Az ENSZ Turisztikai Világszervezet (UNWTO) Közgyűlésének 17. ülésszakára és a szervezet Végrehajtó Tanácsának ülésére 2007. november 22-30. között a kolumbiai Cartagena de Indiasban került sor.
Az UNWTO kormányszintű nemzetközi szervezet, amelynek jelenleg - a közgyűlésen felvételt nyert három új tagországgal együtt - 153 ország kormánya teljes jogú tagja és 350, a magánszférát képviselő társult tag. A Szervezet legfőbb döntéshozó testülete a közgyűlés, mely kétévenként tanácskozik, a köztes időben a szervezet irányító testülete a Végrehajtó Tanács, melynek Magyarország 2009-ig tagja. (Nemrég megállapodást kötött az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium és a Magyar Turizmus Zrt. arról, hogy költségvetési többletforrásként, 500 millió forintot kap a nemzeti turisztikai szervezet.)
Fel kell készülni a válsághelyzetre
A jelenlegi közgyűlési ülésszakon a szervezet működésével kapcsolatos kérdések mellett a tagországok megvitatták a szektor előtt álló legfontosabb kihívásokat, valamint a jövő turizmusának várható tendenciáit. A szervezet főtitkára, Francesco Frangialli kiemelte, hogy a különféle válsághelyzetek (terrorcselekmények, háborús konfliktusok, természeti és egészségügyi katasztrófák) komoly megpróbáltatást jelentenek az ágazat számára, ugyanakkor a turizmus szereplői mára képesek felkészülni a váratlan helyzetekre, és hatékonyan kezelni a kialakult krízisszituációkat.
Ennek megfelelően az elkövetkező időszakot egy visszafogottabb, ám állandóbb, négy százalék körüli növekedés fogja jellemezni. 2007-re a turista érkezések száma várhatóan eléri a 880 milliót. A kiegyensúlyozott növekedés eredményeként 2020-ra a jelenlegi turisztikai célú utazások száma megduplázódik, ugyanakkor a fejlődésben nagyobb szerepet kapnak a felelősségi szempontok, a desztinációk túlzsúfoltságának csökkentése és a gazdasági, társadalmi és környezeti fenntarthatósági szempontok érvényesülése. (Az utóbbi időben jelentősen megváltoztak az utazási szokások, mára az üdülők nagy része már az interneten foglalja le szállását.)
Kiemelt szerep jut a klímaváltozásnak
A turizmus és az éghajlatváltozás kölcsön hatásának vizsgálata a szervezet egyik új feladata. Tekintettel arra, hogy a turizmus erősen függ az éghajlati viszonyoktól, az ágazat elszenvedője a klímaváltozás negatív hatásainak (tengerszint-emelkedés miatt eltűnő szigetvilág, elsivatagosodás, erdővel borított területek visszaszorulása, állat- és növényfajok, korallok eltűnése, téli sportok űzésére alkalmas területek csökkenése stb.), mindazonáltal a turizmus maga is jelentős mértékben hozzájárul a kedvezőtlen folyamatokhoz.
A közgyűlési résztvevők megvitatták a 2007 októberében, Davosban elfogadott Nyilatkozatot, mely ajánlásokat fogalmaz meg a turizmusban érintett valamennyi szereplő számára a klímaváltozás hatásainak kezelésére, a károsanyag-kibocsátás csökkentésére. (Ösztönözni kell a környezetkímélőbb szállítási módokra - vasúti, vízi szállításra - történő áttérést, és csökkenteni az árufuvarozás által kibocsátott, üvegházhatást okozó gázok mennyiségét.)
A közgyűlés jóváhagyta montreali székhellyel a Kiváló Desztinációk Nemzetközi Központjának létrehozását, amelynek célja a desztináció menedzsment terén tudásközpont és szakmai információs hálózat létrehozása a desztinációk minőségi fejlesztése, minősítési rendszer kidolgozása érdekében, valamint egy olyan évenkénti, nemzetközi konferencia megszervezése, ahol a desztináció fejlesztés fő tendenciái és legjobb gyakorlatai bemutatásra kerülnek.
Sok feladat előtt a turisztika
A Közgyűlés kijelölte a 2008-as és 2009-es Turisztikai Világnap témaköreit: jövőre a "Turizmus - válaszok a globális felmelegedésre", míg 2009-ben a "Turizmus sokszínűségének megőrzése" témák köré épül a világnap programja.
A közgyűlés a szervezet és a turisztika ágazat előtt álló következő fő kihívásokat fogalmazta meg: a turizmus gazdasági jelentőségének tudatosítása, gazdasági súlyának megfelelő mérése a turizmus szatellit számla tovább fejlesztésével, a turistaforgalom folyamatos növekedése által okozott túlterhelés kezelése, a turizmus kulturális és társadalmi hatásainak figyelemmel kísérése és a negatív hatások ellensúlyozása, a szolgáltatás-kereskedelem liberalizációjának ösztönzése a fenntartható fejlődés elveinek figyelembe vétele mellett, az új információs és kommunikációs technológiák globális alkalmazásának elősegítése.
Ugyancsak fontos feladat a turizmus szerepének erősítése a szegénység elleni küzdelemben és a munkahely-teremtésben, a magán- és a közszféra közötti harmonikus partnerség tovább fejlesztése, a kockázat elemzési és a válságkezelési képesség erősítése, illetve ehhez kapcsolódóan a biztonsági megfontolások turizmusra gyakorolt negatív hatásának enyhítése, valamint a klímaváltozás elemzése és a negatív hatások kezelése. (Október negyedikén jelentek meg az egész ország területén a turisztikai vonzerő fejlesztéseket támogató pályázatok. )