A Munch története - garzonlakásból 2,5 millió megmentett csomagig
2020 nyarán négy fiatal egyetemista egy kis budapesti garzonlakásban létrehozott egy applikációt, amely az ételpazarlás ellen küzd. A céljuk az volt, hogy megreformálják a magyar vendéglátást és egy új zöld szempontot hozzanak be mind a vendéglátósok, mind pedig a vevők mindennapjaiba. Azóta a startup nagy utat járt be - a 2 millió app letöltő segítségével, több, mint 2,5 millió csomagot mentett meg nemzetközi szinten. 2022-ben a cégbe beolvadt a cseh alapítású Nesnezeno, így már több, mint 3500 partnerrel tudnak tenni az ételpazarlás ellen Magyarországon, Csehországban és Szlovákiában. Idén márciustól pedig már a szomszédos országban, Romániában is elérhető a magyar startup ételmentő szolgáltatása.
Bukarest, mint következő állomás
Az Európai Unió statisztikái szerint Romániában évente nagyjából 2,2 millió tonna élelmiszer kerül a kukába. Ennek az élelmiszerhulladéknak nagyjából a 30 százaléka keletkezik a vendéglátásban, amelynek a kidobása könnyen kiküszöbölhető a Munch segítségével. A Munch romániai terjeszkedése nemcsak a cég életében meghatározó, hanem egy egyedülálló lehetőség arra is, hogy jelentős mértékben csökkenjen az élelmiszerpazarlás a régióban, és valódi változás induljon el a fenntarthatóság területén.
Az ételmentő startup a sikeres terjeszkedés érdekében egy lokális tapasztalattal rendelkező helyi csapatot épített fel, melynek vezetője Alexandru Turcanu, aki korábban a holland székhelyű, Just Eat Takeaway multinacionális vállalat stratégiai értékesítő vezetője volt. Az ételmentés egyenlőre csak Bukarestben érhető el, de folyamatosan van lehetőség a vendéglátóhelyek csatlakozására, ezenkívül pedig a gyorsan fejlődő startupnál számos nyitott pozíció is van mind itthon, mind pedig a külföldi piacokon.