Vállalatok munkaerő támogatása
Júniustól kibővült a program, amelybe nyártól minden legalább egy hónapja regisztrált álláskereső bekapcsolódhat, az eddig öt hónapos támogatási időszak hat hónapra hosszabbodik meg. Minden legalább egy hónapja regisztrált, vagy 25 év alatti álláskereső könnyebben juthat újra munkához a program segítségével. A támogatás mértéke teljes munkaidős foglalkoztatás esetén havonta a bérköltség – vagyis a bruttó munkabér és szociális hozzájárulási adó – fele, de legfeljebb 100 ezer forint lehet. A támogatásra folyamatosan lehet jelentkezni a helyileg illetékes járási hivatalok foglalkoztatási osztályainál. A részletes feltételek és dokumentáció itt érhető el.
Önfoglalkoztatók támogatása
A támogatásában főként azok a kiskereskedelemben, turizmus-vendéglátásban, szálláshely-szolgáltatásban vagy szabadidő ágazatokban tevékenykedő vállalkozók részesülhetnek, akik alkalmazottak nélkül nem tudtak ágazati bértámogatásra pályázni. Az igényléseket a járási hivatalok foglalkoztatási osztályaira lehet benyújtani a veszélyhelyzet megszűnéséig. Az átmeneti korlátozásokkal érintett 56 főtevékenység valamelyikét folytató önfoglalkoztatók a garantált bérminimummal megegyező összeget, azaz 219 ezer forintot kaphatnak. Az igényléseket június 8-ától a veszélyhelyzet megszűnéséig lehet benyújtani a járási hivatalok foglalkoztatási osztályaira. Az egyoldalas kérelem elérhető itt és itt.
NHP Hajrá után: Go!
Júliustól az újraindítási hitelprogramok váltják a cégek likviditásának megőrzését támogató kríziskonstrukciókat a Széchenyi-kártya-programban. A Go! elnevezésű konstrukcióival továbbra is kedvező, fix 0-0,5 százalékos kamatozású, államilag támogatott kölcsönhöz juthatnak a kis- és középvállalkozások. Július 1-jétől négy új konstrukciót vehetnek igénybe a vállalkozások, szeptembertől pedig újabb kétféle termékkel bővül a Széchenyi-kártya-program. További részleteket ebben és ebben a cikkünkben talál.
György László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára nemrég azt közölte, a következő másfél éves újraindítási periódusban mintegy 2600 milliárd forint áll rendelkezésre kkv-knak. Ebből 600 milliárd forint a vissza nem térítendő támogatás és 2000 milliárd forint az a kedvezményes, csaknem nulla százalékos kamatozású hitel, amelyet az állam kamattámogatással támogat.
Szolidaritási alap
Néhány napja már lehet pályázni a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara #újranyitvaBP elnevezésű eseményfinanszírozó programjának támogatására. A program keretében budapesti vendéglátóhelyek pályázhatnak olyan 10-50 fős közösségek vendéglátására, akik a pandémia mindennapjaiban hősiesen helytálltak az ország működésének fenntartása érdekében, például az egészségügyi dolgozók, a rendfenntartók, a pedagógusok, a szülők, a kereskedelmi dolgozók vagy az áruszállítók. A nyertes pályázatok eseményfinanszírozási támogatása fogyasztási kuponok formájában valósul meg. Az induló keretből 10 ezer fő egyszeri 5 ezer forintos vendéglátóipari fogyasztását fedezi majd így a BKIK a tavasszal bejelentett Szolidaritási Alapjából, 50 millió forintnyi induló kerettel.
GINOP Plusz
A 2021-2027-es időszakban a vállalkozásoknak szóló egyik legfontosabb program a Vállalkozásfejlesztési és Innovációs Operatív Program lesz, amelynek új elnevezése GINOP Plusz. Ez a 2014–2020 között végrehajtott GINOP folytatásának tekinthető. Fontos változás, hogy míg a GINOP (2014-2020) pályázatokból a Pest megyében működő cégeket teljesen kizárták, addig az új GINOP Plusz pályázatokban ezt a korlátot eltörölték. Összesen 587 milliárd forint összegben jelennek meg támogatási lehetőségek, 6 felhívás, amelyek közül 5-nél 2021. második negyedévében, egynél pedig a harmadikban várható a felhívás meghirdetésének tervezett ideje. További részleteket ebben a cikkünkben talál.
Kutatás-fejlesztés
A hazai kutatói utánpótlás és minőségi szakemberképzés biztosítása a célja a Kooperatív Doktori Programnak, amely 4,9 milliárd forintos keretösszeggel folytatódik. A Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alapból meghirdetett program a következő tanévben legfeljebb 100 nyertes hallgató tanulmányait és kutatásait segítheti a havi 400 ezer forintos ösztöndíjjal.
Irinyi Terv
A magas hozzáadott értékű, nemzetközi piacokon is versenyképes termékek kifejlesztését és piacra vitelét támogató iparstratégiai programban 2,2 milliárd forint költségvetési forrás áll majd a hazai mikro-, kis- és közepes vállalkozások rendelkezésére, amelyre június 28-tól július 11-ig lehet beadni a kérelmeket az elektronikus pályázó tájékoztató felületen.
Pályázatok az agráriumban
Újranyitják az „Állattartó telepek fejlesztésének támogatása” című pályázati kiírást. A támogatási kérelmek benyújtására július 14-től lesz ismét lehetőség. A támogatási intenzitás főszabályként 50 százalékos, a támogatás összegére vonatkozó feltételek pedig változatlanok: az igényelhető vissza nem térítendő támogatás minimális összege célterületenként eltérően 5 és 100 millió forint között változik, maximum 2 milliárd forint.
Borászoknak június elején jelent meg a minőségrendszerekhez kapcsolódó promóciós pályázat. A támogatás több mint 8 milliárd forint, ebből a borászoknak 3,1-3,2 milliárd forint forrás használható fel az unión belüli és azon kívüli tevékenységre is.
Az elkövetkező hét évben egyébként az uniós forrásokkal együtt 4265 milliárd forintot fordít a kormány a magyar vidék, a magyar mezőgazdaság és élelmiszeripar fejlesztésére, amelyből 2021-re és 2022-re 1527 milliárd forint új forrás jut. Hogy milyen forrásra lehet pályázni az agráriumban a következő hetekben, hónapokban, arról itt írtunk.