékát fedi le, olyan területekét, mint a közlekedés vagy a háztartások kibocsátása, már nem. Az üvegházhatású gázkibocsátás megadóztatása lehet az eszköz ennek a hiányosságnak a megoldására - szögezte le az adóügyi biztos. Néhány uniós tagállam már be is jelentett egyoldalú, nemzeti lépést erre, míg más országok fontolgatják a kibocsátás adóztatásának bevezetését. Azonban szerinte ez nem elégséges, hanem olyan, "az EU egészére kiterjedő keretre van szükség, amely biztosítaná az egységes uniós belső piac megfelelő működését és kiegészítené a kibocsátási kvóták kereskedelmét, mégpedig úgy, hogy átfedés, azaz kettős adóztatás ne forduljon elő, és ne legyen olyan terület sem, amely mindkettőből kimarad".

A szén-dioxid-kibocsátás kereskedelmével összhangban a kibocsátást az energiaadónak is be kell áraznia - magyarázta Kovács László. Ez erős jelzés lenne az unión kívüli országok, köztük a legnagyobb szennyezők felé, hogy csatlakozzanak az uniós erőfeszítésekhez, és mutatná az EU kezdeményező és vezető szerepét is. A kibocsátás adóztatásából és a kvóták kereskedelméből befolyó bevételből egyrészt kompenzálni lehetne a kisjövedelmű családok anyagi nehézségeit, másrészt forrást lehetne teremteni ahhoz, hogy segítsék a legszegényebb országok éghajlatvédelmi erőfeszítéseit - idézte göteborgi felszólalását Kovács László.

A közelmúltban egyébként Nicolas Sarkozy francia elnök felvetette, hogy be kellene vezetni egy olyasfajta szénadót, amelyet az unión kívülről érkező minden olyan termékre kivetnének Európában, amely nem része a klímaváltozás elleni küzdelemnek. Ez abból a szempontból tűnik logikusnak, hogy ha csak az EU vezeti be a kibocsátási kvóták kereskedelmét, és csak az unió vet ki adót, akkor versenyhátrányba kerülne az unión kívüli országokkal szemben, és a hátrányt kompenzálhatná a javasolt adó. Kovács László szerint ez kényszermegoldás, amelynek bevezetése komoly problémákba ütközne. Amennyiben ugyanakkor a többi ország nem csatlakozik a kvótakereskedelemhez, illetve a kibocsátásra kivetett adóhoz, az unió előbb-utóbb ilyen lépésre fog kényszerülni - figyelmeztetett. A magyar biztos elmondta még: a mostani találkozó jelentőségét abban látja, hogy első alkalommal került sor miniszteri szintű véleménycserére a szén-dioxid-kibocsátás adóztatásáról. Ez megkönnyíti az energiaadóztatási irányelvek napirenden lévő módosítását, amelynek előkészítését a mandátuma végéhez közeledő első Barroso-bizottság befejezte. Kovács László végezetül jelezte: a svédországi vitában a hozzászóló tagországok támogatólag reagáltak, ellenvélemény egyelőre nem hangzott el.

Véleményvezér

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek

Magyar Péter nagy találatot vitt be a köztársasági elnöknek 

A köztársasági elnök nyugodtan találkozhat politikusokkal, nem ez dönti el a függetlenségét.
Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát

Több mint 400 százalékos haszonnal árulják a kereskedők a szabolcsi almát 

Nehéz a sorsa az almatermelőknek és a vásárlóknak, bezzeg a kereskedők.
Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében

Hadházy Ákos szerint öt és fél éve tehetetlenkedik az Ügyészség Orbán Viktor fogásza ügyében 

Iszonyúan keresik az igazságot az Ügyészségen, csak nem találják.
Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma

Rekordot döntött a külföldieknek kiadott magyarországi tartózkodási engedélyek száma 

Több tízezer ázsiai érkezett Magyarországra egyetlen év alatt.
Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek

Elképesztően nagy minimálbér-emelést terveznek 

Jön az ezer euró feletti minimálbér.
Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború

Újabb fordulóponthoz érkezett az ukrajnai háború 

Egyre durvul a háború.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo