Az Európai Unió kötelező jelleggel előírja, hogy minden agrárvállalkozónak - legyen magánszemély, családi gazdaság, vagy gazdasági társaság - évente rendszeresen adatokat kell szolgáltatnia tevékenységéről abban az esetben, ha közösségi támogatást vett igénybe.
Ezek az adatok egyrészt a támogatás igénylésekor meglévő állapotról szólnak, másrészt a támogatással elérendő fejlesztés hatására változó jövőbeli céladatokat tartalmazzák, harmadrészt a fejlesztés megvalósítása közbeni időszak jellemzőit mutatják be. Az EU mindenre kíváncsi, ezért ha időközben változna az elérendő cél, vagy módosul a projektben lévő terv, akkor arról is kötelező beszámolni.
Ezt az adatszolgáltatást nevezi az unió monitoringnak. Így a támogatást folyósító és lebonyolító hivatal - Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) - folyamatosan nyomon kísérheti a támogatást felvevő gazdálkodók tevékenységét.
Csak elektronikus úton
Ezért kötelező a termelőknek ezeket az adatokat beküldeniük, amelyet ebben az évben már csak elektronikus úton tehetnek meg az úgynevezett ügyfélkapun keresztül. Vagyis számukra nélkülözhetetlen az iternet léte és használata. Az a gazdálkodó, aki nem képes erre, az a Magyar Agrárkamara Gazdálkodói Információs Szolgálatán belül dolgozó 202 tanácsadó valamelyikéhez is fordulhat. Országszerte, minden kistérségben megtalálhatók a tanácsadók, akik kiépített informatikai infrastruktúrával irodájukban várják a segítséget igénylőket, de a gazdálkodónál is - amennyiben van internetes kapcsolat -, személyesen segítenek a szükséges adatokat összegyűjteni, és szakszerűen azt a hivatalnak elektronikus úton megküldeni.
Tehát a gazdálkodóknak igyekezniük kell, mert április 14-ig minden adatot le kell jelenteniük, s hogy pontosan melyek is ezek, abban is segítenek a kamarai tanácsadók. Ahogy tették azt egy évvel ezelőtt is, mikor a gazdálkodók kötelező, évenkénti terület alapú támogatásigénylésénél is már 38 ezer esetben segítettek. Ez komoly munka volt, ha tudjuk, hogy tavaly mintegy 180 ezren igényeltek támogatást.