Lízing. A tőkehiánnyal küzdő, de a pályázati pénzekre áhítozó mikro-, kis- és középvállalkozások ideális megoldása - állítja a Magyar Lízing- és Finanszírozó Társaságok Szövetsége (Lízingszövetség) -, ennek ellenére a gépek beszerzésére és beruházások megvalósítására kiírt európai uniós pályázatokhoz szükséges önerőt nem lehet pénzügyilízing-konstrukcióval biztosítani mind a mai napig.
Ezért is küzd - el nem ítélhető módon üzleti érdekből - a lízingcégek érdekképviselete, hogy az általuk kínált finanszírozási módot a banki hitelekkel egyenrangúvá tegyék, és az használható legyen az EU-s források megszerzése érdekében is. A lobbimunkának köszönhetően részsikerekről már beszámolhatunk, igaz a szakma állítása szerint a mezőgazdasági üzemek korszerűsítéséhez, fejlesztéséhez nemzeti hatáskörben nyújtott kedvezményes lízingdíj-támogatás a gyakorlatban használhatatlan lesz.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) idén szeptember 15-én megjelent, 114/2008-as rendelete ugyan egyenrangúsította a hitelt és a lízinget, de a támogatást csak forintalapú hitelekre lehet igénybe venni, maximált kamat mellett. Ez viszont alatta van a jelenlegi refinanszírozási kamatoknak (BUBOR + 2 százalék), amely miatt nem fog működni a rendszer, állítja Lévai Gábor, a Lízingszövetség főtitkára.
Viszont bizakodásra ad okot, hogy a lízing mint finanszírozási forma ezzel bekerült a pályázathoz használható önerők közé. Azaz visszakerült. Ugyanis korábban a lízing használható volt a pályázatoknál, de a vonatkozó uniós jogszabály magyarra fordításakor fordítási hiba történt - a lízing helyett bérlet szerepelt -, melynek következtében az FVM akkor - 2007 elején - óvatos volt, és kivárt.
Teljes cikk a Piac és Profit Magazin októberi számában