Élet vagy versenyképesség?

Az EU szigorúbb szabályozást léptetne életbe az üvegházhatású gázok kibocsátásáról, ám ez csökkentheti a nehézipar versenyképességét - ismerték el az Európai Bizottság illetékesei.

A kibocsátási kvótakereskedelmi rendszer (ETS) szigorúbb szabályozása a 2012. utáni klímaváltozással kapcsolatos politika része lenne, amelyről az Európai Bizottság január 23-án jelenteti meg javaslatát - írja az EUvonal. Brüsszel tervei szerint 2013-tól újabb csökkentést vezetne be a kibocsátási értékekben és megváltoztatná a jelenlegi gyakorlatot, amely lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy javaslatot tegyenek saját kvótájukra.

A Bizottság 2013-tól az energiaszektornak és finomítóknak kiosztott ingyenes kvótákat is megszüntetné és a jelenlegi tíz százalék helyett legalább azok kétharmadát, 2020-tól pedig az összes kvótát aukcióra bocsátaná - mondta Stavros Dimas környezetvédelmi biztos.

Ezzel kapcsolatban a Financial Times hivatalos dokumentumokra hivatkozva úgy értesült, hogy a Bizottság elismerte, hogy a változások különösen az alumíniumgyártókat érinthetik kedvezőtlenül, amelyek vélhetőleg nehezen tudnak majd megbirkózni a plusz költségekkel. A kémiai termékek előállítói, valamint az acél- és cementgyártók 5-48 százalékkal növelhetik áraikat, amely csökkentené versenyképességüket az amerikai és kínai versenytársakkal szemben. (A Kiotói Jegyzőkönyv céljainak elérése érdekében a csatlakozott országok kereskedhetnek a többlet kibocsátási egységeikkel, így Japán felvásárolná a magyar és a kínai többletet is.) 

Minimális GDP visszaesés

A Bizottság egyelőre megosztott abban a kérdésben, hogy bevezessenek-e védőintézkedéseket néhány szektor számára. Günter Verheugen szerint az energiaszektorban meg kellene tartani az ingyenes kvótákat, ha az EU főbb kereskedelmi partnerei nem tesznek konkrét lépéseket az éghajlatváltozás ellen.

A sajtóban megjelent feltételezések szerint Európa GDP-je 0,1 százalékkal esne vissza a változások bevezetésével, de az érintett szektorokban a foglalkoztatás csökkenést mérsékelnék a kevésbé energiafüggő szektorokban megnyíló lehetőségek. (Románia pert indított az Európai Bizottság ellen a CO2 kvóták csökkentése miatt, az Európai Bíróság hamarosan meghozza döntését.)

Véleményvezér

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban

Románia is lehagyott minket a várható élettartam statisztikákban 

80 felett már nincs sok esélyünk.
A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben

A francia elnök szerint a kis nemzeti vállalatok versenyképtelenek a nagy globális cégekkel szemben 

A francia elnök keményen beszólt az európai gazdaságpolitikának.
Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága

Az osztogató-fosztogató állam nagyon drága 

A kormány tavalyi, többször módosított hiánycélja sem teljesült.
Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo