Ambiciózus terv kell

A Föld Barátai és Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) vezető szerepet vár az európai kormányoktól az indonéziai Balin megrendezésre kerülő ENSZ klímakonferencián.

A világ vezetői december 3. és 14. között Balin az éghajlatvédelem szempontjából kulcsfontosságú, 2012 utáni nemzetközi kötelezettségekről tárgyalnak majd. A Föld Barátai nemzetközi környezetvédő hálózat azért lobbizik, hogy ambiciózus útitervet fogadjanak el, amely globális, átfogó klímavédelmi megállapodáshoz vezet majd erre az időszakra - írja a MTVSZ szerkesztőségünkhöz eljutatott közleményében.

A legfrissebb ENSZ-jelentés eredményeit figyelembe vevő számítások szerint ahhoz, hogy a globális átlaghőmérséklet-emelkedést nagy valószínűséggel a kritikus 2 Celsius fok alatt tartsuk, a fejlett országoknak, beleértve az Európai Uniót, 2020-ra legalább harminc százalékos kibocsátás-csökkentést kell elérniük.

Ezért a Föld Barátai Európa és hazai tagszervezete, a Magyar Természetvédők Szövetsége sürgeti az EU-t, hogy feltétel nélkül vállalja kibocsátásai harminc százalékos, valódi csökkentését 2020-ra, mégpedig hazai eszközökkel, nem máshonnan vásárolt olcsó kibocsátási kvótákkal.

Aki szennyez, az fizessen

A Magyar Természetvédők Szövetsége szerint a globális éghajlati igazságosság arra kötelez, hogy vegyék figyelembe a múltbeli kibocsátásokat és a kapacitásokat, amikor megállapodnak egy adott ország konkrét kibocsátás-csökkentési vállalásáról. Az ökológiai adósságokat meg kell fizetni: a múltbeli kibocsátásokért felelős fejlett országokat kötelezni kell, hogy pénzügyi eszközökkel segítsék a fejlődő országok éghajlatvédelmi lépéseit - írja Botár Alexa, a Magyar Természetvédők Szövetségének programvezetője. Szerinte a 2012 utáni időszakra globális szintű, szigorú kibocsátás-csökkentési megállapodásra van szükség, és a nem-teljesítést szankcionálni kell. A rendszerbe vegyék be a légi- és tengeri közlekedési kibocsátásokat is - tette hozzá Botár Alexa.

Szomorú aktualitást ad, hogy az ENSZ klímacsúcsot vendégül látó Indonézia ma már a világ harmadik legnagyobb kibocsátója - ez a helyzet a kibocsátás-csökkentés felkiáltással létesített bioüzemanyag célú olajpálma-ültetvények miatt állt elő. Az ültetvények létesítése ugyanis a trópusi esőerdők nagymértékű irtásával, valamint a tőzeglápok lecsapolásával és égetésével jár. A 40 millió érintett indonéz őslakosból rengetegen kellett elhagyják élőhelyüket, akiknek eddig az esőerdő biztosított megélhetést. Az EU bioüzemanyag-éhsége miatt az indonéz kormány dollármilliárdos megállapodásokat írt alá bioüzemanyagok termelésére - mondta Farah Sofa, a Föld Barátai Indonézia (WALHI) igazgatóhelyettese.

Véleményvezér

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.
Befellegzett a visegrádi négyeknek

Befellegzett a visegrádi négyeknek 

Mélyponton a magyar-lengyel kapcsolatok.
Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét

Hamar kitiltották a Harcosok Klubjából a könyvelők alelnökét 

Nem kívánatos a könyvelő a Harcosok Klubjában.
Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő

Arcul köpte az örményeket egy fideszes országgyűlési képviselő 

Oksabb lett volna, ha Hoppál Péter csendben marad.
Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban

Magyarország költi a legkevesebbet az egészségügyre az unióban 

Hová tűnik az adófizetők rengeteg pénze?

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo